Čtyři velká brněnská náměstí už v pátek začala zájemce lákat na Brněnské Vánoce.

Čtyři velká brněnská náměstí už v pátek začala zájemce lákat na Brněnské Vánoce. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Vánoční atmosféře vévodí Zelňák, trhy u radnice jsou nejromantičtější

  • 1
„Z naší nabídky si vybere každý,“ tohle nejpoužívanější obchodní klišé na vánoční trhy v Brně vážně sedí. Stěžovat si může snad jen ten, kdo se na nich ocitne omylem.

Při návštěvě vánočních trhů mám dvě pravidla - vyrazit s plným břichem (abych se nepřejedla) a alespoň jednou si je užít o samotě (to abych je vnímala, což se s dítětem či partou kamarádů nedá). V Brně se mi letos povedlo obojí.

Začínám na náměstí Svobody, jemuž na první pohled velmi pomohl přesun betlému. Je tu mnohem víc místa, takže člověk pohodlně projde. V sobotu odpoledne u stánků ani nejsou dlouhé fronty, které by se nedaly vystát. Je to tak prakticky poprvé, co si můžu důkladně projít nabízený sortiment, koupíte tu v podstatě vše od mýdel, vařeček, vánočních dekorací až po čokoládové „nářadí“ nebo klobásy vyhlášeného podniku Tlustých z Lednice.

Jenže to by nebylo nic bez rukou mastných od bramboráku, ze kterých vyklouzává hrneček s teplým alkoholickým nápojem. A právě o gastrostáncích a „pokecu“ nad něčím kouřícím na tácku a v kelímku je zábava na Svoboďáku především.

„Přijeli jsme ochutnat turbomošt. Řekli jsme si dva a dost, ale odejít se nám nedaří,“ směje se parta lidí, která přijela z Hodonínska, než se nadšeně zaraduje z vánočně ozdobené tramvaje, jež projíždí kolem.

Dominantou náměstí, samozřejmě kromě vánočního stromu, je zimní bar - obří bílá kupole. I proto je právě tohle místo na setkání s přáteli ideální, děti se tu ale trochu nudí. „Dcera si sem přišla zazvonit do zvoničky a něco si přát, ale zvonec chybí. Nechápu proč,“ krčí rameny Brňanka Milena Röthová. Každý den se tu koná hudební a kulturní program, ale zvuk linoucí se z amplionů je poměrně rušivý.

S dětmi a pro selfie k magistrátu

Dominikánské náměstí, kam se přesouvám, je naopak pro nejmenší jako dělané. Však taky děti „jezdící“ na dřevěných koních je to první, co v prostoru před magistrátem spatříte. Betlém se stovkou figur od řezbáře Jiřího Halouzky na opačném konci je zase hlavní stanoviště, kde si udělat selfie. „Skutečná nádhera. Vyřezaná Svatá rodina, to je pro mě symbol pravých Vánoc,“ tvrdí Anna Horová z Pohořelic.

Kromě toho si zde děti mohou napsat a odeslat dopis Ježíškovi. Jen avizované živé ovce a kozy zatím chybí. Kdybych si ale měla vybrat, kde se najím, bude to právě tady. Zaprvé díky skvělé nabídce - vůně fish and chips se line celým náměstím, ale k dostání je i hovězí hamburger nebo lívance.

Zadruhé mi vyhovuje dostatek místa a soukromí, spěšné hltání s kečupem na bradě tady není nutné. A ze všech čtyř náměstí s vánočními trhy je tohle bezesporu tím nejklidnějším a nejromantičtějším v Brně.

Kompletní balíček na Zelňáku

Nejhlasitější „ach“ přesto vydechuji na Zelném trhu. Pokud se někam vrátím díky nejúchvatnější vánoční atmosféře, bude to právě sem. Útulnost se zde spojuje se všemi klady z dvou předchozích míst, lidé tu najdou výborné jídlo a pití, ale zabaví se i děti u zvonkohry. Nacházím tady také nejvíc řemesel a možností koupit si něco jen tak pro radost. A pro mě osobně je tu i nejhezčí fialovo-stříbrná výzdoba.

Ceny občerstvení a zboží

  • Jablečný punč: 45 Kč
  • Svařák: 30 Kč, s příchutí 35 Kč
  • Bombardino (vaječný likér, whisky a šlehačka): 75 Kč
  • Vozembouch (medovina, svařák, slivovice): 55 Kč
  • Turbomošt (s jablkovicí): 40 Kč
  • Čokoláda se šlehačkou: 50 Kč
  • Frgál: 160 Kč
  • Kapr s bram. salátem: 139 Kč
  • Ryba, hranolky z tresky: 159 Kč
  • Kuřecí hranolky s pečenými bramborami: 139 Kč
  • Christmas beef burger: 115 Kč
  • Francouzské mýdlo: 65 Kč
  • Šála: 390 Kč 
  • Ozdoby menší: 25 Kč 
  • Vykrajovátka na cukroví: 15 Kč

Stejně jako jinde si lidé mohou vychutnávat nápoje z malovaných kelímků a keramických hrnků, kdy zaplatí vratnou zálohu při koupi prvního drinku a pak nádobu můžou vrátit u kteréhokoli stánku s horkými nápoji. Systém, který jsem poprvé zažila ve Vídni, se mi líbí. „Mimobrněnští jsou nadšení, že kelímky a hrnky vypadají lépe a pohodlněji se drží. Často si je nechávají jako suvenýr,“ říká trhovkyně Klára.

Vydávám se k největší letošní novince - kluzišti před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí. Jenže první zájemci se na led dostanou až začátkem prosince, teď je ještě na ledové ploše i mantinelech igelit. Kontroluji to a vážně - bruslit se bude i pod sochou Jošta.

Moravské náměstí se čtyřmi velkými šapitó rozhodně zaujme už z dálky, stejně jako vánoční „strom“ vyskládaný z včelích úlů. Tomuto místu bych dala přívlastek nejbohulibější. Nechybí tu charita a vyniká antikvariát, kam lidé nosí knížky, z jejichž prodeje jde výtěžek na dětské onkologické pacienty.

Šapitó tvoří prodejní stánky s řemeslnými výrobky i gastronomickými specialitami. Středobodem místa je opět bar s horkými nápoji. Náměstí není přeplácené, je dobrým kompromisem pro ty, kteří se chtějí nadechnout vánoční atmosféry, ale nemají rádi davy.

Co se týče cen, je sympatické, že se drží v podobné míře na všech čtyřech místech a rozhodně se nedají označit za přemrštěné.

V centru Brna už svítí vánoční strom (24. 11. 2017)