Chodí dobře a seje šetrně, Famfula by se divil. Moderní technika šetří půdu

  • 6
Famfula, jak to chodí? Chodí to dobře, ale neseje to. To je ale u secího stroje dost závažný problém. Poznáváte jednu z nejslavnějších hlášek českých filmů? Secí stroj známe všichni díky komedii Marečku, podejte mi pero. Jeho moderní potomek s osivem šetří, do půdy ho vpravuje jemně, po zrníčkách. Hlavním přínosem je co nejmenší zatěžování půdy.

Proces setí byl totiž ještě nedávno zátěží pro půdu i ekologii. Opakované přejezdy těžkých traktorů a manipulace s půdou už nejsou nutné. I sít se dá totiž moderně a šetrně. Jednou z takových revolučních technologií je setí Strip Till a No Till pomocí strojů značky SUMO.

Při setí metodou Strip Till podryje moderní secí stroj půdu pouze v pásech, do kterých následně ukládáno osivo. Tím se půda naruší jen minimálně. Namísto klasického orání, následné přípravy a setí, kde se zpracovává celá plocha pole několika přejezdy, stačí jeden, což samozřejmě zvyšuje efektivitu celého procesu. „Tuto metodu hospodaření volí zemědělci, kteří si jsou vědomi toho, že nejlepší pro půdu je hýbat s ní co nejméně,“ komentuje odborník na nové půdoochranné technologie Jan Nedoma z AGROTEC Group.

Pomocník vinaře, co maká za polovic, bez přestávek. Robot ovládaný telefonem

Technologie No Till je k půdě ještě šetrnější. „Půda se nezpracovává vůbec, půdní profil zůstává absolutně neporušený, ostrý disk nařízne pouze povrch, do vytvořené drážky umístí osivo a drážku zavře. Tato technologie respektuje život mikroorganismů, kořenů rostlin a hub, které vytváří zdravou půdní strukturu,“ vysvětluje Nedoma. Stroje s technologií No Till využívají zemědělci, zaměření na regenerativní zemědělství.

Přínosem těchto technologií moderního zemědělství je úspora půdní vláhy – tím, že se půda nemíchá oráním, se nevysušuje.

„Redukce větrné a vodní eroze půdy – s půdou se manipuluje minimálně jen naříznutím secí drážky. Proto jsou tyto technologie vhodné zejména v erozí ohrožených oblastech,“ říká Jan Nedoma.

Král polí v akci. Prozkoumali jsme obří rekordní kombajn, umí sklízet sám

Důležitá je i úspora času a nákladů. „Tyto moderní a ekologické postupy mohou ušetřit až 2 000 korun a 60 minut na hektar. Tyto stroje ukládají totiž hnojivo během setí cíleně přímo do pásků, blízko osiva, a tím se snižuje množství hnojiva. Tím, že se hnojivem neplýtvá, snižuje se riziko kontaminace vodních zdrojů,“ uvádí odborník. „Technologie Strip Till a No Till jsou prostě ekologičtější řešení – méně přejezdů traktorů, tím pádem menší spotřeba paliv, cílené hnojení a minimální narušení půdy. Propagátoři těchto technologií věří, že tyto inovace budou hrát klíčovou roli v zemědělství a přispějí k udržitelnější budoucnosti naší planety.“