Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Ojetých elektromobilů přibývá, laciné nejsou a zdražují víc než spalováky

Cenový rozdíl mezi elektroauty a spalovacími verzemi se v poslední době zvětšuje. Platí to jak u nových, tak ojetých vozů. U ojetin jsou ovšem statistická data ovlivněna rozšiřováním nabídky a najdou se modely, které naopak zlevňují.

Škoda Citigoe iV | foto: Škoda Auto

Rozruch nedávno vzbudila informace německých médií, podle níž se ceníkové ceny 15 nejoblíbenějších elektroaut v Německu v srpnu meziročně zvedly o 14,5 procenta. To odpovídá průměrnému zvýšení ceny o 5 385 eur na vozidlo.

Nejoblíbenějšími modely ve sledovaném období byly Tesla Model 3, Fiat 500e a VW ID.3. Zdražila samozřejmě i nejprodávanější spalovací auta. Jejich ceníkové ceny v Německu ale vzrostly jen o 12,5 procenta, o 3 531 eur za auto.

Vývoj cen ojetých vozů podle paliva.

Jak je to u ojetých aut? Na první pohled je rozdíl ještě dramatičtější. Podle analýzy trhu, kterou kontinuálně provádí AAA AUTO od začátku loňského roku, kdy střední hodnota ceny elektromobilů na českém trhu byla 519 000 korun (leden 2021), se jejich cena vyšplhala až na současných 779 000 korun (srpen 2022).

Současně rostla i cena ostatních typů motorů ale jiným tempem. Zatímco cena dieselových a benzínových aut vzrostla od ledna 2021 o téměř 27 %, cena elektrických o 50 %.

Jenže v tomto případě holá statistická čísla nevystihují kompletně celou realitu. Současně s cenou se zvýšila se i nabídka, kterou dlouhou dobu ovlivňovala pandemie. Měsíčně si zákazníci mohou nyní na trhu vybírat z až 350 elektromobilů, zatímco vloni začátkem roku nabídka čítala 220 kusů.

Měsíční nabídka vzrostla o 48,6 % od ledna 2021 do současnosti. Nabídka benzínových aut za toto období vzrostla o 24,2 %, v případě dieselů se měsíční nabídka drží na podobné úrovni.

Ojeté BMW i3 se vyplatí. Aneb karbonového elektromobilu se nebojte

„Elektromobily jsou zároveň čím dál tím mladší,“ vysvětluje Petr Vaněček, provozní ředitel Aures Holdings, provozovatele sítě AAA AUTO. „Současná střední hodnota je 2,6 roku, začátkem roku 2021 byla auta o rok starší. Nájezd se kontinuálně pohybuje okolo 27 000 km. Benzinové automobily si věk i nájezd na tachometru v zásadě drží na podobné úrovni. Diesely jsou ale stále starší a více ojeté. Důvodem rostoucích cen elektromobilů je tedy zejména jejich menší stáří, nižší kilometrový nájezd a zároveň vyšší nabídka zánovních elektrických ojetin.“

Stejný názor sdílí i online autotržiště Carvago. Podle statistik této společnosti ojeté elektromobily kumulativně zdražily od 1. čtvrtletí 2021 do 2. čtvrtletí 2022 o 38,5 %. „Je to způsobeno přívalem nových modelů zejména ve vyšších cenových kategoriích,“ říká Jakub Šulta, CEO Carvago.

„Na trhu zkrátka přibyla celá řada skoro nových a velmi drahých elektromobilů, které ovlivňují průměrnou cenu. Při pohledu na jednotlivé modely není jednoznačný trend vidět. Například BMW i3 za stejné období zdražilo o 11 %, ale naopak Renault Zoe o 18 % zlevnil. I Tesla S je v průměru o 15 procent levnější.“

U ojetiny zkontrolujte kapacitu baterie

„V rámci celé ČR prodejci nabízejí 250 ojetých elektromobilů, v samotné Praze je jich k dispozici 106, přičemž z více než poloviny jde o vozy v ceně do 650 tisíc korun. Přes 60 % těchto vozidel nabízí prodejce Auto ESA. Tato čísla jen potvrzují trend vzrůstajícího zájmu o ojeté elektromobily a také ukazují, že ekologické auto si dnes může dovolit každý zájemce. Očekávám, že nabídka se bude dál rozšiřovat,“ uvedl Filip Kučera, ředitel marketingu Auto ESA.

V případě Auto ESA vzrostl meziročně prodej elektromobilů šestkrát. Stáří prodávaných vozů se snížilo o 2 roky, nájezd se stále pohybuje v průměru okolo 30 tisíc kilometrů. „Téměř polovina kupujících jsou firmy nebo právnické osoby, to je 100% nárůst oproti předchozímu roku. Průměrná prodejní cena vzrostla o 160 tisíc na 480 tisíc korun. Fyzické osoby kupují především malé elektromobily jako druhé auto do rodiny,“ vypočítává Kučera.

Dobíjení elektromobilů zdražilo i o 80 %, náklady někdy překonávají benzin

„Všechny elektromobily, které se rozhodneme vykoupit, povinně absolvují měření kapacity baterie v autorizovaných servisech. Certifikáty, jež pak kupující dostanou, potvrzují, že všechny nabízené vozy mají kapacitu vyšší než 75 %, většina z nich dokonce dosahuje dokonce 88 % a víc,“ popisuje Kučera.

Největší zastoupení v celorepublikové nabídce e-aut má značka BMW, těsně za ní je Škoda. Vozy těchto dvou značek představují téměř polovinu nabídky ojetých elektroaut. V Praze pak Škoda vysloveně dominuje, konkrétně nejvíc jde na odbyt model Citigo. Druhým nejpopulárnějším vozem je u zákazníků v hlavním městě BMW i3.

Jiná disciplina

Při nákupu bateriového vozu z druhé ruky je třeba dávat pozor na jiné věci, než na které jsme zvyklí u klasických spalovacích aut.

 • Vyhněte se prvním generacím elektromobilů. I přes lákavou cenu odborníci doporučují nekupovat první generace vozů jako Nissan Leaf, Peugeot iOn nebo Ford Focus Electric. U elektromobilů jde totiž technický vývoj (jak je logické u nového typu pohonu) dopředu hodně rychle, takže tato auta představují „elektrický pravěk“.
 • Baterie. Asi každého kupce ojetého elektromobilu napadne, že hlavní problém a největší odlišnost proti nákupu ojetého benzínového nebo naftového vozu je baterie a její stav. „Baterie je nejdražší součástí elektromobilu a její případná výměna může být větším nákladem než např. výměna celého motoru u spalovacího vozu,“ upozorňuje Luboš Vorlík, výkonný ředitel AAA AUTO a Mototechna pro ČR. „V podstatě se dá říci, že baterie může vyjít na stejnou cenu, jako ojetý elektromobil. Její stav má tedy na cenu elektromobilu naprosto zásadní vliv.“

  Baterii ale pohledem nezkontrolujete. Před nákupem je třeba zajet do autorizovaného servisu dané značky a nechat vůz důkladně prověřit příslušnou diagnostikou. Doposud totiž neexistuje univerzální diagnostický nástroj, který by byl schopen zhodnotit více značek a modelů. „Služby běžných automechaniků, kteří jsou schopni prověřit vůz se spalovacím motorem, jsou tedy u elektromobilů a hybridů do značné míry omezené“ dodává Luboš Vorlík.
 • Původ. Většina výrobců poskytuje na baterie záruku 8 let nebo 160 000 kilometrů. Přesto není na závadu uvažovat o tom, že baterie trpí nejen častým ultrarychlým dobíjením do sta procent, nesvědčí jim ani velké teploty. Proto je lepší sáhnout spíše po ojetině z Německa nebo Nizozemska, než z Itálie či Španělska.
 • Mechanické části. Pochopitelně je potřeba zkontrolovat i běžné mechanické součásti, které jsou stejné, jako u vozů se spalovacím motorem – brzdová soustava, tlumiče, ramena, čepy atd. Návštěvě autorizovaného servisu se před případnou koupí s největší pravděpodobností nevyhnete.
 • Podvozek a brzdy. Podvozek elektromobilů je už z výroby přizpůsoben vyšší zátěži plynoucí z nemalé váhy baterií. Trochu specifická situace panuje u brzd. Elektromobily často rekuperují, takže „brzdí motorem“. Kotouče proto nejsou tolik opotřebované, jako u spalovacích vozů stejného nájezdu a stáří, pozor ale na jednu věc. „Problematické můžou být vlivem rekuperace brzdy – i u tříletých aut dokážou být kotouče velmi orezlé, dá se říct na výměnu, protože nebyly správně používány. Je třeba je jednou za čas pořádně probrzdit z větší rychlosti, jinak vlivem povětrnostních podmínek a zároveň „nepotřeby“ používání rychle degradují,“ upozorňuje Luboš Vorlík.
 • Software. Když už budete nechávat auto kontrolovat v autorizovaném servisu, nechte prověřit i to, zda je instalován aktuální software. Ten totiž automobilky čas od času aktualizují a jen díky němu se občas prodlužuje i dojezd. Jestli je v autě, které si chcete koupit, aktuální software, naznačuje to, jak se o vůz stávající majitel staral.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Nejbezpečnější auto světa podle Volva pozná, když ho řídí opilý řidič

Základem EX90 je stejně jako v případě sesterského modelu Polestar 3 nová...

VIDEO Je „zelené“ a působí téměř nedobytně. Velké elektrické SUV EX90 je jakýmsi think tankem, nositelem...

Češi a elektromobily: Optimismus vs. opatrná realita aut, na která nemají

BMW i4

Exkluzivně Po celý říjen mohli čtenáři formou ankety vyjádřit, jaká kritéria pro ně hrají roli při volbě...

Polské elektromobily Izera vzniknou na platformě čínské automobilky Geely

Prototypy polského elektromobilu Izera

VIDEO Čínský koncern Geely Automobile Holdings dodá společnosti ElectroMobility Poland (EMP) modulární...

Budoucnost bez aut. Elektromobil bude jen pro bohaté, přiznali šéfové automobilek

Carlos Tavares a vpravo Emmanuel Macron na autosalonu v Paříži

Na letošním Pařížském autosalonu nechyběly premiéry nových vozů světových značek, horké novinky....

Už je to tady. První zemí, která uvalí daň na elektromobily, je Velká Británie

Nissan v současné době nabízí díky náskoku standardu CHAdeMO obousměrné...

V Evropě se prodejům elektromobilů nejvíc daří v těch zemích, kde dávají na nákup těchto aut...

Český student ohromil studií elektrozávoďáku. Vzpomíná na slavnou Alfu 155

Student Fakulty designu a umění Západočeské univerzity Jonáš Jagerčík navrhl...

Student plzeňské fakulty designu a umění (FDU) Jonáš Jagerčík navrhl nový design Alfy Romeo 155,...

Autofotka týdne: Koncept elektrokombíku VW se předvedl v Praze

Volkswagen ID. Space Vizzion

Futuristicky tvarovaný ladný kombík z laboratoří Volkswagenu je hlavní hvězdou pražského veletrhu...

 • Nejčtenější

Vtípky, šifry, hádanky. Vybírejte nejlepší SPZ na přání

Jsou vtipné, leckdy nápadité, najdou se ovšem i takové, které navzdory pravidlům pro jejich vydání nesou hanlivá...

Strašák aut Euro 7 cílí na emise pneumatik. Jejich vysavač se zatím vyvíjí

V rámci připravované emisní normy Euro 7 vůbec poprvé komise navrhuje stanovit limity pro pevné částice produkované...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leopard je obytňák pro ty, co chtějí Vánoce strávit za polárním kruhem

Nejnovější přírůstek do rodiny obytných terénních vozů rakouské společnosti Action Mobil dělá čest svému jménu. Leopard...

Šikovné SUV za super peníze. Návrat slavné značky je důkaz učenlivosti Číny

„Kus auta navíc“ býval vždy slogan tuzemských škodovek. Tento lákavý koncept teď převzala britsko-čínská značka MG.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škrábat námrazu z nastartovaného auta může být za pokutu

Doba, kdy se nevyhneme nepříjemnému škrábání zamrzlých oken na autech, už začala. Otravnou zimní povinnost zpravidla...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Výročí nenápadné revoluce. E30 změnila nejen BMW, ale i jeho zákazníky

Druhá generace BMW řady 3 z roku 1982 je dnes považována za klasické BMW a současně je vyhledávaným „youngtimerem“. Ve...

Mercedesy mají v Německu povolení parkovat bez řidiče. Přivolá je aplikace

Mercedes-Benz dostal jako první výrobce v Německu provozní povolení pro svůj systém autonomního parkování vozidel....

Leopard je obytňák pro ty, co chtějí Vánoce strávit za polárním kruhem

Nejnovější přírůstek do rodiny obytných terénních vozů rakouské společnosti Action Mobil dělá čest svému jménu. Leopard...

Rakouská zelená ministryně chce za vysokou rychlost zabavovat auta

Řidičům výrazně překračujícím rychlostní limit bude v Rakousku zřejmě hrozit až zabavení automobilu. Zpřísnění postihů...

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...