Pirátské vedení Prahy chce pokračovat v projektu půjčovny elektroaut

  18:00aktualizováno  18:00
Nová pražská koalice chce upravit projekt městského systému sdílených elektromobilů, který schválila minulá politická reprezentace. Uvedl to předseda výboru pro IT a smart city Jaromír Beránek z České pirátské strany.

V Praze nyní funguje mimo jiné služba sdílených elektrovozítek Re.volt. | foto: Roman Švidrnoch, MF DNES

S vytvořením tzv. e-carsharingu podle něj koalice počítá, ale nesouhlasí, aby město vybralo na sedm let jednoho provozovatele sdílených aut. Nechala proto pozastavit koncesní řízení, které ho mělo vybrat.

Letos v září schválili zastupitelé zadání dvou veřejných zakázek. První v hodnotě zhruba 50 milionů korun je na vybudování základen pro nabíjecí stanice. Druhý má podobu koncesního řízení na firmu, která základny osadí stanicemi a bude elektromobily provozovat. Přípravu projektu má na starosti městská firma Operátor ICT. Ta nyní na základě výzvy nového vedení druhou ze zakázek pozastavila.

Podle Beránka vznikla pracovní skupina, která má za úkol projekt přepracovat. Město by podle něj mělo vybudovat síť nabíjecích stanic a poté je poskytnout co největšímu množství provozovatelů, nikoliv pouze jednomu, který by za dobu trvání koncese získal do budoucna konkurenční výhodu. „Věřím, když jako město vybudujeme nabíjecí infrastrukturu, tak zájem potom přijde sám,“ uvedl.


Carsharing umožňuje více řidičům používat stejný automobil. Cílem projektu je nabídnout Pražanům alternativu k veřejné dopravě, pohybu vlastním autem nebo využívání taxi a služeb typu Uber. Zároveň má přispět ke zvýšení počtu elektromobilů v ulicích Prahy a ke zlepšení životního prostředí. Podle původního harmonogramu měla služba začít fungovat v polovině roku 2020.

Carsharing v dnešním pojetí je vlastně autopůjčovna, která pronajímá krátkodobě auta. Účtování probíhá často po minutách. Klasické sdílení (anglicky „sharing“) má spočívat v tom, že si auta půjčují uživatelé výhradně mezi sebou, v systému tedy nefiguruje základní flotila aut.

V Praze nyní fungují tři společnosti poskytující carsharing, které však téměř nenabízejí elektromobily. Největší z nich, firma Car4Way, disponuje téměř 400 vozy. V Praze nabízí také společnost Rekola sdílení kol a společnost Lime začala před časem v širším centru metropole půjčovat elektrické koloběžky.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Velké ambice, žádné zkušenosti. Nové automobilky chtějí porazit Teslu

Rimac Concept One

Jsou početné, ambiciózní, průbojné, štědře podporované a většinou čínské. Mluvíme o start-upových automobilkách...

Další z rubriky

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Elektromobily si chudší lidé nebudou moci dovolit, varuje Volkswagen

Volkswagen e-Golf

Přechod na elektromobily způsobí, že automobily budou značně dražší. Pro lidi s nízkými příjmy mohou být v budoucnu...

VIDEO: Řidiči kradou bezpečné odstupy, lepení na nárazník se bude trestat

Tyto kamiony rozhodně nedodržují pravidlo dvou sekund. Mají mezi sebou pár...

Nedodržení bezpečného rozestupu bývá jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Základní pravidlo zní nechat si od...

Najdete na iDNES.cz