„Jet s autem na základě takové výzvy do servisu rozhodně povinné není,“ říká pro iDNES.cz Michal Dlabola, právník specializovaný na dopravní právo. „Auto jste si koupili, je vaším majetkem a dělat si s ním můžete, co chcete. Nikdo vás k tomu nemůže nutit,“ doplňuje
Právník ale také varuje, že kdyby se pak následně něco stalo, například nehoda, může se výrobce bránit nést odpovědnost.
To případ problému s emisemi rozpoutaný v USA rozhodně není. Odlišnosti v emisních údajích nejsou z pohledu provozu vozidla nebezpečné a neovlivňují ani jeho funkčnost.
Automobilky se ale shodují, že na svolávací akce majitelé vozu moc nereagují. Ukázalo se to na případu vadných airbagů firmy Takata montovaných napříč světovými výrobci. V tomto případě jde opravdu o závadu, která může mít až smrtelné následky. I přesto na ni reagovali motoristé velmi laxně.
„V jednom z případů, kdy jsme svolávali kvůli airbagům do servisů vozy, reagovalo na výzvu a reálně do servisů přijelo pouze deset procent majitelů vozů,“ uvádí zástupce jedné z automobilek na českém trhu, který nechce být jmenován. „Čím je auto starší, tím je navíc složitější lidi do servisů přivést,“ dodává.
Přijdete jen o jedničky a nuly
Volkswagen a jeho filiálky, mezi které patří i Škoda, nic světoborného v rámci „očisty“ TDI dělat nebudou. Servisní úkon se podle všeho omezí na přehrání softwaru řídící jednotky. Na výkonu, chování ani spotřebě by se úprava projevit neměla. Dá se čekat, že motoráři Volkswagenu ze softwaru motorů, které už se stejně ve většině světa neprodávají, vymažou nebo aspoň modifikují část, která jde naproti testovacímu cyklu při měření emisí. A tu stejně nikdo v reálném provozu nepoužívá. Přijdete tak nejvýš o pár nepotřebných jedniček a nul.