Michelin se u nové pneumatiky pečlivě vyhýbá označení celoroční, byť právě tím CrossClimate v podstatě je. Firma se tím ovšem chce vyhnout předsudkům, které po právu vůči celoročním pneumatikám panují – nefungují totiž ideálně ani v létě, ani v zimě a odborníci je příliš nedoporučují.
CrossClimate však slibuje opravdu univerzální vlastnosti, i když nejspíš opět musíme brát tvrzení výrobce trochu s rezervou. Zatím totiž nejsou k dispozici nezávislé testy, které by novou pneumatiku prověřily, na trh se novinka dostane letos v květnu.
Michelin se zatím chlubí, že brzdná dráha na suché vozovce je krátká a že při brzdění za mokra získala pneumatika nejvyšší známku A. Výkony na sněhu však firma neuvádí.
Na druhou stranu by se pneumatika CrossClimate mohla stát ideálním řešením pro méně náročné řidiče, kteří se se sněhem potkají jen výjimečně. Na suchu ji nejspíš běžná konkurence překoná třeba v míře přilnavosti, ale kdo jezdí s rozmyslem a nezávodí, nemusí třeba jen mírně zhoršené vlastnosti zaznamenat.
Vzhledem ke statistikám, které Michelin zveřejnil, by pak používání CrossClimate mohlo přeci jen bezpečnost na silnicích zvýšit. Plných 65 % evropských motoristů totiž používá letní pneumatiky i v zimě, ve Francii je to dokonce 76 % (zimní obutí tu není povinné). V Německu, kde jsou zimní pneumatiky povinnou zimní výbavou, nepřezuje 20 % motoristů. Opakem jsou pak řidiči, kteří používají celý rok zimní obutí, těch jsou v Německu 3 %, ve Francii 7 %. Celých 40 % řidičů přitom považuje přezouvání pneumatik za nepříjemnou komplikaci. To je docela široká skupina, které by mohla CrossClimate udělat dobrou službu.
Univerzálního zaměření pneumatiky dosáhl Michelin řadou změn v konstrukci. Směs běhounu je nově mimořádně pružná, což zvyšuje schopnost pneumatiky přilnout k povrchu za každých podmínek. Výrobce přitom slibuje nadále vysokou životnost a komfort pneumatiky. Vnitřní konstrukce pláště snižuje produkci tepla, které snižuje energetickou účinnost. Dobré zimní vlastnosti pak zajistí dezén s novým vzorkem ve tvaru písmene V s do sebe zapadajícími 3D lamelami. Michelin tvrdí, že právě velmi zvlněné a různé silné lamely s komplikovanou geometrií pomáhají záběru na sněhu nejvíce. Vytvářejí prý efekt drápů.
Michelin uvede novinku na trh v květnu v celkem 23 rozměrech ve velikostech od 15 do 17 palců. Toto rozpětí má pokrýt potřeby 70 % evropského trhu s pneumatikami. V roce 2016 Michelin slibuje ještě další rozměry.
Ani tak samozřejmě nebude pneumatika CrossClimate zdaleka vhodná pro všechny. Řidiči vyžívající se v dynamické jízdě nebo ti, kdo se pohybují v horském prostředí, vždy udělají lépe, pokud zvolí specializovanou pneumatiku. V roce 2016 Michelin slibuje ještě další rozměry.
První zkušenostiV prvních testech si nové micheliny nevedly špatně. "CrossClimate se chovaly docela dobře na všech površích. Na sněhu jim nechybí trakce, ale je třeba mít na paměti, že jsou kompromisním řešením," uvádí italský automagazín autoblog.it. "Je to zřetelné na lehkém zpoždění ve změně trajektorie při zatáčení na ledu a při brzdění v porovnání s klasickými zimními pneumatikami," vysvětluje. Při srovnání s klasickými celoročními gumami Goodyear Vector 4Seasons, držely nové micheliny lépe na mokrém asfaltu, v ostatních disciplínách si podle autoblog.it vedly nastejno. |