Holden Efijy: Tasmánský čert se srdcem corvetty

  17:37aktualizováno  21. října 10:28
Vypadá spíše jako americký hot rod a také mluví anglicky, přijíždí ale ze země klokanů. Na základě Corvetty C6 postavili australští automobiloví romantici se značkou Holden na montérkách a bílých pláštích auto, které vzpomíná na léta padesátá, kdy praktičnost a umírněnost byla až na posledním místě. Autosalonový unikát s osmiválcem pod kapotou se jmenuje Efijy.

Ohromujících 654 koní výkonu ale pravděpodobně nikdy nevyužije. Je totiž jediný na světě a raději se předvádí na autosalonech.

V Evropě víceméně neznámá odnož amerického gigantu General Motors má na australském trhu silnou pozici. Na autosalon do Sydney tedy musel Holden přivézt něco speciálního.

Pětimetrový "bourák" s výraznýma očima světel a nenasytnou tlamou plnou zubů rámečku chladiče připomíná jedno z aut, které postavilo Austrálii na kola: Holden FJ, představený v roce 1953. Designér Holdenu Richard Ferlazzo načrtnul první skici efijy už v roce 1989, konečná podoba se tak představuje po dlouhých šestnácti letech.

Tmavěfialový přízrak s karoserií vyrobenou ze skelných vláken si libuje v oblinách a rozmáchlých křivkách. Efijy využívá klasické designérské prvky korábů silnic zlatého věku automobilismu - 50. a 60. let. Předlouhý čumák ukrývající nenasytný velkoobjemový motor pod výrazným nosem kapoty. Nízká kabina s okénky redukovanými na minimální únosnou mez auto přibližují hot rodům. Modernu pak zastupují LED diody světel.

Do nekonečna protáhlá zašpičatělá záď a malé oválné zadní okénko impozantní vzhled podtrhují. Kapitolou samou pro sebe jsou obrovitánské svaly blatníků jakoby přilepené ke hmotě karoserie. Dnešní auta jsou proti Holdenu Efijy nudná a krabicovitá...

Obrovské kupé přetéká chromem. Zajímavým detailem je dělené přední okno a absence druhého (B) sloupku. Chybět nesmí obrovské koncovky výfuku, u holdenu je designéři zakomponovali do zádi pod víko kufru. A samozřejmě obrovská hliníková kola, ta vpředu s dvaceti a vzadu s dvaadvacetipalcovým průměrem (pneumatiky 255/35 a 285/30).

Interiér se nese ve stejném retro stylu. Mnoho detailů je vyvedeno v laku barvy karoserie, nechybí samozřejmě leštěný kov a chrom. Pod volantem s klasickým designem trůní obří kruhový displej sdružující rychloměr, otáčkoměr a další provozní ukazatele. Uprostřed se skví velké číslo 53, které vzpomíná na předchůdce z roku 1953. Za pozornost stojí oválné pedály.

Modernu 21. století zastupuje dotykový displej, který se vyklápí uprostřed přístrojové desky, nebo startovací tlačítko namísto přežitých klíčků. Dveře se otevírají samy, stačí se k autu jen přiblížit.

Jemná kůže, bez které se autosalonoví šviháci nemohou na veřejnosti ukázat, pokrývá celý interiér. Zajímavému tvarování sedaček s integrovanými opěrkami hlavy říkají u Holdenu "tombstone", neboli náhrobní kámen.

Praktičnost se nenosí, pět metrů a 162 milimetrů dlouhé auto dostalo vzduchové pérování, umožňující měnit světlou výšku. Při vyjížďkách je minimální výška podvozku od asfaltového koberce 139 milimetrů. Při parkování auto téměř leží na zemi (27 milimetrů světlé výšky). Do šířky zabírá efijy 1999 milimetrů.

Osmiválcový motor s objemem šest litrů dopuje turbodmychadlo. Čtyřstupňová automatická převodovka přenáší na diferenciál se zvýšenou svorností 775 newtonmetrů maximálního kroutícího momentu. Maximálního výkonu 645 koní (480 kW) motor dosahuje při 6 400 otáčkách. Oproti 60 koním (45 kW) Holdenu FJ z roku 53 má tak australský hot rod ve stádu jedenactinásobně více koní.

Autosalonový unikát Holdenu s osmiválcem pod kapotou se jmenuje Efijy, disponuje výkonem 654 koní.

Osmiválcový motor s objemem šest litrů dopuje turbodmychadlo. Čtyřstupňová automatická převodovka přenáší na diferenciál se zvýšenou svorností 775 newtonmetrů maximálního kroutícího momentu.

Jemná kůže, bez které se autosalonoví šviháci nemohou na veřejnosti ukázat pokrývá celý interiér

Pod volantem s klasickým designem truní obří kruhový displej sdružující rychloměr, otáčkoměr a další provozní ukazatele. Uprostřed se skví velké číslo 53, které vzpomíná na předchůdce z roku 1953.

Zajímavému tvarování sedaček s integrovanými opěrkami hlavy říkají u Holdenu "tombstone", neboli náhrobní kámen.

Modernu 21. století zastupuje startovací tlačítko namísto přežitých klíčků. Dveře se otevírají samy, stačí se k autu jen přiblížit.

Stylové zpětné zrcátko

Za pozornost stojí oválné pedály.

Pět metrů a 162 milimetrů dlouhé auto dostalo vzduchové pérování, umožňující měnit světlou výšku. Při vyjížďkách je minimální výška podvozku od asfaltového koberce 139 milimetrů. Při parkování auto téměř leží na zemi (27 milimetrů světlé výšky). Podvozek se ovládá přes dotykový displej na přístrojové desce.

Pětimetrový "bourák" s výraznýma očima světel a nenasytnou tlamou plnou zubů rámečku chladiče pripomíná jedno z aut, které postavilo Austálii na kola: Holden FJ, představený v roce 1953.

Původní Holden FJ z roku 1953

Tmavěfialový přízrak s karoserií vyrobenou ze skelných vláken si libuje v oblinách a rozmáchlých křivkách.

Do nekonečna protáhlá zašpičatělá záď a malé oválné zadní okénko impozantní vzhled podtrhují. Kapitolou samou pro sebe jsou obrovitánské svaly blatníků jakoby přilepené ke hmotě karoserie.

Zajímavým detailem je dělené přední okno a absence druhého (B) sloupku.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

VIDEO: Kutil naučil dělat starý volkswagen kotrmelce

Nizozemský mechanik naučil Golfa koulet kotrmelce

Emile Luijben z nizozemského Baarle-Nassau má rád staré stroje. A ještě radši je přetváří v něco bláznivého. Jeho...

Autofotka týdne: Olympijský speciál Toyoty jezdí na elektřinu

Toyota Accessible People Mover

Toyota je celosvětový partner olympijských a paralympijských her, které se budou konat příští rok v japonském hlavním...

Najdete na iDNES.cz