Na nedostatek vzrušení si obyvatelé San Franciska nemohou stěžovat. Zvlášť ne poté, co se o rozptýlení v tomto čtvrtém nejlidnatějším městě Kalifornie začaly starat autonomní vozidla. Stroje neřízené přímo lidmi, ale složitým softwarem, orientující se s pomocí senzorů a kamer.
V rámci celých Spojených států amerických se San Francisko v autonomní mobilitě drží už třetím rokem na samé špici. A to i přesto, že na více než 400 tisíc zde dohromady registrovaných silničních vozidel je tu těch bez řidičů zatím jen 550. Ovšem i se zastoupením v pouhé desetině jediného procenta o sobě umí tato tichá autonomní vozidla dát hlasitě vědět. V ne zrovna pozitivních souvislostech.
Tím momentálně nejčerstvějším konfliktem, který pronikl i do světových médií a má zásadní dopad na byznys amerických společností provozujících robotická taxi, je srážka autonomního vozidla s hasičským vozem.
Taková malá nehoda
K uklidnění senzace – nebyla to srážka, spíš jen ťuknutí. Zkušený řidič hasičského vozu včas dupl na brzdu. Skutečnou kolizi s rozjetým patnáctitunovým pohotovostním truckem by totiž pasažérka křehkého robotického taxi společnosti Cruise nepřežila jen s malými zraněními.
Nic to však nemění na tom, že autonomní vůz vjel na zelenou do křižovatky, přičemž jeho program ignoroval zprava se řítící, pod majáky a se zapnutou sirénou k zásahu mířící hasičský speciál.
Vyšetřování tohoto incidentu ještě není ani zdaleka uzavřené, ale tiskové oddělení společnosti Cruise se už nechalo slyšet, že na vině bude především fakt, že hasičský vůz najížděl do křižovatky v nepříslušném pruhu, v protisměru. S něčím takovým software vozidla nepočítal.
Hasičský vůz se takto pohybovat samozřejmě může, s výstražnými prvky má na silnici absolutní přednost. A je k nepřehlédnutí i nepřeslechnutí. Autonomní vůz jej také řádně zaregistroval, ale už nesprávně vyhodnotil situaci a dokončil manévr otáčky.
Nehoda se obešla bez ztrát na životech, ale pro společnost Cruise i automobilku General Motors, která je v San Francisku provozuje, tím potíže nekončí. Naopak.
Snaha bagatelizovat tuto událost – nikomu se přece skoro nic nestalo a hasiči nakonec dojeli k zásahu, jen o trochu později – totiž nepříjemně narazila na realitu. A špatnou reputaci, kterou si tu autonomní vozy za poslední léta vybudovaly.
„Naše autonomní taxi v San Francisku v posledním roce najezdila 4,8 milionu kilometrů – přičemž se 168 000× setkaly s vozy záchranných složek – a vždy to zvládly bez problémů,“ hájil ještě před pár dny spolehlivost vozů generální ředitel společnosti Cruise, Kyle Vogt.
Pravdu však neříkal.
Autonomní ale naprosto idiotské
Malých i větších incidentů, při nichž jeho neobratné robotické taxíky přinutily zpomalit anebo složitě v provozu manévrovat sanfranciské ambulance, jsou za loňský rok v San Francisku zdokumentovány desítky. Do konfliktů se s vozy záchranných složek dostávají pravidelně.
Letos z kraje června zkomplikoval autonomní vůz zásah hasičů, policie i příjezd sanitek k místu dramatické přestřelky na 24. ulici.
V ne zrovna vhodný moment se začalo vozidlo bez řidiče a pasažérů, následované sanitkami a policejními vozy, obracet. Aby – obklopeno majáky ze všech stran – na několik minut zastavilo, než se zase znenadání vydalo pryč.
I toto vynucené zpoždění se naštěstí obešlo bez dalších ztrát na lidských životech, ale příjemné nebylo nikomu. Sanfranciští záchranáři mají pro autonomní vozy v městském provozu vůbec malé pochopení.
Pamatují si totiž dobře na zásah u požáru z letošního ledna. Robotické taxi Waymo – druhé společnosti, jež v metropoli provozuje autonomní vozy – tehdy soustavně najíždělo přes ulici rozložených hadic. Dva hasiči museli vlastními těly zablokovat pohyb vozu.
Při dalším podobném incidentu, kdy se pro změnu jiný autonomní vůz nehnutě zastavil před požárem, museli přívody vody v hadicích vést skrze jeho kabinu. A doufat, že se s nimi nepokusí ujet. Zmínit musíme i rozruch, který loni způsobil autonomní vůz, který se – naštěstí bez řidiče, ale zato v plamenech – projížděl ulicemi a nechtěl se nechat zastavit.
Tragédií také letos jen šťastnou náhodou neskončila přestávka, kterou si vozidlo společnosti Cruise udělalo na železničním přejezdu v Cole Valley.
Nové úskalí autonomní mobility. Žere data a elektřinu, kterých není dost |
Do mlhy i za muzikou
Podivné přestávky a provozní pauzy jsou vůbec zvláštním fenoménem existence autonomních vozů. V San Francisku je za ně proklínají řidiči linkových autobusů. U stanice Mission se totiž už několikrát rozhodlo zastavit čtyři až pět vozů bez pasažérů, a zablokovat tím výjezd stojících autobusů. Je možné, že se v algoritmu robotických taxi jeví tento prostor jako ideální místo na gáblík.
V květnu si osm vozů najednou dopřálo dvouhodinový odpočinek na křižovatce Gough a Fulton, jen kousek od radnice. Nakonec musely být manuálně odvezeny.
O pár dní později pak dalších pět současně „ztratilo orientaci“ díky husté mlze na ulicích. „Mlha je pro San Francisko typická, ale vytváří hodně zrádné prostředí,“ vysvětloval tehdy mluvčí společnosti Waymo. „Mlha může mít různou hustotu, být nerovnoměrná. V kombinaci s výfukovými plyny vytváří smog, a to všechno narušuje činnost senzorů.“
Ještě nekončíme. Z nevysvětlitelných důvodů se v úterý 15. srpna další vůz Cruise „uhnízdil“ na opravované vozovce, čerstvě vylité betonem. A spíše úsměvnou senzací se pak stal výpadek deseti vozů Cruise poblíž North Beach. Uprostřed noci vyjely na kopec poblíž Golden Gate Park a zastavily se.
Vysvětlení se opíralo o to, že v lokalitě zrovna probíhal velký hudební festival. K němuž patřila i spousta bezdrátové techniky, rušící mobilní signál.
„Došlo k omezení šířky bezdrátového pásma, a to vyvolalo odstávku vozů. Věc aktivně vyšetřujeme a pracujeme na řešeních, aby se to už neopakovalo,“ psala Cruise na svých sociálních sítích.
Vyvolala tím však bouři nahněvaných příspěvků. Lidé upozorňovali na to, že k něčemu takovému teoreticky může dojít i za jiné situace. Třeba během výpadku proudu, v důsledku přírodní katastrofy. A ulice města pak zablokuje 550 nebo ještě víc nehybných vozů.
Sanfranciští řidiči na základě svých zkušeností také upozorňují na to, že když se robotaxi v provozu dostane do nějaké matoucí situace, většinou zareaguje tím, že se automaticky zastaví. Jenže těch potenciálně matoucích situací – a z nich plynoucího zpoždění a čekání v kolonách – prý zažívají autonomní vozy za běžného provozu až příliš mnoho. Loni jich bylo evidováno přes šest stovek.
Historický úspěch. A taky pád
„To že auto zaparkuje do čerstvého betonu, přece není konec světa,“ uklidňoval ještě v půlce srpna Phil Koopman, odborník na bezpečnost autonomních vozidel ze společnosti Carnegie Mellon. „Stává se to i lidem. Nikdo není dokonalý a společnost Cruise se o bezpečnost provozu autonomních vozidel maximálně stará.“
Je pravdou, že kromě incidentu, kdy letos v červnu jedno takové auto srazilo na ulici zaběhlého psa, byly vzniklé škody spíše jen materiálního charakteru. Zatím. A provozovatelé robotaxi je také pohotově hradili.
Obhájci autonomní městské mobility na to intenzivně upozorňovali. Měli k tomu dobrý důvod.
Už od listopadu 2022 totiž ve Waymo i Cruise usilovaly o to, aby se svými autonomními vozy nemusely ve městě operovat jen v nočních hodinách, mezi desátou večerní a šestou ranní. A zadařilo se.
Kalifornská komise pro veřejné služby poměrem hlasů 3:1 letos dne 10. srpna schválila jejich žádost. Povolila jim úplný neomezený čtyřiadvacetihodinový provoz na ulicích San Franciska.
Pro autonomní vozy jen vyhláškou upravili maximální povolenou rychlost.
Radost však netrvala dlouho. Přesněji, trvala jen necelých devět dní.
Během nich dokázaly autonomní vozy dvakrát zablokovat ulice města, zajet si na hudební festival, zaparkovat do čerstvého betonu. Ona v úvodu popsaná srážka robotaxíku s hasičským vozem byla nejspíš tou poslední kapkou.
Ve zrychleném jednání přistoupil sanfranciský Odbor motorových vozidel k okamžitému omezení činnosti robotaxi. Do doby, než dojde k důslednému prošetření celého incidentu, musí Waymo i Cruise snížit o polovinu počet vozů, které udržují v provozu. V noci jich teď v ulicích města nesmí operovat více než 150, přes den je pak limit nastaven jen na padesátku. V příběhu o slávě autonomních vozů je to velký krok zpátky.
San Francisko se svého snu – zůstat světovou metropolí autonomních taxíků – nicméně dosud nevzdalo. I když řidiči osobních aut a vozů záchranných složek z toho moc velkou radost nemají.