Velká trabantistická revoluce: elegance Made in DDR

aktualizováno 
Trabanty oslavily 50 let a i když se za tu dobu příliš nezměnily, jejich současní majitelé se o to postarali. Vítejte na největším pražském srazu příznivců modrého dýmu.

Sraz Trabantů (21. října 2007) | foto: Dan Přibáň

Velká říjnová revoluce byla v listopadu. A co má být? Dnes už se nad tím málokdo pozastaví a řeší, kdy zazněl výstřel z Aurory a z malé bojůvky se díky propagandě stala velká revoluce.

Sedmý říjen. Nebo listopad? Změna v kalendáři dokáže napáchat zmatky. Tak jako tak se toto datu stal na východ od železné opony velkým dnem. A když je nějaký den velký, musí se k němu pořádat velké věci. Stavět přehrady, metro, nebo třeba létat do vesmíru.

A tak před padesáti lety člověk dobyl vesmír. Sice z toho v ten okamžik nic moc neměl, ale pro Sovětský svaz to bylo několik šestek za sebou hozených v člověče zlob se, které proti sobě hrál Východ se Západem. Studená válka se stala zase zábavnější.

A aby nebyl v kalendáři zmatek, vystartoval 3. listopadu 1957 Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě, takže velká říjnová i listopadová revoluce byly podchyceny.

Chvíli na to se zrodila další legenda. Váhy souboje mocností sice nenaklonila, za to potěšila spoustu lidí.

Legenda, která narozdíl od Sputniku přežila v takřka nezměněné podobě dodnes. Legenda, se kterou je mnohem více legrace, než si kdy užila Lajka a všichni její následovníci dohromady. Ať už šlo o myši nebo lidi.

V pohrobku automobilky vyrábějící luxusní vozy Horch v Německém Zwickau se zrodil trabant. Proklínaný i obdivovaný symbol Východu. Automobil, kterého se většina majitelů ráda zbavila, ale žádný z nich mu nikdy neupřel houževnatost, které se může málokterý vůz rovnat.

Elegance made in DDR
Tehdy se jednalo o Trabant 500, dnes takřka zapomenutý model. Pro většinu lidí je trabant prostě trabant, tedy model 601.

Následovník na svou dobu designově vytříbeného malého auta, které se začalo v sériovém dvoubarevném provedení vyrábět až v roce 1958.

Spatřit tento vůz se člověku jen tak nepoštěstí. Pokud se tedy nevyskytoval 21. října 2007 v pražských Letňanech, kde se konal poslední velký sraz duroplastových zázraků ve stověžaté matičce.

Sjelo se sem přes 150 pryskyřičníků pádivých. Nejstarší byly samozřejmě oslavenci, z nichž někteří měly na křížku je o něco méně než magických 50 let - perfektně zrenovované "šestistovky“, jež mnozí ani za trabanta nepovažují, protože jsou až podezřele elegantní.

Podobně je na tom byl i nádherný Wartburg 311 Camping. Ladný kombík s prosklenými střešními oblouky, který bohužel po celou dobu srazu nesjel z další technické zajímavosti – šestikolé "odtahovky“ Barkas.

A to se u nás bohužel jen těžko objeví luxusní kupe postavené taktéž z Wartburgu 311. Když dva takty, tak všude.

Trabanty pro všechno a za všechny prachy
Největší sílu modrého dýmu, ale samozřejmě reprezentovaly Trabanty 601. Od obyčejných každodenních pracantů, po více, či méně soudné výtvory nadšených úpravců. Hned první řada demonstrovala, čeho všeho je trabant, respektive jeho majitel schopen.

"Ano, tohle skutečně v armádě jezdilo“,  ubezpečoval majitel jednoho z návštěvníků, pochybujícího o trabantu v zeleném.

"Můžete jít kousek stranou, chci si to vyfotit“ kontroval jiný. Stál tu vojenský Kubel.

Základ malosériového Trabantu Tramp, Beach Buggy východu, vozu s původní duroplastovou přední částí a otevřenou zadní, vyrobenou z  plechu a krytou jen plátěnou střechou.

Matná zelená, samopal i další doplňky dělají z mírumilovného trabiho drsňáka. Ovšem v mezích možností, podvozek i pohonná jednotka nedoznaly žádných bojových úprav.

To mu ovšem nebrání nasazení v tvrdých podmínkách. Důkazem byl o kousek vedle stojící žlutý expediční speciál, který letos v létě projel střední Asii. Sériový motor, sériový podvozek a 15 000 kilometrů pustinou v kolech. VÍCE ZDE...

Trabant prostě vydrží všechno.
Ale jen v případě, že na něj nenamontujete obrovská litá kola, hudební výbavu za desetitisíce či elektrické ovládání všeho možného i nemožného.

To je tuning. Ten je ke koukání a žasnutí. Cena automobilu za pár tisíc může klidně vyšplhat na statisíce. Záleží jen na míře posedlosti majitele. Ryzí veteránisty nevyjímaje. Stále více trabantistů dává horentní sumy za originální díly z počátku výroby a renovaci ošuntělých vozítek do původního stavu.

A rozhodně se nemusí jednat o raritní Trabant 600, ale "obyčejnou“ šestsetjedničku. Nestojí vám náhodou na zahradě zapomenutá technická památka?

Sraz Trabantů (21. října 2007)

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Sněhulák v dehtu: Rozumíte hantýrce bazarníků? Otestuje se

Ilustrační snímek

Českem začíná východoevropská říše ojetin. Porozumět tajemnému jazyku bazarníků je pro ty, kteří nové auto nechtějí,...

VIDEO: Unikátní Škoda 200 RS řádí mezi pavilony brněnského výstaviště

Škoda 200 RS

Jednou z nejparádnějších motoristických akcí uplynulého víkendu bylo setkání historických závodních aut a motorek na...

Když slunění u Jadranu omrzí, je pro autaře povinná návštěva země motorů

Bugatti EB110

Italové povýšili stavbu aut za umění, mistry na to jsou v Zemi motorů (terra dei motori). Pádskou nížinu kolem Boloni a...

Najdete na iDNES.cz