Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Unikát a legenda. Dva traktory z muzea v Čáslavi slaví letos výročí

V pobočce Národního zemědělského muzea v Čáslavi je vystaveno úctyhodné množství exemplářů zemědělské techniky různých druhů. Z velké množiny traktorů si připomeneme Škodu HT-25 a Zetor 3011. Od vzniku prvního z uvedených uplynulo v roce 2020 již 90 let a u toho druhého to bylo 60 let.

Zetor 3011 | foto: Archiv společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

Fenoménem a neodmyslitelným pomocníkem zemědělské výroby je traktor. První zemědělské traktory se objevily počátkem dvacátého století. Nejrychlejší rozvoj v používání této techniky se odehrával ve Spojených státech, kde byla pole přeci jenom rozlehlejší než v Evropě. Ale je pravda, že první evropský traktor byl vyroben ve Velké Británii už v roce 1902, tedy pouhý rok po tom americkém.

Výskyt zemědělských traktorů na našem území je datován prakticky až po ukončení první světové války. Zpočátku se jednalo pouze o dovoz traktorů ze zahraničí, ale postupně se do jejich výroby zapojily i firmy československé jako Škoda, ČKD, Wikov nebo Svoboda. Po druhé světové válce se v souvislosti s nástupem tzv. plánované ekonomiky stal v Československu generálním producentem traktorů brněnský Zetor.

Škoda HT-25, vzácný unikát

Jako první začala v prvorepublikovém Československu vyrábět zemědělské traktory firma Škoda, která už v roce 1926 představila povedený typ HT-30. Písmena HT v typových označeních škodováckých traktorů znamenala hospodářský traktor.

Traktor Škoda HT-25 z roku 1930 představoval již třetí typ, který byl ve Škodovce vyvinut. Poháněl ho čtyřválcový petrolejový motor o zdvihovém objemu necelých pět litrů, jeho výkon činil 33 koní. Objem výroby traktoru HT-25 byl však zanedbatelný.

Traktor Škoda HT-25

Traktor Škoda HT-25

Traktor Škoda HT-25

Traktor Škoda HT-25

Muzejní exponát traktor Škoda HT-25 zakoupilo Národní zemědělské muzeum v roce 1991 ze Středního odborného učiliště v Dobříši, kde disponovali relativně velkou sbírkou traktorů a mezi nimi figuroval i uvedený stroj, ale s označením Škoda HT-45. V tom případě by byl exponát unikátem. Traktor HT-45 totiž vznikl pouze v prototypu, což znamená, že nikdo jiný by se takovým kouskem ve své sbírce pochlubit nemohl. Protože však označení HT-45 v zásadních rysech neodpovídalo danému traktoru, byl tento v muzeu veden jako „obyčejný“ typ HT-30, se kterým měl společné základní znaky.

Pravá totožnost tajuplného traktoru se podařila odhalit bádáním v mladoboleslavském archivu Škoda až v roce 2003. Podle výrobního čísla bylo zjištěno, že muzeum má ve svých sbírkách opět vzácný unikát (prakticky srovnatelně vzácný s HT-45), a to první z pouhých deseti vyrobených traktorů HT-25. V roce 2015 se podrobil odbornému restauračnímu procesu a roku následujícího ho mohla veřejnost obdivovat na čáslavské akci Pradědečkův traktor.

„Do dnešní doby se bohužel dochoval pouze jeden exponát, který máme v našich sbírkách. Jedná se o první výrobek desetikusové série a návštěvníci ho mohou vidět při prohlídce čáslavské pobočky. Nejdříve však v dubnu,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Zetor 3011, zakladatel unifikované řady UŘ I

V porovnání se Škodou HT-25 není jubilant Zetor 3011 žádnou vzácností, ale o to větší význam v historii československého zemědělství mu musíme přisoudit.

První povedené traktory Zetor 25 se začaly vyrábět už od roku 1946. Postupně přicházely další paralelně vyráběné typy s různě výkonnými motory, lehčí Zetor 15 a těžší Zetor 35. A potom to přišlo, ve druhé polovině padesátých let začali konstruktéři v Zetoru pracovat na první unifikované typové řadě traktorů s vysokým podílem unifikace dílů. Cílem bylo zjednodušení a relativní zlevnění údržby a oprav traktorů a stejně tak i jejich výroby.

Zetor 3011

Zetor 3011

Výsledkem snažení se stala první unifikovaná řada traktorů Zetor (UŘ I). Z hlediska uplatnění vysoké unifikace dílů jednotlivých typů unifikované řady byla značka Zetor první na světě, která s tímto řešením přišla.

Dalším světovým prvenstvím traktorů Zetor se staly v pozdějších letech integrované bezpečnostní kabiny pro řidiče (traktory UŘ I se nejprve objevily jako „kabriolety“) uložené na pružných pryžových prvcích. Kabina chránila řidiče především při převrácení traktoru, ale ani ochrana před deštěm a větrem nebyla k zahození. Traktory UŘ I opět jako první přinesly zavedení hydraulického regulačního systému „Zetormatic“, zatímco konkurence v té době užívala provedení hydraulického zvedacího zařízení bez regulace hloubky orby v závislosti na odporu půdy.

Technické přednosti těchto traktorů vybavených snadnou startovatelností motoru, převodovkou s deseti stupni pro jízdu vpřed a dvěma stupni zpátečky, širokým sortimentem standardního vybavení, příslušenství a se značnou unifikací součástek jednotlivých uzlů znamenaly velký přínos pro uživatele traktorů Zetor nejen v hospodárnosti provozu, servisu a údržbě, ale i pro výrobce a celou prodejní a servisní síť.

Zetor 3011

Zetor 3011

Zetor 3011

Zetor 3011

Unifikovaná řada UŘ I se v „první vlně“ skládala ze tří typů Zetor 2011, Zetor 3011 a Zetor 4011. V průběhu let potom přicházely modernizace UŘ I, které přinášely nové typy, a vedle toho postupně vznikly i unifikované řady UŘ II a UŘ III s výkonnějšími traktory, ale to vše je už nad rámec krátké připomínky k výročí 3011.

Zetor 2011 byl poháněn dieselovým dvouválcem (zdvihový objem 1 560 ccm, výkon 22 koní), Zetor 3011 měl tříválec (zdvihový objem 2 350 ccm, výkon 34 koní) a Zetor 4011 čtyřválec (zdvihový objem 3 120 ccm, výkon 48 koní).

Za základní z prvních tří typů UŘ I můžeme označit právě Zetor 3011, který se začal vyrábět v roce 1960. V roce 1962 přišel větší Zetor 4011 a dalšího roku poslední z trojice, lehký Zetor 2011.

Od každého z tří typů existovaly další speciální varianty konstruované pro specifické použití. Pokud zůstaneme u Zetoru 3011, který si to z titulu svého letošního výročí zaslouží nejvíce, to byly: kultivační traktor Zetor 3012, viniční úzkorozchodný traktor Zetor 3013, polopásový traktor Zetor 3016, horský traktor Zetor 3017 a traktor s přední hnanou nápravou Zetor 3045.

Zetor 3011 v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

Zetor 3011 v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

Polopásový Zetor 3016 v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

Polopásový Zetor 3016 v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi

„Velký počet traktorů této řady se do současnosti dochoval v soukromé sféře. Díky jednoduchosti a spolehlivosti je stále velice oblíbený, i když se již častěji stává sběratelským artiklem,“ doplnil Vladimír Michálek z čáslavského muzea plného traktorů a dalších zemědělských strojů.

Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi je pobočkou Národního zemědělského muzea se specializací na studium a prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. V rozsáhlých objektech bývalého vojenského autoparku se nachází depozitáře a expozice zaměřené především na mechanizaci rostlinné výroby, energetické zdroje v zemědělství a dopravu. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

  • Nejčtenější

Odtažený vrak Škody 120 se vydražil za víc než stonásobek vyvolávací ceny

Přes sto lidí se přišlo podívat na premiérovou dražbu autovraků, které nechalo Ústí nad Labem odstranit z ulic. Radnice...

Nejlevnější v Česku: dacie nestojí nejmíň, ale v první desítce jsou hned dvě

Kde jsou ty časy, kdy se fungl nové auto dalo koupit i za 169 900 Kč. Šlo o Dacii Logan. Nové vozy letos zdražují víc...

Automobilová lochneska. Utajovaný elektromobil Apple dorazí v roce 2025

Premium Opakovaně se o ní objeví pár kusých informací slibujících naprosto revoluční přístup, který autoprůmysl nepoznal. Aby...

Neuvěřitelný příběh Fordu Transit. Nejstarší na světě čeká v Česku na opravu

Premium Měl být vyvezen do Afriky. V Německu nejspíš sloužil jako zmrzlinářské auto. Na koncerty s ním jezdila legendární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět Jawa: Titul byl na dosah, nejrychlejší třistapadesátka světa byla zrádná

Jawa postavila svůj první motocykl na start silničních závodů v roce 1932, už třetí rok po svém vzniku. František Brand...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Výběr spolujezdce je důležitý, nemá jen číst rozpis, říká závodník Delecour

Premium V devadesátých letech a na začátku tisíciletí patřil ke světové špičce. Nyní se závoděním především baví, a tak při...

Nákladní škodovky: po tureckém kamyonetu dorazil před 30 lety Favorit Pickup

Škodu Kamyonet zná jen opravdový znalec historie mladoboleslavské automobilky. V Turecku stavěli na základech škodovek...

Kolín plný hvězd. Mercedesy předvedly, jak vypadá automobilová vznešenost

Na počátku byla klubová burza náhradních dílů, postupně si však kolínské setkání tuzemského Mercedes-Benz klubu...

OBRAZEM: Svět škodovek má poklady, které závidí i tovární muzeum

Už za pár dní slavnostně otevírá nové muzeum Svět škodovek. Na výstavní ploše 1400 m2 se nachází 65 unikátních exponátů...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...