Zeman jednal s rakouským prezidentem Van der Bellenem, daroval mu pohorky

  10:09aktualizováno  14:07
Miloše Zemana uvítal ve středu ve svém vídeňském sídle Hofburgu s vojenskými poctami prezident Rakouska Alexander Van der Bellen. Český prezident se na jednání snažil svůj protějšek přesvědčit o významu rozšířené spolupráce visegrádské skupiny s Rakouskem či kanálu Dunaj-Labe-Odra. Zemanu svém protějšku daroval potištěné pohorky.

Van der Bellen na společné tiskové konferenci ocenil vzájemné vztahy obou zemí, hlavně kulturní a ekonomické. Prostor pro zlepšení ale vidí v zatím nedokončeném dálničním propojení a v železniční síti.

„Česká republika je nejdůležitějším partnerem Rakouska ve střední Evropě,“ řekl Van der Bellen. Připomenul také, že Vídeň s Prahou mají především v oblasti jaderné energetiky odlišné názory. Na plán dostavby jaderné elektrárny Temelín se Rakousko podle Van der Bellena dívá s obavami, rakouský prezident ale ocenil český přístup, kdy Rakousku poskytuje veškeré potřebné informace.

Fotogalerie

Zeman po jednání sdělil, že rakouskému prezidentovi zdůraznil význam spolupráce V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) s Rakouskem, které považuje za protiváhu těsnějšího vztahu Německa s Rakouskem. Pokud jde o vodní propojení Dunaje, Labe a Odry, zachoval Van der Bellen podle Zemana neutralitu.

Na dotaz rakouského deníku Kurier, zda mezi tématy jednání byly i poválečné československé prezidentské dekrety o zbavení německojazyčného obyvatelstva občanských práv, odpověděl Zeman, že o nich vůbec nejednali. „Už v minulosti jsem označil Benešovy dekrety za vyhaslé. Jsem pro to, aby se jimi zabývali ... kvalifikovaní historici a nikoli nekvalifikovaní novináři,“ odpověděl Zeman.

Situace v Británii je nezáviděníhodná, shodli se prezidenti

Hlavy státu se vyjádřily také k otázce brexitu. V Británii poslanci odmítli další podoby odchodu z Unie premiérky Theresy Mayové, která tak znovu požádala o odklad a dokonce začala jednat s opozicí.

Podle Van der Bellena nebude mít současná situace bezprostřední vliv na účast ani výsledek voleb do Evropského parlamentu. „Pokud Británie do 12. dubna nenajde řešení a bude stále v EU, tak se bude muset voleb zúčastnit. To je pro mě nezpochybnitelná záležitost. Když se neshodnou na variantě, tak by se otázka měla předložit lidu ještě jednou. A to v takové podobě, aby vždy měla jedna strana většinu - tedy tvrdý brexit či setrvání,“ myslí si.

Zeman byl naopak proti dalšímu referendu. „Jsem zastáncem referenda, takže dělat druhé relativně krátce po prvním podle mě není dobré řešení. Považuji brexit za velké neštěstí pro obě strany,“ řekl. S Van der Bellenem se shodli, že by nechtěli být v pozici premiérky Mayové a „těch, kteří řeší tento chaos“.

Český prezident svůj protějšek potěšil výběrem dárků, které mu přivezl. „Nevím jak se to dozvěděl, že mám rád jistý druh komiksu, to byl jeden z darů. Také jsem dostal turistické boty, zrovna nedávno jsem si stěžoval své ženě, že bych potřeboval nové,“ usmál se Van der Bellen.

Zeman zůstane v Hofburgu i na státní oběd, který na počest českého prezidenta a první dámy Ivany Zemanové pořádá rakouský prezident a první dáma Doris Schmidauerová.

Zeman chce letos víc mluvit do domácí politiky, prezidenty V4 vezme do Lán

Ve středu se český prezident setká také s Van der Bellenovým předchůdcem v prezidentském úřadě Heinzem Fischerem, setká se s předsedou parlamentu Wolfgangem Sobotkou, a poté zahájí podnikatelské fórum.

Toho by se měl zúčastnit i rakouský prezident, česká ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok, prezidenti hospodářských komor obou zemí Vladimír Dlouhý a Harald Mahrer a jenom z české strany také téměř 37členná podnikatelská delegace.

Prezident Zeman navštívil Rakousko naposledy v dubnu 2013, na začátku svého prvního funkčního období. Při předloňské návštěvě Van der Bellena v Praze oba prezidenti zdůrazňovali, že obě země mají mnoho společného, ačkoli na některé problémy mají jejich nejvyšší představitelé rozdílné názory. Obě země se však dlouhodobě neshodnou se zejména v přístupu k jaderné energetice, kterou Vídeň odmítá.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Trump by opravdu rád koupil Grónsko, nejde jenom o nejapný žert

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá...

Přivítali ji na Ukrajině chlebem a solí. Netanjahuová ho zahodila na zem

Netanjahuova žena pohrdla ukrajinským chlebem (18. srpna 2019)

Manželka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Sara je pověstná svým povýšeným chováním. Naposledy ho předvedla na...

V Americe našli 50 let starý vzkaz v láhvi. Napsal ho ruský námořník

Lahev se vzkazem, kterou našel Tyler Ivanoff.

Američan na západním pobřeží Aljašky narazil na dopis v láhvi, který před půl stoletím napsal ruský námořník. Tyler...

Najdete na iDNES.cz