Zeman chce letos víc mluvit do domácí politiky, prezidenty V4 vezme do Lán

  17:12aktualizováno  17:12
Prezident Miloš Zeman chce v letošním roce častěji mluvit do tuzemské politiky. Kromě tradičních výjezdů do krajů se také hodlá více vídat s ústavními činiteli a dalšími významnými osobnostmi. Na zámek v Lánech pak pozve prezidenty visegrádské čtyřky. Zahraničních cest má zatím naplánováno pět.

Miloš Zeman při svém vánočním poselství (26. prosince 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Po středečním setkání s kardinálem Dominikem Dukou Zeman dokončí kolečko novoročních schůzek a obědů příští středu, kdy uvidí šéfy Senátu a Sněmovny Jaroslava Kuberu s Radkem Vondráčkem. A vše si zopakují hned 30. ledna, kdy je už dlouho plánované setkání ústavních činitelů.

Prezident a premiér se sešli u tradičního novoročního oběda

Prezident a premiér se sešli u tradičního novoročního oběda

Časté schůzky se pak mají konat i během roku, což je změna proti předchozím letům, kdy to hlavně mezi Zemanem a tehdejším předsedou Senátu Milanem Štěchem vázlo. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se do srovnání pouštět nechce, připouští ale, že s Kuberou Zeman diskutuje rád.

„Byl to také pan předseda Kubera, kdo jako první požádal o schůzku. Lze říct, že komunikace teď funguje mezi všemi čtyřmi nejvýše postavenými ústavními činiteli výborně. Je to taková až hvězdná konstelace,“ pochvaluje si Ovčáček.

A na doklad toho ukazuje, že během ledna se Zeman kromě Kubery a Vondráčka ještě jednou setká také s premiérem Andrejem Babišem.

Po tradičním novoročním obědě i za účasti manželek obou politiků má na konci měsíce přijít na schůzku mezi čtyřma očima.

„Tam už to bude mnohem víc o politice než během novoročního oběda,“ říká Ovčáček.

Prezidenty vezme do obory

Zahraniční cesty Zeman letos zahájí v únoru, kdy vyrazí do obvyklé destinace – na Slovensko.

V tamních Košicích se totiž koná setkání prezidentů devíti zemí, které začaly před dvaceti lety postupně vstupovat do NATO. Pro Zemana, který je částí veřejnosti a politiků kritizován, že Česko obrací na Východ, půjde o důležité výročí, jímž může demonstrovat, že mu jde o dobré vztahy i se západními spojenci. Před dvaceti lety byl ostatně jako premiér u toho, když Česko vstoupilo do NATO. I proto k tomuto výročí, které připadá na 12. března, chystá též zvláštní projev.

V březnu zahájí svoje obvyklé výjezdy do krajů, začít má v Karlovarském kraji. Pořadí bude opět dáno tím, jak které kraje Zemana podpořily v prezidentské volbě.

A na jaře nejspíš bude pokračovat v zahraničních cestách: v plánu má Rakousko a Čínu, do které poletí celkově už popáté, na Hradě dojednávají termíny cest do Maďarska a Srbska a premiérově by se Zeman mohl v tomto volebním období podívat i do Afriky.

Za lepší vztahy s africkými zeměmi po nedávném setkání s rwandským prezidentem Paulem Kagamem plédoval premiér Andrej Babiš, který mluvil o tom, že v Africe je velký potenciál k obchodu, který Česko nevyužívá. A ekonomická diplomacie je i Zemanovým oblíbeným tématem. Podrobnosti k cestě však zatím Hrad prozrazovat nechce.

„Dokud to není dojednané, nemohu z diplomatických důvodů nic bližšího říkat,“ omlouvá se Ovčáček. Víc se však rozpovídá o Zemanových plánech na podzim. To na Hradě v rámci českého předsednictví plánují setkání představitelů zemí visegrádské čtyřky.

A Zeman chce prezidenty Slovenska, Polska a Maďarska vzít na místo, kde teď tráví nejvíc času: do Lán. „Pan prezident to tam má rád, tak bychom to chtěli udělat trochu netradičněji a neformálněji. Bavíme se o tom, že by prezidenti spolu mohli vyrazit na návštěvu Lánské obory,“ líčí Ovčáček.

V průběhu roku Zeman vyšle gesto těm, kteří ho kritizovali, že nechal uzavřít Hrad, když jeho kancelář zavedla před vstupem do areálu bezpečnostní rámy, u kterých se často tvoří fronty.

„Připomínáme si sté výročí Kanceláře prezidenta republiky a k tomu bychom chtěli na Hradě otevřít stálou expozici. O podobě se ještě bavíme, musíme na to najít vhodné prostory, ale mělo by to dokumentovat sto let prezidentského úřadu v naší zemi a být přístupné zdarma,“ prozrazuje Ovčáček.

A slibuje, že aktivnější bude Zeman také v období, kdy si budeme připomínat státní svátek Den boje za svobodu a demokracii.

Zatímco loni jen lakonicky vzkázal, že 17. listopadu bude mlčet, letos, kdy připadá kulaté výročí na události z let 1939 i 1989, se připravují na Hradě připomínkové akce pro veřejnost, včetně velké výstavy o návratu demokracie do celé střední Evropy v roce 1989.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Potřebuje nový obličej. V Česku nejsou zkušenosti, pojišťovna nepomůže

Pomoc se pokouší najít v zahraničí (14. ledna 2018).

Mirka Dobešová v dětství porazila rakovinu. Z boje o život si mimo jiné odnesla titanovou mřížku, která jí podpírá oko....

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz