Nedorozumění, hájila velvyslankyně Zemana. Škola ve Vídni dostala miliony

  20:57aktualizováno  21:20
Zemanovu kritiku vídeňské radnice za to, že neposkytla místní české škole žádné peníze, označila česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková za nedorozumění. Prezidentovi před setkáním údajně zdůraznila, že škola nedostává pravidelné příspěvky. Jednorázově přitom dostala celkem milion eur (téměř 26 milionů korun). Zeman si za svůj projev vysloužil vlnu kritiky.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkal ve Vídni na úvod třídenní návštěvy Rakouska s krajany. Vpravo je velvyslankyně Ivana Červenková. (2. dubna 2019) | foto: ČTK

Za nedorozumění a vytržení z kontextu označila česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková pozdvižení, které vyvolalo vyjádření prezidenta Miloše Zemana při pondělním setkání s krajany na českém velvyslanectví ve Vídni. Zeman kritizoval přítomného exstarostu Michaela Häupla za to, že vídeňská radnice za jeho úřadování nedala místní českojazyčné Komenského škole „ani šilink“, což se ukázalo být nepřesné.

Fotogalerie

Velvyslankyně zdůraznila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím na mysli systémové a pravidelné příspěvky, vysvětlila.

„Nám jde o to, aby i spolková země Vídeň poskytovala systematicky příspěvky. Já jsem říkala, že Vídeň nedává nic. Během následné diskuse pan prezident řekl, že jsem mu to řekla já. Pan ředitel (školského spolku Karl Hanzl) to upřesnil, že jednou za posledních 30 let, v roce 2009, dostala tato škola od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium,“ vysvětlila Červenková.

Šéf Školského spolku Komenský Karl Hanzl hned v úterý při setkání s krajany a následně i v rozhovoru s rakouským deníkem Der Standard upřesnil, že jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu eur škola od Vídně dostala v roce 2009.

Také ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se k výroku vyjádřil negativně. Podle něj je potřeba spíše rozvíjet vzájemné vztahy se sousedy a ne známkovat místní politiky. 

03.dubna 2019 v 16:31, příspěvek archivován: 03.dubna 2019 v 20:25

Abych velmi rychle zchladil vzrušená a radostí zrůžovělá česká média. Informaci o financování české školy ve Vídni poskytla panu prezidentovi česká velvyslankyně.

Školský spolek Komenský provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Od Vídně škola pravidelné dotace nedostávala a ani v současnosti nedostává. Pouze školku rakouské hlavní město finančně podporuje na základě nové místní úpravy v posledních přibližně pěti letech.

Zeman jednal s rakouským prezidentem, daroval mu pohorky

„Je pravda, že jsem řekla, že (škola peníze) nedostává, ale myslela jsem nedostává systémově,“ vysvětlila diplomatka údajné nedorozumění. Také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru uvedl, že informaci o financování školy poskytla prezidentovi česká velvyslankyně.

„Označila bych to za nedorozumění a vytržení z kontextu. Nikdo jsme netušili, že to naroste do takových rozměrů, protože není úkolem pana prezidenta řešit, jestli škola dostane, nebo nedostane příspěvek,“ řekla Červenková.

„Pan prezident to myslel dobře, když apeloval na bývalého starostu, že by bylo dobré tuto školu, která má pro nás velký význam, podporovat,“ uzavřela velvyslankyně.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Mexiko viní návrhářku z kulturní krádeže, použila v kolekci tradiční vzory

Nejnovější kolekce návrhářky Caroliny Herrerové, která je inspirována Latinskou...

Věhlasná newyorská návrhářka venezuelského původu Carolina Herrerová sotva stihla představit svou hravou módní kolekci...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Ukrajinského poslance našli s průstřelem hlavy. Zajímal se o boje v Donbasu

Ukrajinský poslanec a vojenský analytik Dmytro Tymčuk byl ve středu nalezen...

Ukrajinský poslanec a vojenský analytik Dmytro Tymčuk byl ve středu nalezen mrtev se střelným poraněním hlavy....

Najdete na iDNES.cz