Za válku mohou Gruzínci, přitvrdil Klaus

  4:54aktualizováno  4:54
Prezident Václav Klaus tvrdě kritizuje Gruzii za rozpoutání konfliktu na Kavkazu. Pro MF DNES napsal text, ve kterém dává zcela jasně vinu za současnou válku gruzínským politikům – ostřeji než kdykoli předtím.

Zodpovědnost prezidenta Saakašviliho je podle Václava Klause fatální. | foto: Reuters

Už minulý týden řekl Klaus v rozhovoru pro MF DNES, že mu sice vadí nasazení ruské armády, především však odsoudil gruzínský útok na Jižní Osetii. Ve svém novém článku je ještě tvrdší.

"Začít vojenské dobrodružství, při němž ve velkém umírají civilisté, je špatné a nepřijatelné vždycky. Ale vyvolat něco takového právě teď na okraji Evropy, v den zahájení olympiády, je nepřijatelné dvojnásob," píše Klaus v komentáři.

"V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," uvedl dále prezident.

Klaus svým postojem dělá těžkou hlavu vládě. Premiér Mirek Topolánek už po vypuknutí bojů v Gruzii řekl, že vidí paralelu mezi vpádem ruských vojáků do Osetie a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navíc prohlašoval, že tím, kdo dlouho doutnající konflikt vyvolal, bylo naopak Rusko.

. Přestaňme si lhát o Gruzii

komentář prezidenta ČR o válce na Kavkazu

Schwarzenberg: Konflikt vyprovokovalo Rusko
"Souhlasím, že reakce gruzínské strany byla chybná. Ale právě Rusko udělovalo obyvatelům Gruzie své občanství, aby pak v konečnému důsledku mohlo prohlásit, že chrání své občany. Ale provokací z jeho strany bylo mnohem víc," řekl Schwarzenberg.

Vláda se situací v Gruzii bude zabývat tento týden. Má kvůli tomu přijet i český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb. Ministr Schwarzenberg, který jižní Kavkaz navštívil ještě před konfliktem začátkem července, řekl, že vláda pravděpodobně bude rozhodovat především o humanitární pomoci.

Vláda by nicméně mohla zaujmout i stanovisko k případnému osamostatnění Jižní Osetie a Abcházie, kterou Rusko prosazuje. Premiér Topolánek však už před vypuknutím konfliktu řekl, že "Česká republika dlouhodobě podporuje úsilí Gruzie o upevnění její suverenity a teritoriální integrity v rámci mezinárodně uznaných hranic".

Topolánek navíc tento týden pro MF DNES uvedl v komentáři, že Rusko se jen snaží svým útokem Gruzii oslabit. I ministr Schwarzenberg v neděli řekl, že je rozdělení nesmyslné.

Klaus: Kosovo to rozběhlo
Klaus se s vládou rozcházel v některých názorech na zahraniční politiku už dříve. Zatímco vláda podpořila vznik samostatného Kosova, prezidentovi se odtržení kosovských Albánců od Srbska nezdálo. Svůj postoj v této otázce ostatně Klaus připomněl i nyní v souvislosti se situací na jižním Kavkazu. Tvrdí, že odtržením Kosova "získalo Rusko ospravedlnění pro svou akci" v Gruzii.

Schwarzenberg naopak soudí, že se oba případy nedají srovnávat. "Je zřejmé, že toho Rusko využilo. Jeho kroky to ale neospravedlňuje," dodal.

Rusko-gruzínský konflikt vypukl v pátek 8. srpna, kdy se většina představitelů jednotlivých států vydala do Číny na zahájení olympijských her. Gruzie v ten den zaútočila na separatisty v Jižní Osetii. Tvrdí, že ji sami vyprovokovali několikadenními útoky. Separatistům vzápětí přispěchaly na pomoc ruské jednotky. - o dalším průběhu konfliktu čtěte v článcích iDNES.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hlavní je rodina. Čím víc dětí, tím menší daně, vzkázal Rusům Putin

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin přednáší tradiční poselství federálnímu shromáždění. Jako hlavní strategický cíl ruského...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Najdete na iDNES.cz