Za více než čtyřicet let komunistické totality zemřely na státních hranicích stovky lidí. Ilustrační foto

Za více než čtyřicet let komunistické totality zemřely na státních hranicích stovky lidí. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Z vražd na „čáře“ viní na Slovensku komunistické pohraničníky i Jakeše

  • 48
Slovenský Ústav paměti národa předal Generální prokuratuře SR podnět k prošetření smrti desítek lidí. Všichni zemřeli v letech 1948 až 1989 při pokusu o přechod hranic mezi ČSSR a Rakouskem. Vedle Čechoslováků šlo o Maďary, Poláky či východní Němce. Smrt našlo na hranicích i pětileté dítě.

„Podnět se netýká jen těch, kteří zasahovali proti lidem, ale všech zodpovědných za zločiny proti lidskosti,“ prohlásil podle serveru Pravda.sk šéf ústavu Jan Petranský.

Zdůraznil, že podání přichází bezmála devatenáct let od pádu totalitního režimu. „Je smutné, že k tomu nedošlo dřív,“ dodal.

Od Gottwalda po Jakeše
Ústav paměti národa (ÚPN) podrobně zdokumentoval případy dvaačtyřiceti lidí, kteří zahynuli na hranicích v letech 1948 až 1989. Kromě jmen obětí vyvěsil na svých internetových stránkách i jména lidí, kteří jsou za jejich smrt zodpovědní.

V seznamu tak figurují například jména komunistických prezidentů od Klementa Gottwalda po Gustava Husáka. Nechybějí ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský (sám skončil v roce 1952 na popravišti), Milouš Jakeš či Lubomír Štrougal.

„Chceme v těchto případech znát odpověď orgánů činných v trestním řízení,“ řekl novinářům ředitel sekce dokumentace ÚPN Ľubomír Morbacher. „Myslíme si, že šlo o zločiny proti lidskosti.“

Odhaduje se, že v bývalém Československu přišlo při útěku přes hranice na Západ o život několik stovek lidí. Na dnešní slovensko-rakouské hranici zemřeli vedle zdokumentovaných obětí i další lidé, kteří se například utopili v řece Dunaji nebo Moravě; zodpovědnost zasahujících vojáků je v těchto případech proto sporná.

Nedovolené překročení státní hranice kvalifikoval bývalý komunistický režim jako trestný čin. Od roku 1976 to přitom bylo v rozporu s mezinárodním paktem o občanských a politických právech. Řada obětí se dodnes nenašla.

„Patnáctého září 1952 v 11:42 v úseku 9. roty Devín použili její příslušníci zbraně s výsledkem proti osobě, která na desce plavala přes řeku Moravu do Rakouska. Zbraně použila hlídka z pozorovatelny - svobodník František Maňák a svobodník Jozef Michalčík a pět příslušníků, kteří přišli na upozornění hlídky,“ stojí v jednom spisu.

„Úhrnem bylo do narušitele vypáleno 142 ran z lehkého kulometu, 14 ran z pušky a 67 ran ze samopalu. Použitím těchto zbraní byla osoba usmrcena a utonula v řece. Tělo bylo z řeky vytáhnuto v odpoledních hodinách. Dodatečně bylo zjištěno, že zastřelený Jozef Galus, narozený 7. března 1941, je žákem páté třídy národní školy v Bratislavě.“

Zdroj: ÚPN


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video