Z vražd na „čáře“ viní na Slovensku komunistické pohraničníky i Jakeše

  15:37aktualizováno  15:37
Slovenský Ústav paměti národa předal Generální prokuratuře SR podnět k prošetření smrti desítek lidí. Všichni zemřeli v letech 1948 až 1989 při pokusu o přechod hranic mezi ČSSR a Rakouskem. Vedle Čechoslováků šlo o Maďary, Poláky či východní Němce. Smrt našlo na hranicích i pětileté dítě.
Za více než čtyřicet let komunistické totality zemřely na státních hranicích stovky lidí. Ilustrační foto

Za více než čtyřicet let komunistické totality zemřely na státních hranicích stovky lidí. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Podnět se netýká jen těch, kteří zasahovali proti lidem, ale všech zodpovědných za zločiny proti lidskosti," prohlásil podle serveru Pravda.sk šéf ústavu Jan Petranský.

Zdůraznil, že podání přichází bezmála devatenáct let od pádu totalitního režimu. "Je smutné, že k tomu nedošlo dřív," dodal.

Od Gottwalda po Jakeše
Ústav paměti národa (ÚPN) podrobně zdokumentoval případy dvaačtyřiceti lidí, kteří zahynuli na hranicích v letech 1948 až 1989. Kromě jmen obětí vyvěsil na svých internetových stránkách i jména lidí, kteří jsou za jejich smrt zodpovědní.

V seznamu tak figurují například jména komunistických prezidentů od Klementa Gottwalda po Gustava Husáka. Nechybějí ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský (sám skončil v roce 1952 na popravišti), Milouš Jakeš či Lubomír Štrougal.

"Chceme v těchto případech znát odpověď orgánů činných v trestním řízení," řekl novinářům ředitel sekce dokumentace ÚPN Ľubomír Morbacher. "Myslíme si, že šlo o zločiny proti lidskosti."

Odhaduje se, že v bývalém Československu přišlo při útěku přes hranice na Západ o život několik stovek lidí. Na dnešní slovensko-rakouské hranici zemřeli vedle zdokumentovaných obětí i další lidé, kteří se například utopili v řece Dunaji nebo Moravě; zodpovědnost zasahujících vojáků je v těchto případech proto sporná.

Nedovolené překročení státní hranice kvalifikoval bývalý komunistický režim jako trestný čin. Od roku 1976 to přitom bylo v rozporu s mezinárodním paktem o občanských a politických právech. Řada obětí se dodnes nenašla.

. ŠKOLÁKA "ZASTAVILI" KULOMETEM

"Patnáctého září 1952 v 11:42 v úseku 9. roty Devín použili její příslušníci zbraně s výsledkem proti osobě, která na desce plavala přes řeku Moravu do Rakouska. Zbraně použila hlídka z pozorovatelny - svobodník František Maňák a svobodník Jozef Michalčík a pět příslušníků, kteří přišli na upozornění hlídky," stojí v jednom spisu.

"Úhrnem bylo do narušitele vypáleno 142 ran z lehkého kulometu, 14 ran z pušky a 67 ran ze samopalu. Použitím těchto zbraní byla osoba usmrcena a utonula v řece. Tělo bylo z řeky vytáhnuto v odpoledních hodinách. Dodatečně bylo zjištěno, že zastřelený Jozef Galus, narozený 7. března 1947, je žákem páté třídy národní školy v Bratislavě."

Zdroj: ÚPN

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz