Nejlepší plavba vůbec. Pasažéři si cestu pochvalují navzdory izolaci

  • 16
Byla to nejlepší plavba vůbec. Tak hodnotí někteří pasažéři výletní lodi Westerdam cestu, kdy loď po dnech marného bloudění a několikerého odmítnutí kvůli podezření na koronavirus nakonec zakotvila v Kambodži. Zcela opačné pocity mají lidé na palubě Diamond Princess, která kotví v japonské Jokohamě a kde se koronavirus objevil u dalších 99 lidí.

Malajské úřady navíc v neděli uvedly, že nákaza virem se objevila i u pasažérky z Westerdamu.

Loď společnosti Holland America vyplula 1. února z Hongkongu. kvůli podezření z nákazy koronavirem ji odmítlo povolit zakotvit Japonsko, Guam, Filipíny a Thajsko, než ji konečně připustila Kambodža. Pasažéři na lodi si na netradiční výlet přesto nestěžovali.

„Každý říkal: ‚vy chudáci’. Ale my nejsme žádní chudáci. Měli jsme zadarmo internet a víno. Měli jsme tříchodové menu. Měli jsme tolik možností,“ řekla agentuře Reuters bývalá zdravotní sestra Zahra Jenningsová z Británie, podle níž plavba byla „půvabná“.

Není jediná z výletní lodi, kdo vyjadřuje spokojenost. „Tohle byla moje nejlepší plavba na výletní lodi vůbec,“ neskrývá nadšení bývalý kanadský letecký inženýr Pierre Ashby. „Obvykle si koupíte plavbu lodí a přesně víte, co dostanete. Tohle bylo dobrodružství.“

Mezi pasažéry se objevily i drobné výtky. „Před několika dny jim došly hash browns (americké bramboráčky) a rajčatová omáčka,“ řekl Robert Sayer, zaměstnanec chemické společnosti z Nového Zélandu. „Ale jinak cesta byla prima, opravdu,“ dodal.

Loď zakotvila v pátek na sv. Valentýna. Pasažéry pak osobně přivítal kambodžský premiér Hun Sen. Pasažéry propustili s tím, že výsledky testů na koronavirus byly negativní.

Společnost Holland America poslala všem cestujícím dopisy, ve kterých jim slíbila uhradit náklady na plavbu a další čtrnáctidenní plavbu zdarma. Rovněž jim zajistila zpáteční lety.

Na letišti v malajském hlavním městě Kuala Lumpur však úřady zadržely jednu ženu, protože u ní zjistily pozitivní výsledku testu na koronavirus. Holland America i Kambodža požadovaly více testů, podle Malajsie i ten druhý prokázal totéž, informuje agentura Reuters.

Pochmurná nálada na smutné lodi

Zcela odlišné pocity než na Westerdamu vládnou na lodi Diamond Princess, kterou drží Japonsko v karanténě v jokohamském přístavu. 

Lidé na na palubě nesmí vycházet ze svých pokojů, nemohou spolu osobně komunikovat a jídlo jim nosí lidé v ochranných oblecích. Na palubu se tak postupně vplížila nuda, strach, úzkostlivost a deprese.

Konec života v luxusu, lidé uvěznění na lodi hrají sudoku a touží po vzduchu

„Nikdy jsem neměl takového Valentýna,“ přiznal Brit David Abe, který na Facebooku po zavedení karantény každý den zveřejňuje nová videa informující o dění na palubě. Se svou ženou Sally si výlet lodí dali jako dárek k padesátému výročí svatby.

O svátek zamilovaných jej však dostihla sklíčenost. „Nikdy jsem vám nechtěl předat takové zprávy,“ prozradil svým sledujícím do kamery, zatímco zadržoval slzy. Jeho žena tiše vzlykala mimo kameru, uvádí britský list The Times.

„Chtěli jsme být veselí a pozitivní, ale opravdu už toho máme dost. Musíme se vrátit zpět do našich domovských zemí, kde máme důvěru v naše lékaře, naše nemocnice. Musíme se dostat domů,“ prohlásil Abe na kameru.

Ačkoliv posádka lodi v pátek zveřejnila veselé video, jak tančí v podpalubí, temná nálada na pochmurné lodi dolehla i na ně. „Nevíme, jestli se toho dožijeme. Bojíme se a odpočítáváme dny do konce,“ uvedl jeden z nich, zatímco další řekl, že práce na lodi se proměnila v „noční můru“.

Japonsko v pondělí uvedlo, že u dalších 99 lidí testy prokázaly přítomnost nového typu koronaviru. Celkem se tak na plavidle nakazilo virem už 454 lidí.

Karanténa jako reality show. Jak se žije v izolaci před světem

Japonsko původně chtělo nechat na lodi všechny pasažéry do středy příštího týdne, nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.

Spojené státy v neděli pro zhruba 380 Američanů vyslaly speciální evakuační letouny. Při testech cestou do připravených letadel se u 14 z nich prokázal koronavirus, ačkoliv zatím nevykazovali symptomy nákazy. Úřady se je přesto rozhodly pustit do letadla, a to odděleně od ostatních cestujících. 

Po příletu čeká všechny 14denní pobyt v karanténě na vojenských základnách v Kalifornii a v Texasu. 

Své občany chtějí do vlasti dopravit také Kanada, Itálie, Jižní Korea, Hongkong a Austrálie. 

„Tichá“ nákaza znepokojuje odborníky

Příznaky koronavirem nevykazoval též „cizinec“, kterého zadržely úřady v Egyptě. Muž neznámé národnosti je prvním evidovaným pacientem nakaženým koronavirem v Africe.

Podle expertů tyto případy představují výzvy pro globální systémy veřejného zdraví. Obávají se, že mohou roznést nákazu koronavirem mimo dohled úřadů, uvádí list The Washington Post.

Příznaky koronaviru jsou často mírné a neprojevují se během čtrnáctidenní inkubační doby. Během ní je však koronavirus stále infekční, upozorňují znepokojení experti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video