Podle Američanů má Islámský stát zvláštní jednotku, která se výrobou chemických zbraní systematicky zabývá.
„Domníváme se, že pracují na výzkumu chemických zbraní a snaží se je vylepšovat,“ prohlásil podle BBC americký vládní činitel.
Islámský státROK CHALÍFÁTU: Proč likvidace teroristů vázne? KOMENTÁŘ: Dělá svět v boji s IS dost? POEZIE: Islamističtí básníci veršují o džihádu KURDKY: Zoufale toužíme po míru VZPOURA: Dánští mechanici jsou z náletů unaveni KOMENTÁŘ: Turci si hrají s ohněm LOUTKY: Islamisté cvičí děti ve stínání hlav ATENTÁT: IS zabil v Turecku desítky lidí TWITTER: USA si utahují z chalífových rolexek STRATEGIE: Experti vyzkoumali, jak Islámský stát vítězí CHALÍFÁT: Zapouští kořeny BALKÁN: Zabíjejte, kde to jde, vyzvali islamisté HUMVEE: Nejlepší zbraň džihádistů |
Možná je však i varianta, že chemické zbraně byly vyvinuty v Iráku a Sýrii už dříve a islamisté je pouze objevili.
Podle Američanů je ovšem nepravděpodobné, že by po jejich intervenci mohly v Iráku tajné skrýše se zbraněmi chemického původu zůstat. Vláda v Sýrii zase musela skladované chemické zbraně v roce 2013 na nátlak OSN odevzdat pod pohrůžkou leteckých útoků.
Nejpřijatelnější verzí je tak pro americkou vládu předpoklad, že si teroristé yperit sami vyrábějí, neboť návod na jeho výrobu je snadno dostupný a výrobní postup poměrně nenáročný.
Podle oficiálního postoje americké vlády je možné nasazení chemických zbraní islamisty prošetřováno. Nejmenovaný zdroj však stanici BBC řekl, že zpravodajské služby shromáždily už dostatek důkazů usvědčujících bojovníky Islámského státu z výroby a použití yperitu.
Chemikálie pravděpodobně používají ve formě prášku, který přidávají do náloží a výbušných projektilů. Po výbuchu zařízení ulpí prášek na kůži a způsobí poleptání.
OSN chce vyšetřit chemické útoky v Sýrii
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek vyslovila souhlas s mezinárodním vyšetřováním, které má zjistit, kdo je zodpovědný za chemické útoky v Sýrii.
Nový vyšetřovací orgán je výsledkem jinak neobvyklé spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem v otázce syrského konfliktu. Chemické útoky v Sýrii budou společně vyšetřovat OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní.
Oficiální začátek společného vyšetřování byl odložen kvůli námitkám Ruska. Rusko podle diplomatů chtělo rozšířit vyšetřování tak, aby zahrnovalo také údajné útoky radikálního Islámského státu v sousedním Iráku.
Souhlas s mezinárodním vyšetřováním přišel ve formě dopisu, který poslal ruský velvyslanec v OSN a nynější předseda rady Vitalij Čurkin generálnímu tajemníku OSN Pan Ki-munovi. Pan doporučoval, aby vznikl nezávislý tříčlenný panel, který by se opíral o experty s možností volného pohybu na celém území Sýrie. List s těmito doporučeními souhlasí.
Podle západních velmoci nese Damašek zodpovědnost za chemické útoky v Sýrii, a to včetně útoků za použití chloru. Tento plyn není na rozdíl od sarinu zakázán, je však jedovatý a jeho použití jako zbraně je od roku 1997 zakázáno v rámci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. Syrská vláda a Rusko jakožto spojenec syrského prezidenta Bašára Asada svalují vinu za použití jedovatého plynu na povstalce. Syrská vláda i povstalci pak užití chemických zbraní popírají.
Podle činitelů OSN by měl nový vyšetřovací orgán zahájit svou činnost v příštích týdnech. První zprávy by měl předložit do devadesáti dnů od chvíle, kdy začne být plně funkční.