Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Zabitým islamistům vždy bereme klíče od ráje, říká kurdská velitelka

  20:29
Nesrin Abdullahová stojí v čele kurdských ženských jednotek, které bojují proti Islámskému státu. Na bitevním poli slaví úspěchy, stěžuje si však na slabou podporu Západu. „Divím se, že Evropa ignoruje nebezpečí, které jí hrozí. Máme seznam legionářů, kteří se cvičí na boj v Evropě,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nesrin Abdullah, náčelnice kurdských ženských milicí, se v Praze zůčastnila bezpečnostní konference (7. září 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Jak se cítíte v zemi jako Česká republika, která už 70 let nepoznala válku?
Než jsem přijela, tak jsem Českou republiku neznala. Dnešní technologie mi ale umožnily, abych se informovala. To, co jsem pochopila po svém příjezdu, ovšem přes Google nepoznáte. Překvapilo mě, kolik lásky v sobě Češi mají. Obzvlášť v Praze vidíte, s jakou láskou ji po staletí stavěli. Město je odrazem duchovního bohatství zdejších lidí a to lze poznat na první pohled.

Turecký úder v Iráku

Ankara poslala na Kurdy speciální jednotky

Jsem šťastná, že jsem tady. Obzvlášť ve světle těch zrůdností, které jsem prožila. Napadla mě absurdní věc, že by za mnou přišly zrůdy z Islámského státu a nabídly faustovský obchod, že zničí Prahu výměnou za bezpečí Kurdistánu. Přijala bych to? Rozhodně ne.

Používáte výraz „zrůdy“ pro všechny členy Islámského státu?
Skutečně ten výraz zrůdy a zrůdný stát používám. Je otázkou, zda už není překonaný. To, co tam páchají, význam toho slova překračuje.

Jak teď probíhají boje s Islámským státem? Kde se bojuje nejvíce?
Dá se říct, že jsme valnou část kurdského území osvobodili. Se zrůdným státem máme ovšem hranici v délce 460 kilometrů a po celé její délce s nimi válčíme. V poslední době znovu začali útočit v provinciích Kobani a Džazíra, které jsou od sebe vzdáleny asi 350 kilometrů. Oblast mezi nimi jsme přitom dobyli zpátky teprve nedávno.

Podařilo se nám poškodit jejich propagandu, a tím pádem se snížily počty lidí, kteří se k nim přidávají. Teroristé se snažili obrovskou a zrůdnou propagandou rozšířit strach a dojem své neporazitelnosti. Tohle jsme zlomili my v Kobani.

Jak vám v boji s islamisty pomáhá Turecko?
Realita války je krutá. Můžu říct, že Turecko doposud proti IS nezaútočilo. Naproti tomu systematicky bombarduje Kurdy. Argumentuje tím, že bombarduje PKK (Strana kurdských pracujících, která usiluje o vytvoření nezávislého kurdského státu, pozn. red.). Svět se ale nezabývá tím, kolik vesničanů zabili. Proti Islámskému státu provedli Turci dva nálety, proti Kurdům 98 náletů. Velitel Islámského státu se pak před kamerami směje a ukazuje vesnice, které bombarduje turecké letectvo až poté, co je islamisté opustili.

Hrozí něco evropským státům ze strany Islámského státu?
Divím se, že evropské státy to nebezpečí ignorují. Máme nezvratné důkazy, že se proti nim připravují útoky. Takzvaní islámští legionáři, kteří přicházeli z Evropy, Spojených států či Austrálie, byli ještě před dvěma roky součástí armády IS. Před rokem a půl byli z fronty staženi a byli soustředěni na několika základnách, kde jsou speciálně cvičeni pro boj v Evropě. Učí se jazyky a jsou připravováni pro sebevražedné atentáty.

8. září 2015

Kurdské jednotky při prohledávání jednoho domu v osvobozeném městě náhodou narazily na digitální archiv. Je tam seznam legionářů, kteří se v současné době nacházejí v Sýrii. Jsou tam jejich jména, fotokopie pasů a informace o počtu lidí v táborech. Všichni jsou naživu.

Je jasné, že Islámský stát má své buňky v Evropě, které shání nové rekruty a pak jim financují cestu do Sýrie. Je nepředstavitelné, že by se k nim přidalo tolik lidí ze své vlastní iniciativy.

Daří se vám během cesty po Evropě vyjednat pomoc pro Kurdy?
Nějakou pomoc jsme dostali, ale nestojí to za řeč. Oproti nám mají v IS to nejmodernější vybavení jako jsou třeba hummery, kdežto Kurdové bojují jenom s kalašnikovem, nanejvýš s něčím lepším z Ruska.

S tím nemůžete bojovat proti obrněným vozům. Teď přijde zima a naši bojovníci nemají základní potřeby jako boty, pláštěnky nebo rukavice. Zranění potřebují ošetření. Oprávněně očekáváme, že nám někdo podá pomocnou ruku.

Nesrin Abdullah, náčelnice kurdských ženských milicí, se v Praze zůčastnila...

Státníci čekají, než bomby začnou vybuchovat přímo tady. Jim nestačilo, co se stalo ve Francii nebo v Tunisku. Proč musí čekat na nějakou tragédii, aby se probudili? Přitom má Evropa dostatek informací od svých institucí a odborníků, aby věděla, s kým má tu čest.

Český stát má třeba obrovský příjem z turismu. Stačí, aby v Praze bouchly dvě bomby, a je s tím konec.

Jak by bylo možné porazit Islámský stát?
Není žádným tajemstvím, že spolupracujeme s koalicí (mezinárodní koalice pod vedení USA provádí na pozice islamistů nálety, pozn. red). Jsme vděční, že nám pomáhají alespoň s leteckými útoky. Snažíme se jim zajistit koordináty, ale oni sami vědí, že to nestačí, protože bez pozemních sil IS nelze porazit. Není to regulérní armáda, oni jsou všude. Jsou mezi vesničany, mezi obyvateli menších měst. Nelze je rozeznat z letadla, pouze když jsou někde soustředění.

Přesto nám evropské státy nepomáhají tak, jak by měly. Jestli nás ale porazí, už jim nebude stát nic v cestě do Evropy.

Islámský stát

A hrozí vám porážka?
I kdybychom měli bojovat holýma rukama, což jsme v jednu chvíli v Kobani skutečně dělali, učiníme vše, aby nás neporazili. Ptám se ale, za jakou cenu? Nechápeme, že nás v tom civilizovaný svět nechává samotné. Kéž by se státy chovaly stejně jako obyčejní lidé, od kterých nám chodí nabídky pomoci nebo peníze.

Kolik žen pod vámi bojuje a do jakých bojů jsou nasazovány?
Dnes už můžu hrdě prohlásit, že 40 procent všech kurdských bojovníků jsou ženy. A všechny už prošly vojenskými akademiemi, které jsme zakládali. Je pravda, že kdykoliv Islámský stát bojoval proti mužské armádě, tak zvítězil. Bylo to v začátcích. Pak jsme udělali vše pro to, aby se dozvěděli, že tam nejsou jenom muži. Do Kobani šly ženy a my jsme bojovníky Islámského státu připravily o přesvědčení, že po smrti půjdou do ráje.

Jejich mrtví měli na krku řetěz s klíčem a lžící. Nechápali jsme, k čemu to je, protože každý voják u sebe normálně nosí nějakou známku se jménem a číslem. Teprve později jsme pochopili, že to je klíč do ráje a že lžíci mají kvůli tomu, aby mohli s Mohamedem jíst u jednoho stolu. My jsme jim ten klíč vzali. Teď ví, že když je zabijeme, tak do toho ráje nepůjdou.

Australská televize natočila povedený dokument, kde ukázala efekt kurdských žen. Když byly v blízkosti islamistů, například v Kobani, kde se bojovalo o každou ulici, tak na ně Kurdky začaly z blízka křičet „tilili“. Oni se úplně rozklepali a začali utíkat, protože slyšeli ženský hlas a věděli, že proti nim stojí ženy. Pro ně je to nepochopitelné.

Jsou ženy lepší bojovnice než muži?
Všechny máme obrovskou úctu před našimi bratry, kteří tam padli. Skutečnost je ale taková, že žena je rozvážnější. Pokud sáhne na spoušť, tak už si je téměř jistá, že kulka nemine cíl. Žena dává život a pokud jde do boje, tak tam jde, aby život zachránila a ne aby prožila nějaké dobrodružství.

YPJ je snad jediná ženská armáda na světě, která bojuje proti Islámskému státu. Bojujeme za budoucnost našich, ale i vašich dětí. A doufám, že i Češky budou při nás.

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko posílá protestující na frontu. Davy na letištích jsou fake, říká Kreml

Zadržení při protestech a následně rovnou předvolání, z kterého plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu. Rusko...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Ukrajinci ubránili deset obcí. Rusko řeší operační i mobilizační neúspěchy

Sledujeme online Ukrajinští vojáci úspěšně odrazili ruské útoky u deseti obcí na východě země. Ve své sobotní zprávě o tom informuje...

Druhý silný tajfun za týden. Živly si v Japonsku vyžádaly mrtvé a velké škody

Nejprve zasáhl počátkem týdne jihozápadní část Japonska tajfun Nanmadol, nyní ve střední části země napáchal škody...

Doneste je mrtvé nebo živé. Na Floridě zvažují odměny za přemnožené leguány

Radní amerického města Miami Beach navrhuje vypsat finanční odměnu za chytání invazivních leguánů, kteří žijí podél...

Zabýváme se třemi dalšími vakcínami a dvěma léky na covid, říká ředitelka EMA

Vakcína i antivirotikum proti opičím neštovicím v Česku jsou, otázkou může být jejich množství, které je poměrně malé....

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...