Z Evropské unie se stále více ozývají hlasy, které odmítají předsednictví Česka Evropské unii.

Z Evropské unie se stále více ozývají hlasy, které odmítají předsednictví Česka Evropské unii. | foto: Profimedia.cz

Vyměňte si předsednictví se Švédy, vzkázali do Prahy europoslanci

  • 1621
Poslanci Evropského parlamentu za bavorskou Křesťansko-sociální unii soudí, že Česko není kvůli vnitropolitickým sporům schopné ujmout se předsednictví Evropské unii. Pokud spory neustanou, navrhují, aby si Praha prohodila předsednictví se Švédskem, které má v čele "sedmadvacítky" stanout v polovině příštího roku.

V Evropě se ozývají další hlasy proti českému předsednictví Evropské unii, tentokrát z Bavorska. Konzervativní poslanec Ingo Friedrich se obává, že by EU mohla za předsednictví Prahy ztratit akceschopnost. "EU si nemůže v době finanční krize dovolit neschopnost konat," varoval Friedrich v Bruselu.

Politik poukázal na výroky českého prezidenta Václava Klause, podle něhož menší země, jako je Česká republika, nemůže svým předsednictvím politiku EU příliš ovlivnit.

Poslanec: EU zažije v čele s Českem promarněný půlrok
Znehybnění EU během českého předsednictví se obává i Friedrichův kolega Markus Ferber, jenž poukazuje na euroskepsi českých politiků. Ferber v rozhlasové stanici Deutschlandfunk vyslovil obavu, že Unii čeká s Českem v čele promarněný čas.

Na otázku, zda před EU stojí "ztracený půlrok", Ferber odpověděl kladně. "Ano, a pro Evropskou unii to je důležitý rok," řekl konzervativní politik v souvislosti s krizí finančních trhů.

Dalším zdrojem obav obou německých politiků je drtivá porážka české vládní ODS v krajských a senátních volbách. Pokud české politické vedení neustane ve svém hašteření, aby se mohlo soustředit na blížící se předsednictví, měla by podle Friedricha Praha zvážit, zda nepožádat Švédsko, aby si s Českem předsednictví vyměnilo.

Europoslanec Březina: Výzva byla ranou pod pás
Na výzvu zareagoval český europoslanec Jan Březina. Řekl, že scénář výměny našeho předsednictví se Švédskem je hypoteticky možný. "Taková výměna by však vyžadovala jednomyslné rozhodnutí Evropské rady, tedy nejenom náš hlas, ale i hlasy ostatních 26 členských států. To reálně nepřichází v úvahu. Chci proto veřejnost ujistit, že výměna našeho předsednictví se Švédy není a nebude na pořadu dne a že se 1. ledna řádně ujmeme svého předsednictví," řekl europoslanec.

Útok bavorských poslanců považuje Jan Březina za ránu pod pás. Podle něj měli své pochybnosti nejdříve řešit na půdě europarlamentní frakce Evropské lidové strany.

Signály o tom, že se českému předsednictví nevěří, by však podle Březiny měla brát česká vláda vážně. "Reakcí musí být bezodkladná demonstrace národní politické jednoty ve vztahu k předsednictví," uvedl Březina.

České předsednictví chtěli obejít i Francouzi
Bavorský europoslanec Friedrich také ocenil nynější předsednictví Francie a roli, kterou v něm sehrává francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Je požehnáním, že se větrný vír Sarkozy ujal iniciativy," prohlásil.

Právě z Francie se v minulých dnech ozývaly obavy o české předsednictví nejhlasitěji. Se spekulacemi, jak by mohli Francouzi obejít české předsednictví, přišel francouzský list Le Monde.

Elysejský palác podle něj uvažoval o tom, že by se mohly pořádat zvláštní summity zemí, které již nyní platí eurem. Těch by se ale Česká republika nemohla zúčastnit. - přečtěte si Francie chce oslabit české předsednictví summity eurozóny

Sarkozymu se Česko vyšachovat nepodařilo
Spekulace nakonec utnulo až jednání německé kancléřky Angely Merkelové s českým vicepremiérem Alexandrem Vondrou. Oba politici konstatovali, že eurozóna byla ustavená jako neformální skupina a tou také zůstane. - přečtěte si Vondra se s Merkelovou shodl, že euroskupina má zůstat neformální

Sarkozyho snaha obejít české předsednictví se dokonce stala vděčným námětem pro francouzské satiriky. Jeho nápady ztvárnili například v jednom z dílů gumáků. - přečtěte si Nesvěříme EU nějakým Rumunům, vzkázal Praze gumový Sarkozy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video