Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 7. 11. 2012 14:07

Volba prezidenta Spojených států amerických 2012

On-line reportáž píše Jan Wirnitzer s využitím agentur ČTK a Reuters. Přímo v USA jsou reportérky Adéla Dražanová a Iveta Polochová, které sledují průběh v Chicagu a Bostonu, kde sídlí štáby demokratů a republikánů.

14:00
Vážení čtenáři, končí on-line reportáž, která mapovala prezidentské volby v USA. Děkujeme Vám za pozornost a přízeň a přejeme pěkné odpoledne.
13:28
Ohlasy
Blahopřejný dopis ke znovuzvolení prezidentem dostane Barack Obama i z Bratislavy. "Těší mě, že v průběhu následujících čtyř let budeme moci pokračovat v prohlubování přátelství a dialogu mezi našimi zeměmi a národy," píše mimo jiného Ivan Gašparovič.
12:58
Sčítání a výsledky

Výsledky prezidentských voleb v USA stále nejsou kompletní, zbývá ještě spočítat několik procent odevzdaných hlasovacích lístků na Floridě. Zatím má Obama 50 procent a Romney 48 procent hlasů.

  • Fronta před volební místnosti v Miami (7. listopadu 2012)

    Fronta před volební místnosti v Miami (7. listopadu 2012) / Autor: AP

11:59
Ohlasy
Ke gratulacím Baracku Obamovi se přidal i český prezident Václav Klaus. "I když je známo, že mé srdce spíše bije na straně pravé než na straně levé, tak já bych rád pogratuloval prezidentu Obamovi," řekl Českému rozhlasu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg míní, že Obama bude moci v příštích dvou letech vystupovat jako velmi silný státník. Premiér Petr Nečas věří, že se po znovuzvolení Obamy podaří navázat na dobré a intenzivní vztahy mezi českou vládou a americkou administrativou.
11:29
Obamovo znovuzvolení oslavili tancem a zpěvem i lidé v keňské obci Kogelo, rodišti prezidentova otce.
11:05
Akcie na hlavních burzách v západní Evropě zahájily po ohlášení výsledků voleb v USA obchodování růstem. "Do americké politiky to určitě přináší větší viditelnost, což je pro trhy příznivé," upozornil jeden z makléřů na burze v Paříži. Americká centrální banka (Fed) bude s vysokou pravděpodobností pokračovat v uvolňování měnové politiky a znehodnocování dolaru, což by mělo svědčit akciím.
10:12
Ohlasy
Znovuzvolení je dar pro Baracka Obamu a šance pro USA, soudí v komentáři k volbám v USA server německého deníku Financial Times Deutschland. Také další němečtí komentátoři Obamovo vítězství vítají, zdůrazňují ale, že staronový prezident nemůže dlouho slavit a musí urychleně řešit řadu tíživých problémů své země.
09:58
Americké velvyslanectví v Praze uspořádalo noční a brzkou ranní volební party s debatami. Diplomaté spolu s pozvanými hosty, novináři a příznivci sledovali v americkém centru vývoj klání mezi Obamou a Romneym. "Výsledek voleb znamená kontinuitu v USA, americké vedení bude pokračovat ve své politice na podporu cesty z recese," řekl ČTK velvyslanec Norman Eisen poté, co Romney uznal porážku a Obama promluvil k Američanům. V česko-amerických vztazích Eisen očekává i nadále sdílení společných hodnot a zvýšení obchodní spolupráce. Eisen je bývalý Obamův poradce pro etiku.
09:50

Především sociální síť Twitter přetékala informacemi uživatelů o prezidentských volbách v USA, které se tak staly nejsledovanější americkou politickou událostí na Twitteru. Mnoho lidí na internetu sdělovalo, koho volili, a sociální sítě je v tom podporovaly speciálními úpravami. Uživatelé odeslali na 20 milionů tweetů týkajících se souboje Baracka Obamy a Mitta Romneyho o Bílý dům, uvedl Twitter. O tom, jak lidé ve velkém prozrazovali, koho volili, čtěte

  • Fotografie, kterou zveřejnil Barack Obama na svém twitterovém účtu krátce po...

    Fotografie, kterou zveřejnil Barack Obama na svém twitterovém účtu krátce po oznámení odhadů výsledků prezidentských voleb. (7. listopadu 2012) / Autor: ČTK

09:14
Chladná analýza ukazuje, že i když Barack Obama vyhrál, volby zanechaly USA stejně rozdělené jako předtím. Amerika není vyléčená. V tomhle ohledu ani volby neproklestily cestu vpřed. Kromě toho: republikáni mají Sněmovnu reprezentantů, takže mohou dál takřka automaticky blokovat Obamovy návrhy stejně, jako to dělali předchozí 4 roky, odpověděl v on-line rozhovoru o prezidentských volbách v USA novinář Milan Vodička. On-line rozhovor najdete ZDE
08:51
Sčítání a výsledky
Americký analytik Nate Silver na svém volebním webu FiveThirtyEight správně předpověděl výsledky ve všech 50 státech. O jeden stát tak zlepšil svůj výkon z voleb v roce 2008.
08:42
Jen pro pořádek dodejme, že gratulace do USA by se sbíhaly i v případě vítězství Mitta Romneyho.
08:18
Ohlasy
Ke gratulacím se připojil český opoziční lídr Bohuslav Sobotka. Jeho vítězství označil za dobrou volbu pro Evropu i celý svět. "Voliči ocenili reálné úspěchy Obamova vládnutí, to, jakým způsobem zvládnul důsledky finanční krize," řekl Sobotka a uvedl, že prezident přebíral USA v kritickém stavu.
08:13
Ohlasy
Baracku Obamovi gratuloval britský premiér David Cameron, jeho vítězství ocenil i prezident EU Herman Van Rompuy. Miliardář a investor George Soros uvedl, že voliči odmítli "extremistické postoje".
08:07
Demokraté

Ocenění protivníka k étosu prezidentských voleb v USA patří. Také znovuzvolený prezident Barack Obama pogratuloval soupeři Mittu Romneymu k úspěšné kampani. "Setkáme se a budeme jednat o tom, jak společně pomoci USA," plánuje Obama. Nejsou to úplně prázdná slova, Sněmovna reprezentantů totiž zůstává republikánská. "To nejlepší pro USA teprve přijde. Bůh žehnej Spojeným státům americkým," řekl Obama.

  • Barack Obama při projevu ke znovuzvolení prezidentem USA. (7. listopadu 2012)

    Barack Obama při projevu ke znovuzvolení prezidentem USA. (7. listopadu 2012) / Autor: Reuters

07:45
Sčítání a výsledky
Rozdíl v získaných volitelích je tak výrazný, že výsledek nelze prostě vysvětlit úspěchem v konkrétním klíčovém státu. Oproti Johnu McCainovi před čtyřmi lety dokázal Mitt Romney získat jen Indianu a Severní Karolínu (dohromady 26 hlasů). Celá řada klíčových bojišť se přiklonila k Obamovi - zejména Florida, Pensylvánie, Ohio či Virginie (80 hlasů celkem). Obama také dobyl tři těsná vítězství ve státech u Velkých jezer - Minnesoty, Wisconsinu a Michiganu (36 hlasů celkem).
07:18
Sčítání a výsledky
Rozdíl v absolutním množství získaných hlasů asi bude výrazně těsnější než před čtyřmi lety, kdy Obama překonal Johna McCaina o 9,5 milionu voličů. Po sečtení sto milionů hlasů je rozdíl mezi oběma muži zhruba 450 tisíc hlasů.
07:17
Sčítání a výsledky
V žádném státě už se patrně vítěz voleb nezmění. Obama s očekávaným vítězstvím na Havajských ostrovech bude mít 332 volitelů, Romney s přičtením tří hlasů za Aljašku 206.
07:08
Demokraté
Bouřlivé oslavy vypuknuly v chicagském McCormickově centru na volební party prezidenta Baracka Obamy poté, co šéf Bílého domu obhájil úřad. Několik tisíc Obamových příznivců nadšeně křičelo a vítězně zvedalo ruce nad hlavu. Za chvíli pak už celý sál tančil na soulové a rhythm & bluesové klasiky. Prezidentově domovskému městu se splnil jeho sen, Obama stráví v Bílém domě další čtyři roky.
07:02
Republikáni
"Národ je v době, kdy si nemůžeme dovolit hádky mezi lídry. Národ se musí spojit. Rád bych vedl Ameriku jiným směrem, ale lidé si vybrali jinak a já se s vámi budu za svého vůdce modlit. Bůh žehnej Americe. Díky, byli jste skvělí," řekl Romney příznivcům. Čeští politici se svými zamračenými obličeji a sváděním viny na jiné by se u něj mohli učit, jak se přiznává volební porážka.