Útok provedlo civilní vozidlo naložené výbušninou, která byla odpálena v bezprostřední blízkosti vozu vojenské hlídky. Obrněné auto se převrátilo a pět českých vojáků osádky bylo zraněno. „Čtyři lehce a jeden těžce,“ uvedlo v prohlášení tiskové oddělení generálního štábu české armády.
Lehce byli zraněni vojáci V. B. (ročník narození 1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992), voják D. K. (1983) byl zraněn těžce, napsala armáda na svém webu.
Těžce raněný voják je po operaci ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. „Všem zraněným byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Tři vojáci byli již propuštěni z nemocnice ke své jednotce, jeden s lehkým zraněním zůstává v nemocnici na pozorování,“ dodala armáda.
Rodiny zraněných byly o události informovány. K události se vyjádřil ministr obrany Lubomír Metnar. „Děkuji vojákům za odvahu a odhodlání dostát svým povinnostem. Zaslouží si naši podporu a velké uznání,“ napsal na Twitteru.
„Pokud vím, tak jsou mimo ohrožení života, což je samozřejmě dobrá zpráva,“ reagoval také premiér Andrej Babiš.
Rychlá pomsta, nebo náhoda?
Útok se odehrál ve stejný den, kdy Lidové noviny informovaly o tom, že prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští vojáci. A že dalšího zajali. Lidovým novinám to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Vedení ministerstva obrany a armády nechtěly ale tyto informace komentovat.
Podle jednoho z vojáků se to stalo před delší dobou při poměrně rozsáhlé operaci. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl.
Bezpečnostní analytik Andor Šándor ve středu zveřejnění informace označil za „nešťastný únik“, kvůli kterému se Afghánci mohou mstít.
Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu 346 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do province Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.
V oblasti Bagrámu je nejpočetnější česká jednotka
Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí. Právě při jedné z těchto hlídek byli ve středu vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.
Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.
Kromě srpnového útoku čelili čeští vojáci vážným incidentům například v létě 2014. Po útoku sebevraha zemřelo tehdy v červenci pět Čechů. Zanedlouho poté byla vystavena útoku i další jednotka českých vojáků, vážně zraněn byl jeden z členů hlídky.
Čechů se v Afghánistánu od roku 2002 vystřídalo 9000- V Afghánistánu již působili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar (2008 až 2013). - Dlouholetá alianční mise ISAF (Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti) se v Afghánistánu uzavřela koncem roku 2014, od té doby v zemi pokračuje nová výcviková mise Resolute Support (Rozhodná podpora), v jejímž rámci zde nadále působí i Češi. Ti nyní hlídají spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván. - Na letišti v Kábulu sídlí české velitelství, funguje tam poradní letecký tým (od roku 2008 pomáhá cvičit afghánské piloty) nebo tým specialistů v oblasti komunikační technologie. V Kábulu jsou také vojenští policisté, kteří střeží českou ambasádu. - V Afghánistánu od roku 2002 zahynulo 13 českých vojáků. Oběťmi posledního, srpnového útoku se stali šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25), kteří byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Vojáci hlídkovali v okolí základny Bagrám. - Životy hned pěti českých vojáků si v roce 2014 vyžádala exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí Bagrámu. Útok nepřežili také dva afghánští policisté a několik civilistů. Jednalo se o největší jednorázovou ztrátu vojáků ČR v mírových misích. |