Vojáci z Bagrámu zkoušejí v rámci kurzu přežít v afghánské poušti

  21:00aktualizováno  21:00
Spolehnout se sami na sebe a přežít v nehostinné poušti zkoušejí čeští vojáci v afghánském Bagrámu. Kurz přežití je má připravit na možnost, že by při napadení během hlídek po okolí základny museli opustit vozidlo a skrývat se nebo při nějaké léčce padli do zajetí.

Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti | foto: BAF, Daniel Píša

Vojáci 10. strážní roty v Bagrámu pokračují v takzvaném výcviku S.E.R.E. (Survival, Evasion, Resistence, Escape). Tedy ve zkratce v přežití, úniku, odolání v zajetí, úniku ze zajetí a bezpečném návratu.

Výcvik v pouštních podmínkách navazuje na výcvik, kterým prošli během přípravy na misi už doma v České republice, uvedl informační důstojník jednotky Daniel Píša. Kurzem přežití totiž musejí projít před zahraničním nasazením prakticky všichni vojáci.

Po teoretických přednáškách o specifikách pouštního prostředí či zdravotních aspektů následoval reálný výcvik. V něm si vojáci vyzkoušeli způsoby, jak v nehostinných pouštních podmínkách získat vodu nebo postavit přístřešek.

Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti
Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti

Praktickou zkouškou pak bylo přespání v pouštních podmínkách s využitím jen těch věcí, které má voják u sebe po nouzovém opuštění bojového vozidla, když by byla například patrola napadena a oni se museli odloučit od jednotky.

„Provádění výcviku tohoto druhu má v současné době daleko hlubší význam než pouze přípravu vojáků pro případ jejich odloučení v boji. Rozvíjí houževnatost, schopnost spolehnout se pouze na své vlastní schopnosti, když není jiná možnost,“ konstatoval instruktor přežití M. J.

Česká jednotka v afghánském Bagrámu v září obnovila hlídkování v okolí spojenecké základny, kterou chrání. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute Support John Nicholson.

Na hlídky mimo základnu nejezdili čeští vojáci od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři příslušníci jednotky. Podle vyšetřovací zprávy nebyl atentátník sám a šlo o předem připravený útok. (Souhrn informací o události čtěte zde.)

Základna Bagrám

Americká základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel.

Bagrám byl dlouhé roky naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu alianční mise a sídlí zde i jedno z velitelství. Základna funguje jako samostatné město.

S množstvím obrovských hangárů, skladů a příbytků pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. Ještě před několika lety jich tu najednou pobývalo až 40 tisíc.

Čeští vojáci střeží základnu od roku 2013. Kontingent o síle  zhruba 160 vojáků je v zemi přibližně půl roku a pak jej vždy vystřídají čerstvé síly.

Kurz přežití S.E.R.E., kterým procházejí čeští vojáci, má tři úrovně. Od nejlehčí – stupeň A – až po nejobtížnější – stupeň C.

„V minulosti byl kurz určen výhradně pro letecký personál a speciální síly, teď jím procházejí všechny vojenské profese včetně všech vojáků před vysláním do misí,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Změna nastala v roce 2003, kdy konvoj jednotky logistické podpory americké armády vjel do léčky nachystané příslušníky irácké armády.

Jedenáct amerických vojáků tehdy bylo zabito a šest zajato. Po těchto zkušenostech musejí základní přípravou procházet všechny specializace, protože nebezpečí zajetí hrozí v určité míře všem nasazeným.

Příčin, kdy se voják nebo skupina vojáků odloučí od své jednotky, může být celá řada: mohou padnout do léčky při přesunu, ztratí orientaci, porouchají se jim navigační přístroje nebo samotné vozidlo.

Nejobtížnější stupeň zahrnuje přežití v přírodě s nouzovou výbavou a za využití osobního vybavení a všech dostupných prostředků k zajištění vlastní záchrany, vyhýbání se nepřátelským silám, přežití v zajetí, odolávání při zajetí, únik ze zajetí, přípravu na vyzvednutí záchrannými jednotkami. Součástí je například i simulované dvanáctihodinové zajetí.

Bagrám (Afghánistán)

Bagrám (Afghánistán)

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků

Čeští vojáci v Mali. Ilustrační snímek

Česká armáda posílila výcvikovou misi v africkém Mali. V zemi teď působí na 120 českých vojáků, kteří střeží...

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Vláda dala zelenou obrněncům za 50 miliard. „Befka“ slouží přes 30 let

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz