Vojáci zabití v Afghánistánu jsou ve vlasti, prezident je vyznamená

  10:21aktualizováno  17:59
Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu – Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka – krátce po šestnácté hodině přistálo v pražské Ruzyni. Nad územím Česka ho doprovázely gripeny. Po přistání proběhl pietní ceremoniál. Prezident Miloš Zeman vojákům 28. října in memoriam udělí medaili Za hrdinství.

Armádní speciál vstoupil do českého vzdušného prostoru v 15:50. Po přistání letadlo přijelo po letištní ploše k pozůstalým, vojáci vyzvedli ze stroje rakve zakryté národními vlajkami a uložili je na katafalky. Smuteční proslov pronesl hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal. 

„Prožíváme ztrátu našich zemřelých vojáků. Je to ztráta, která nás připravuje o inteligenci, srdce, vůli, o někoho, kdo jednal spravedlivě a krásně,“ řekl kaplan a dodal, že vojáci obětovali svůj život při ochraně druhých. Vyzval k následování dobrých činů, které vojáci udělali, aby se na jejich životy navázalo. Po jeho smutečním proslovu uzavřela ceremoniál státní hymna. 

Pietního aktu se kromě pozůstalých zúčastnil i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar i další politici a představitelé armády.

Po hymně čestná stráž odnesla rakve k vozidlům a kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepravila těla do Ústřední vojenské nemocnice. 

V době přistání letadla se rozezněly po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. Památku padlých v poledne uctilo po celé zemi více než osm tisíc sirén. 

Vyšetřování ukázalo, že zachránili další životy

Zatím nebylo jasné, jak přesně trojice vojáků zemřela a zda nebylo jejich úmrtí důsledkem nějakého pochybení. Podle zástupce náčelníka generálního štábu však z předběžných výsledků vyplývá, že vojáci nepochybili. „Naopak svým hrdinským přístupem v dané situaci zachránili další životy, takže mohlo to být ještě mnohem fatálnější,“ řekl Verner. Dodal, že tři čeští vojáci „padli proto, aby další mohli žít“. Incident blíže nechtěl komentovat, jeho popis v médiích je ale podle něj vcelku přesný.

Média dříve informovala, že hlídka vystoupila z vozu a vešla do úzké boční uličky. V čele hlídky šel afghánský voják, za ním tři čeští a dva američtí vojáci. Útočník vykročil ze stínu nedaleko od nich a odpálil na sobě nálož.

Čeští vojáci se navrátí k hlídkování v okolí základny Bagrám v řádu hodin, nejpozději do pátku, uvedl generál Verner.

Metnar pojede do Afghánistánu

„Došlo k tragédii, které lze jen těžko zabránit při službě v armádě. Tři naši vojáci položili životy, položili je i za nás a za naše bezpečí zde v České republice. Rozhodl jsem se tyto hrdiny povýšit do hodnosti štábních praporčíků a zároveň jsem rozhodl udělit jim nejvyšší resortní vyznamenání, Kříž obrany státu,“ uvedl po pietě ministr obrany Lubomír Metnar.

Přiznal, že ceremoniál ho poměrně silně zasáhl. Poděkoval i prezidentovi, premiérovi a dalším představitelům, že přišli vzdát hold hrdinům. „Také bych se rád zmínil o tom, že mě překvapila reakce našich občanů a veřejnosti. Byl jsem velmi, velmi mile překvapen a je to pro mě signál, že lidé vnímají důležitost úkolů, které příslušníci armády v zahraničních misích plní,“ shrnul Metnar.

Tragická událost podle něj nezmění zapojení České republiky v boji s terorismem. Metnar také slíbil, že jeho první cesta za vojáky zahraničních misí povede do Afghánistánu. Zatím ještě neví přesně kdy, protože by se rád zúčastnil i pohřbů padlých. Rád by ale vojáky navštívil v řádu týdnů.

Velitel: Patřili k nejlepším v praporu

„Je to situace, která se dá očekávat, ale když nastane, tak jsou všichni překvapení a každý se s tím vyrovnává po svém. V tuto chvíli mají lidé za sebou už tři dny, kdy se s tou informací vyrovnávají, takže je to tam poměrně stabilní,“ řekl kaplan Společného operačního centra ministerstva obrany Vladimír Hudousek.

Fotogalerie

Na místě vojákům pomáhá kaplan a k dispozici mají také psychologa, zmínil. Podotkl, že na tuto situaci není možné se připravit, protože je pokaždé jiná.

Daniel Cekul, velitel jednotky, v níž zesnulí vojáci sloužili, zmínil, že ostatní to zvládají statečně. „I nadále plní operační úkol. Všichni jsou smutní, včetně amerických druhů v boji, kteří tam jsou s nimi. Solidárnost se projevila ve všech směrech. Jednotka zůstala silná a i nadále bude pokračovat v plnění úkolu,“ shrnul Cekul.

Velitel také zavzpomínal na padlé. Zmínil, že patřili k nejlepším vojákům praporu, protože jinak by se „ven nedostali“. Dodal, že chtěli plnit úkoly a chtěli i bránit vlast.

Dostanou vyznamenání in memoriam

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci. 

Termín pohřbů vojáku zatím není jasný. Místa určí rodiny vojáků. Budou pohřbeni  se všemi vojenskými poctami. Prezident Zeman udělí vojákům in memoriam medaili Za hrdinství.

08.srpna 2018 v 16:09, příspěvek archivován: 08.srpna 2018 v 16:17

Pan prezident udělí ve státní svátek 28. října 2018 in memoriam státní vyznamenání, Medaili Za hrdinství, třem českým vojákům, kteří padli v Afghánistánu.

Tragická událost vzedmula vlnu solidarity

Na několika místech v republice vznikla pietní místa, jedno z nich je například před budovou generálního štábu v Praze nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel Štěpánek. Dívčice na Českobudějovicku, kde bydlel Marcin s rodinou, zvažují, že vyrobí pamětní desku, která ho bude připomínat. Beneš žil v Hluboké nad Vltavou, město nabídlo rodině, aby si vybrala na hřbitově jakékoli místo, kde bude Beneš pochovaný.Podle předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenky Šmerdové se téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků vzedmula vlna solidarity. Fond proto uspořádal mimořádnou sbírku. Příspěvky mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

08.srpna 2018 v 11:46, příspěvek archivován: 08.srpna 2018 v 11:53

Do sbírky Vojenského fondu solidarity určené pro rodiny padlých vojáků již lidé přispěli více než 1 milionem korun. Dalších více než 220 tisíc Kč bylo zasláno cestou dárcovských DMS. Děkujeme všem! https://t.co/tamKeSOtTG

VIDEO: Sirény po celém Česku připomněly památku padlých vojáků v Afghánistánu (8. srpna 2018):

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Najdete na iDNES.cz