Zraněný voják je po operaci a mimo ohrožení života, bude převezen do Česka

  11:00aktualizováno  12:44
Těžce zraněný český voják D. K. v Afghánistánu je po operaci a je mimo ohrožení života, řekl náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata. Útok nemířil cíleně na české vojáky. Ministr obrany Lubomír Metnar dodal, že se české nasazení v Afghánistánu nezmění. Agentura AP uvedla, že k útoku na konvoj spojeneckých vozidel se přihlásilo hnutí Taliban.

Zdravotní stav raněného vojáka odpovídá stavu jako po těžké dopravní nehodě, upřesnil Opata. Voják má potíže se slezinou a s obratlem, kvůli kterému nemůže dočasně hýbat končetinami.

Až to jeho zdravotní stav dovolí, bude převezen do Česka. Zástupce ředitele Společného operačního centra Štefan Muránský později České televizi řekl, že by se tak mohlo stát příští týden. Dodal, že zraněnému vojákovi hrozí částečná nehybnost tří končetin.

Fotogalerie

„Se základnou v Afghánistánu jsme ve spojení, všichni jsou mimo nebezpečí. Česká republika bude nadále součástí koalice a dále budeme plnit spojenecké závazky. Naši vojáci odvádějí skvělou práci,“ uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Lubomír Metnar. 

Generál Opata upřesnil, že v obrněném voze české armády bylo celkem šest vojáků, jeden vyvázl nezraněn. K útoku došlo zhruba 4300 metrů od koaliční základny Bagrám ve středu ve 14:20.

Generál: Útok nebyl veden přímo na nás, ale koaliční jednotky

„Útok nebyl vedený na nás, ale na koaliční jednotky. Naše jednotka se vracela na základnu v sestavě koaličních vozidel. Útok byl proveden výbušným systémem naloženým v afghánském vozidle. To explodovalo při míjení sestavy na úrovni šestého vozidla, naše vozidlo bylo zasaženo výbuchem a sraženo ze silnice,“ popsal generál.

Útočník podle něj vyčkával na příležitost. „Z každého útoku se poučíme a zlepšíme naše taktiky a techniky. I nepřítel se vyvíjí a reaguje na naše postupy. Poučíme se z toho a uděláme předběžná opatření, aby se taková situace neopakovala,“ řekl Opata. Dodal, že v afghánském vozidle seděl řidič, lze tedy předpokládat, že šlo o útok sebevražedného atentátníka. Agentura AP uvedla, že k útoku se přihlásilo hnutí Taliban.

„Incident šetříme. Nálož byla vyrobená po domácky a vážila 200 kilogramů,“ sdělili Opata. Podle něj je zásluhou velitele jednotky a připravenosti vojáků, že útok neměl fatální následky.

Atentátníci použili civilní auto naplněné výbušninou, výbuch vojenské vozidlo převrátil. Lehce byli zraněni vojáci V. B. (ročník narození 1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992), voják D. K. (1983) byl zraněn těžce. Operovali ho na základně Bagrám.

Podle náčelníka Opaty čeští vojáci udělali všechno, co měli. Armáda informovala rodiny raněných vojáků. „S rodinou těžce raněného jsme v úzkém kontaktu. Jako armáda uděláme všechno, abychom rodině pomohli.“

Při útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagrám v Afghánistánu zahynuli...

Základna Bagrám v Afghánistánu

Metnar nařídil prošetření úniku informací do médií

Útok přišel dva a půl měsíce po sebevražedném atentátu, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. V úterý Lidové noviny zveřejnily informaci, že na spolupachatele atentátu zaútočily české speciální síly. Vedení armády a ministerstva obrany ji nepotvrdilo (podrobnosti v článku Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku). 

Metnar uvedl, že nařídí prošetření úniku informací. Zatím výsledky šetření nemá.

Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora může být zveřejnění této informace problematické. „Pokud se operace odehrála, tak to, že to uniklo do médií, je veskrze nešťastná věc. Protože tak, jak to sledujeme my, tak to sledují Afghánci. Pokud se to odehrálo, nemělo se o tom mluvit. Nemyslím si, že to bylo rozumné,“ řekl iDNES.cz Šándor.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Pět českých vojáků zranil pumový útok v Afghánistánu, jednoho vážně

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Kromě srpnového útoku čelili čeští vojáci vážným incidentům například v létě 2014. Po útoku sebevraha zemřelo tehdy v červenci pět Čechů. Zanedlouho poté byla vystavena útoku i další jednotka českých vojáků, vážně zraněn byl jeden z členů hlídky. V Afghánistánu zahynulo od roku 2002 třináct českých vojáků. Při misích se v alianční misi ISAF a Rosulute Support vystřídalo devět tisíc vojáků.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Najdete na iDNES.cz