Hosté baru v londýnské čtvrti Kensington. (30. května 2017)

Hosté baru v londýnské čtvrti Kensington. (30. května 2017) | foto: Reuters

Británie má téměř po roce den bez úmrtí na covid, s rozvolňováním je opatrná

  • 9
Britské zdravotnické úřady za pondělí neevidují žádné úmrtí související s nákazou koronavirem. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse se tak stalo poprvé od konce loňského července. Přesto se Británie obává nových mutací a další vlny pandemie. Ve Skotsku už proto pozastavili rozvolňovaní, Anglie bude zřejmě postupovat stejně.

Nových případů nákazy se v Británii za 24 hodin objevilo 3 165, což je více, než kolik evidují pondělní statistiky v posledních týdnech. Británie má nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem v Evropě, v zemi zemřelo bezmála 128 000 lidí. Celkem tam již úřady zaznamenaly téměř 4,5 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem.

Úřady v Británii v poslední době znepokojuje rozmach varianty koronaviru nazývané delta, která je podle předběžných zjištění vědců nakažlivější než většina dosavadních verzí viru. 

Premiér Boris Johnson nedávno prohlásil, že vláda možná kvůli zhoršující se situaci bude muset odložit plány na rozvolnění v Anglii, které původně přislíbila k 21. červnu. Někteří odborníci v pondělí navíc uvedli, že je země na pokraji třetí vlny epidemie.

První větší rozvolnění proběhlo už 17. května. Lidé mohli opět obejmout své přátele, sednout si na oběd a pivo dovnitř restaurace či odjet na dovolenou za hranice. Díky rozvolnění koronavirových restrikcí se otevřely také hotely, kina či krytá sportoviště. Méně přísná pravidla začala platit i ve Walesu a Skotsku, uvolnění se tedy dočká 65 milionů lidí. 

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v úterý oznámila, že pozastavila plán uvolňování restrikcí ve Skotsku s tím, že se region stále nachází v „choulostivém a křehkém bodu“ při boji s nákazou.

Británie vyšetří reakci vlády na pandemii. Země měla nejvíce úmrtí v Evropě

Většina částí Skotska tak zůstane na dosavadní druhé úrovni uzávěry, kromě několika málo nejméně zasažených regionů, které přejdou do prvního stupně, v němž je možné například shromažďování většího počtu lidí. Město Glasgow, jež bylo dosud jako jediné ve Skotsku na třetím stupni uzávěry, při kterém jsou mimo jiné zavřena kina, stadiony a nesmí se podávat alkohol v restauracích, přejde na druhý stupeň.

Největší londýnské letiště Heathrow dnes ve snaze zabránit šíření dalších případných nebezpečných variant koronaviru vyčlenilo jeden ze svých terminálů pro přílety ze všech zemí, které britská vláda považuje za rizikové. Je jich nyní 43 a patří mezi ně například Indie, Brazílie či Jihoafrická republika. Obyvatelé Spojeného království, kteří se z těchto zemí vrací, mají po příletu předepsanou desetidenní karanténu ve státem schválených hotelech.

,

Video