Naštvaní Britové vyšli do ulic poté, co premiér Boris Johnson uspěl u královny...

Naštvaní Britové vyšli do ulic poté, co premiér Boris Johnson uspěl u královny Alžběty II. se žádostí o přerušení zasedání parlamentu. (28. srpna 2019) | foto: AP

Parlament nedáme. Přes milion Britů podepsalo petici proti Johnsonovi

  • 720
Více než 1,3 milionu lidí už podepsalo petici proti přerušení schůze britského parlamentu. To premiérovi Borisi Johnsonovi ve středu posvětila královna Alžběta II. Opozice však v kroku, který přišel dva měsíce před plánovaným datem brexitu, vidí pokus o puč. Britové na protest vyšli do ulic, na Johnsonův tah zareagoval i tisk.

Petice proti vynucené přestávce parlamentu, která by měla trvat do 14. října, na oficiálním webu Dolní sněmovny vznikla už v úterý. Založil ji proevropský aktivista Mark Johnston a do čtvrtečního poledne ji podepsalo více než 1,3 milionu Britů. 

Už 100 tisíc podpisů přitom stačí k tomu, aby se peticí musel parlament zabývat. 

„Parlament nesmí být odročen nebo rozpuštěn, pokud a dokud nebude doba platnosti článku 50 dostatečně prodloužena nebo záměr Velké Británie vystoupit z Evropské unie nebude zrušen,“ říká text petice.

Článek 50 Smlouvy o Evropské unie stanoví postup pro případ, že se členský stát rozhodne vystoupit z EU, a určuje také dvouletou lhůtu pro potřebná vyjednávání. Po dohodě se však může prodloužit, což je případ Velké Británie.

Johnson nicméně trvá na tom, že země vystoupí z EU ve stanovené datum, tedy 31. října. Tento termín se rychle blíží. Rozhodnutí přerušit schůzi parlamentu proto kritici vidí jako pokus o puč.

Prohlášení, v němž královna Alžběta II. vyhovuje žádosti premiéra Borise Johnsona k pozastavení zasedání parlamentu od půlky září do 14. října 2019. (28. srpna 2019)

Zástupce opozičních labouristů Barry Gardiner ve čtvrtek řekl, že se jeho strana pokusí navzdory časovému tlaku přijmout legislativu, která by zabránila brexitu bez dohody. Už v pondělí chtějí labouristé požádat o mimořádnou debatu v parlamentu.

V úterý skončí letní parlamentní přestávka. Mezi 9. a 12. zářím chce Johnson aktuální zasedání sboru ukončit. Všechny zákony, které se nestihnou do té doby projednat, tak spadnou pod stůl.

Pokud se poslancům nepodaří přijmout zákon, který by brexit bez dohody vyloučil, zbývá ještě možnost vyjádřit Johnsonově vládě nedůvěru. Bulvární list The Sun však upozornil, že by v případě chystaného hlasování o nedůvěře Johnson zřejmě vyvolal předčasné volby, jejichž termín by ovšem stanovil na listopad. Brexitu na konci října by to tak nezabránilo.

Johnson uspěl, Alžběta II. schválila přerušení schůze parlamentu

Jeden z hlavních zastánců nekompromisního odchodu Spojeného království z EU Jacob Rees-Mogg, který za vládu dojednává agendu v dolní komoře parlamentu, označil rozhořčení opozice nad středečním Johnsonovým krokem za „předstírané“.

„Nyní je to na Evropské unii, aby se rozhodla, zda si přeje mít rozumnou dohodu, nebo zda bude trvat na tom, aby byla Británie vazalem, a v tom případě odejdeme bez dohody,“ řekl Rees-Mogg. Například irský ministr zahraničí Simon Coveney však ve středu varoval, že na vyjednání nové dohody není dost času, „i kdybychom chtěli“.

Ne všichni konzervativci s Johnsonovým postupem souhlasí. Den po oznámení o vynucené přestávce britského parlamentu na svou funkci rezignovala šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová.

Čtvrteční titulní strana bulvárního deníku The Sun si hraje se slovy. Z hýřila (“spender“) je přerušitel (“suspender“). Původní verze - píseň Hey big spender - pochází z muzikálu Sweet Charity:

Rozhořčení, šok, historický střet, píše tisk v Británii

Na turbulentní dění v zemi zareagoval britský i světový tisk. Podle levicového listu The Guardian plán na přerušení zasedání parlamentu „v kritickém období“ vyvolal na britské politické scéně „rozhořčení“. Opoziční strany se proto podle něj připravují na „historický parlamentní střet“ a „poslední zoufalý pokus“ zabránit brexitu bez dohody.

List Financial Times napsal, že Johnson parlamentu odepřel možnost vyjádřit se k nejzávažnějšímu rozhodnutí za posledních čtyřicet let. „Brexit: Kostky jsou vrženy,“ píše na titulní stránce konzervativní a euroskeptický bulvár Daily Express, který Johnsonův postup označil za „odvážný“ krok, jímž rozdrtil poslance, kteří si umínili zabránit brexitu.

Deník I, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru The Independent, rovněž popisuje „rozhořčení“, které Johnsonův postup vyvolal u opozice. Upozorňuje, že proti vládě je v případném hlasování o nedůvěře nyní ochotna zvednout ruku i řada konzervativních poslanců.

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Podle bulvárního listu Daily Mail přestal Johnson jednat v rukavičkách. Na titulní stránce otiskl fotografii předsedy britské vlády v boxerském postoji. Jeho středeční krok označuje Daily Mail za „historický“. Ačkoli to premiér popírá, je podle listu jasné, že se svým krokem snaží zkřížit plány odpůrcům brexitu, které list kritizuje jako „hysterické“.

Konzervativní noviny The Times píší, že Johnson nyní hraje „vabank“. Svým rozhodnutím vynutit si přestávku v zasedání parlamentu „dostal Británii na pokraj ústavní krize“.

List Metro označil Spojené království za „odročený stát“. Daily Mirror na titulní stránce využívá slovní hříčky a ve slově „prorogue“, které se používá pro přerušení zasedání parlamentu, zvýraznil slovo „rogue“, které znamená darebák či lump. Pod nápisem je fotografie britského premiéra.

Titulní strana listu The Independent je výmluvná: „Johnsonův puč,“ říká:

Evropský tisk: Hlavním poraženým je britská demokracie

Francouzský list L’Alsace označil středeční krok premiéra Johnsona za „podpásovou ránu“ uštědřenou nejstarší demokracii světa.

„Vláda, která je lidu povinována skládat účty, demontuje z vypočítavosti zvolené zástupce lidu. Johnson možná tento mocenský boj vyhraje. Ale cena za to bude vysoká,“ napsal v komentáři také německý list Süddeutsche Zeitung, podle kterého je taktika britského premiéra záludná, ale zároveň geniální. 

Parlament se po jeho středečním kroku stal jen divákem, který zpoza plotu sleduje dění, aniž by mohl zasáhnout. „Pro parlament, který v politickém folkloru platí za matku všech parlamentů a který je často obdivován jako vzor, je to těžká rána,“ reagoval v komentáři list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Krvavá lázeň, masakr, pomsta, glosuje tisk rekonstrukci britské vlády

Podle švýcarských novin Neue Zürcher Zeitung či nizozemského listu De Volkskrant nemohl být Johnsonův postup přímočařejší a bezohlednější. Cílem premiéra je prý především zajistit si vlastní politické přežití. „Jisté je jedno: Po třech letech únavného brexitového chaosu je konečně jasno. Po tlusté čáře za brexitovým dramatem touží mnoho lidí,“ napsal Neue Zürcher Zeitung.

Také podle nizozemského listu De Volkskrant je hlavním Johnsonovým cílem zachování moci. „Najednou zmizela jakákoli finanční disciplína a premiér vydává peníze na všechno možné... Brexit je pro Johnsona prostředkem, jak vyhrát volby. Zachování moci je totiž v britské politice důležitější než vše ostatní, včetně zájmu země,“ píše De Volkskrant.

Podle španělského listu El Mundo žene Johnson Británii směrem k autokracii. „Ještě nevíme, zda jeho nejnovější manévr bude znamenat konec jeho vlády. Víme ale dvě věci: brexit bez dohody vyvolá sociální a hospodářské drama, jehož následky si hlavní poškození - britští občané - asi ještě neuvědomují. A víme také, že když dáte moc populismu, bude muset účty platit nejen jedna země, ale celý kontinent,“ varoval španělský list.

Italské noviny Corriere della Sera krok označují za „manévr kamikaze“, který by mohl „zasadit smrtelnou ránu citlivé ústavní rovnováze“ ve Spojeném království. „Pravděpodobně však Johnson neměl jinou možnost,“ píše dále list. „Nyní za sebou premiér spálil všechny mosty. Nyní už Brusel nemůže doufat v nějaké zákulisní manévry opozice, musí to vše začít brát vážně,“ dodaly italské noviny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video