Krvavá lázeň, masakr, pomsta, glosuje tisk rekonstrukci britské vlády

  7:54aktualizováno  13:02
Krvavá lázeň, vládní masakr, historická čistka, noc blonďatých nožů. Tak označují změny v britském kabinetu tamní čtvrteční noviny. S nástupem Borise Johnsona podle médií převzali moc zastánci tvrdého brexitu, kteří mají Británii do října připravit na odchod z EU. A třeba i bez dohody. V Německu píší o premiérově populismu a bojí se dalšího rozdělování britské společnosti.

Nový britský premiér Boris Johnson dorazil před Buckinghamský palác na audienci s královnou Alžbětou II. (24. července 2019) | foto: Reuters

„Poté, co slíbil, že Británii sjednotí, nový premiér Boris Johnson vyhodil či donutil odejít většinu kabinetu,“ popsal situaci deník The Independent, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru. 

Fotogalerie

Všechny klíčové posty ve vládě podle něj získali zastánci brexitu, zatímco Johnsonovi „mocní kritici“ jsou nyní jen řadovými poslanci bez vládních funkcí. (více o vládní obměně v tomto článku)

Podle listu The Guardian se Johnson „pomstil“ a ve vládě, kterou před více než rokem kvůli nesouhlasu s její brexitovou politikou opustil, udělal „brutální čistku“. Do ministerských funkcí podle levicového deníku jmenoval nový premiér „veterány“ tábora podporujícího odchod Británie z Evropské unie a „pravicové zastánce volného trhu“, a dal tak najevo „své bezohledné odhodlání zajistit brexit“.

Také list Financial Times se na titulní stránce věnuje rekonstrukci vlády. Johnson podle něj tým bývalé premiérky Theresy Mayové „rozbil na kusy“, aby vytvořil „tvrdý tým zastánců brexitu“.

Za „vládní krveprolití“ a „nejbrutálnější vládní čistku v moderních politických dějinách“ označil události středečního večera také list The Times. „Rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti horečných hodin,“ napsal. 

Podle The Times Johnson britský parlament i Evropskou unii šokoval především tím, že svěřil přípravy na brexit bez dohody do rukou Michaela Govea a že svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Johnson vystřídal Mayovou. Brexit bude v říjnu a s novou dohodou, prohlásil

Bulvární list Daily Mail středeční rekonstrukci britského kabinetu popsal jako „vládní masakr“ a „Borisova jatka“, Daily Express píše o „historické čistce“ a začátku „nové éry“. Podle deníku Metro v prvních hodinách ve funkci „brutální“ Johnson vyrazil na kabinet expremiérky Mayové se sekyrou v ruce.

Bulvární list The Sun označil v titulku středeční večer za „noc blonďatých nožů“. Odkázal tím na takzvanou noc dlouhých nožů, čistku, kterou nechal v roce 1934 v Německu provést Adolf Hitler a jíž za oběť padli především členové jednotek SA a někteří významní konzervativci. Kromě blonďatého premiéra má The Sun na titulní straně také fotografii jeho partnerky Carrie Symondsové. List rekonstrukci vlády označuje za „nejkrvavější“ v historii a popisuje ji jako „mega jatka“.

Jak to vidí německá média?

Do čela britské vlády se v Borisovi Johnsonovi dostal nevypočitatelný populista, je přesvědčen německý zpravodajský server Spiegel Online. Existuje podle něj velké nebezpečí, že britskou společnost ještě více rozdělí. Některá německá média politikovi, který se britským premiérem stal ve středu, předpovídají jen krátké působení ve funkci.

„Změna (od Mayové) k Johnsonovi neznamená jen jinou politiku v některých oblastech. S Johnsonem přišlo do Downing Street to nevypočitatelné, to hlasité, to agresivní, to někdy vylhané. V Johnsonovi odteď království vládne populista,“ míní web, podle něhož nový premiér okamžitě důležité posty ve vládě obsadil zastánci tvrdé linie, pokud jde o brexit.

Komediální a občas hrubý projev maskuje absenci vize, líčí Johnsona lingvisté

„Někteří mají za to, že Johnson bude v úřadu vystupovat pragmatičtěji a umírní se, co se týče brexitu,“ píše Spiegel Online, který je ale přesvědčen o tom, že by se v takovém případě nový premiér dostal pod velký tlak svých radikalizovaných příznivců v Konzervativní straně, kteří ho zvolili právě proto, jak tvrdě vystupuje.

„Nebezpečí je velké, a tento den se to znovu ukázalo, že premiér jako Johnson britskou společnost dále rozdělí,“ míní server, který poukazuje na protesty, které se proti pětapadesátiletému politikovi hned v den jeho jmenování uskutečnily.

Deník Die Welt si všímá toho, jak razantně Johnson změnil kabinet, kde na klíčové posty dosadil „zastánce tvrdého brexitu“. Komentátor veřejnoprávní televize ARD v této souvislosti zmiňuje, že už se v Británii mluví o „noci dlouhých nožů“ nebo o „letním masakru“. „Vlastně nemůže překvapit, že se Johnson snaží o nový začátek - politiku dosavadní vlády koneckonců kritizoval tak tvrdě, že by bylo téměř možné zapomenout, že je členem stejné strany jako Theresa Mayová,“ konstatuje komentátor.

List Straubinger Tagblatt zase vyjadřuje přesvědčení, že příští dny a týdny pro Johnsona rozhodně nebudou jednoduché. „I když by ho člověk neměl podceňovat: Pravděpodobnost, že by doba jeho působení na čele vlády mohla být krátká, je relativně vysoká,“ míní deník, podle něhož by v takovém případě vše směřovalo k předčasným volbám, které by se staly v podstatě druhým referendem o brexitu. „Tím pádem by se Johnsonův nynější úspěch mohl dokonce stát začátkem konce brexitu.“

Co píší ruské noviny a servery

Nový britský premiér Boris Johnson je „naprosto protikladná postava“ a neví se, co od něj lze čekat, napsal ruský internetový list Gazeta.ru pod titulkem „Sankce po brexitu: co Johnson chystá pro Rusko“. Johnsonův postoj podle něj znervózňuje ruské boháče, které své peníze vyvezli do Anglie.

Nový britský premiér má sice podle listu ruské předky a v Londýně jako starosta zavedl oslavy ruského masopustu, ale jako šéf britské diplomacie trval na vyhoštění ruských diplomatů z Británie a volal po přitvrzení sankcí proti Rusku, přičemž kritizoval některé členské země Evropské unie za „měkkost“ vůči Moskvě. To ale mu nebránilo, aby se současně zasazoval za dialog s Ruskem a spolupráci v některých oblastech.

Johnson byl také první, kdo z otravy dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Salisbury de facto obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Dokonce napsal odpověď na Putinův rozhovor ve Financial Times o krizi liberalismu, ve kterém citoval ruské statistiky, že 12 procent Rusů musí chodit na záchod na ulici, připomněl list. Putin nicméně už novému britskému premiérovi blahopřál - na rozdíl od nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Johnsonovo jmenování se zatím jeví nejednoznačným signálem pro ruské oligarchy, kteří v Británii podnikají, mají tu nemovitosti či jiné aktivity,“ cituje Gazeta.ru právního experta Pavla Ikkerta. Nejvlivnější ruští podnikatelé ze seznamu největších boháčů časopisu Forbes jsou v Británii již nyní vážně omezeni nejen kvůli řetězové reakci po amerických sankcí, ale i kvůli otravě Skripalových. 

Kupříkladu jim Londýn přestal dávat „zlatá víza“, která se dříve udělovala na tři roky za investice přesahující dva miliony liber do britské ekonomiky. Britové také začali prověřovat údaje o příjmech 140 největších boháčů žijících v Británii, z nichž mnozí jsou Rusové. „Být boháčem není zločin, ale měli by umět vysvětlit původ svého kapitálu,“ uvedl podle Gazeta.ru nejmenovaný zdroj s tím, že výsledky vyšetřování by mohly být známy ke konci roku.

„Britské úřady mohou - pokud budou chtít - vytvořit všechny podmínky, aby zabavili ruským oligarchům zbývající aktiva v Londýně,“ tvrdí Ikkert. Nicméně dodal, že vůbec není jisté, zda na to Johnson bude mít dost sil. Má totiž před sebou hodně problémů souvisejících s brexitem.

Za „politika paradoxů, schopného neobvyklých rozhodnutí“ označuje nového britského premiéra ruský ekonomický list Vedomosti.

Již z Johnsonova inauguračního projevu „je jasné, že se na mezinárodní politickou scénu vrací charismatická, mimořádně rozhodná osobnost plná elánu“, která i přes bohaté zkušenosti v roli starosty Londýna a šéfa britské diplomacie neztratila svěžest ani rychlost reakcí, výrazný smysl pro humor či sklon k paradoxním krokům. 

„Jestli není ideální, tak to nemusí být na škodu: předchozí premiéři byli poněkud nudní,“ poznamenal komentátor listu Vedomosti. Johnson podle něj bude nepříjemný partner pro Evropu a i pro USA, ale trojnásob nepohodlný bude pro Rusko.

„Zkrátka: Britům lze jen závidět. Jestli si Boris Johnson nezláme vaz na brexitu, jestli jako politik přežije 31. říjen, kdy má Británie opustit EU, určitě zůstane premiérem nadlouho,“ míní Vedomosti.

„Borise Johnsona nenávidí bezmála půlka Británie. Ale druhá polovina ho zbožňuje,“ poznamenala ruská rozhlasová stanice Kommersant FM. Připomněla, že sám Johnson se svého času označil za rusofila a vyslovoval se pro „smlouvu s ďáblem“, tedy pro spolupráci s Vladimirem Putinem a Bašárem Asadem v Sýrii. Ale těžko si představit, že by v dohledné budoucnosti byl ochoten ke sblížení s Moskvou, a to i v případě, že by si to žádala nějaká geopolitická logika.

VIDEO: Žádná „jestli“ nebo „ale“. Brexit bude v říjnu, řekl Johnson (24. července 2019):

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Opilý muž se za letu snažil otevřít dveře, svázali ho plastovou folií

Pasažéři čtvrtečního letu společnosti Nordwind směřujícího z Ruska do Thajska si na palubě prožili hotové peklo....

VIDEO: Žena spadla do kolejiště metra, lidé ve stanici soupravu zastavili

Až máváním a posunky zastavili lidé v argentinském Buenos Aires soupravu metra přijíždějící do stanice jen pár vteřin...

Honduraský dělník přežil kolaps hotelu v New Orleans, teď čelí deportaci

V americkém New Orleans došlo v neděli k plánové demolici dvou jeřábů na střeše polozříceného hotelu Hard Rock Hotel....

Trudeau míří v Kanadě k volebnímu vítězství, ztratí ale absolutní většinu

Liberální strana premiéra Justina Trudeaua má v Kanadě podle dosavadních výsledků nakročeno k volebnímu vítězství....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz