Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

KOMENTÁŘ: O minulé a budoucí syrské válce. Vítěz Asad čeká, co mu dovolí

  18:32
Syrská válka zmizela z médií, takže to vypadá, že se vše zdárně vyřešilo. Opak je však pravdou. Místní diktátor Bašár Asad sice potlačil Islámský stát, ale teď čeká, co mu vlastně jeho spojenci z Íránu a Ruska dovolí. A co na to USA? Vítejte v novém konfliktu, píše v komentáři pro MF DNES velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Syrská vlajka s podobiznou prezidenta Bašára Asada vlaje ve městě Dúmá. (15. července 2018) | foto: Reuters

Také máte pocit, že v Sýrii nějak bývala před časem válka a že už skončila? Nejspíš tak, že to Bašár Asad vyhrál, což do historie úspěchů světové demokracie nepatří, a tak vesměs liberální média raději v tichu odešla. Nejspíš den poté, co prezident Trump v rámci uznání tohoto vývoje stáhl americké vojáky. 

Co se dnes v Sýrii děje, se už z novinových titulků nedozvíme. Tudíž všichni tak nějak předpokládáme, že se tam nejspíš neděje podstatného skoro nic, a navíc to nic je ještě orientálně složité.

Ve skutečnosti jediné, co je z výše řečeného pocitu pravda, je pouze to, že se média syrskými tématy už unavila, země z první strany novin zmizela a následně přestala být i sexy tématem naší domácí politiky, kde kdysi každý míval názor na zemi, kde sám nikdy nebyl. 

Fotogalerie

Syrský konflikt ovšem pokračuje a je i nadále asi nejdůležitější laboratoří pro průzkum toho, co se dnes v oblasti bezpečnosti děje celosvětově. V tomto orientálním konfliktu je navíc celkem lehce vysvětlitelné, o co v něm komu jde a proč.

Hlavní aktér, Bašár Asad, opravdu dosáhl vítězství. Znovu ovládl významnou část obyvatelného kusu své země a z paláce nad Damaškem může začít přemýšlet nad tím, jak v ní zaručit dodávky vody, elektřiny a především pohonných hmot. To se mu ovšem nedaří. 

Nejenom že inženýři, kteří by měli spravovat dobyté vodárny, spalovny a elektrárny, nadále sedí různě po světě a nic nenaznačuje tomu, že by se měli či chtěli vrátit. Válka přinesla Bašárovi prázdnou pokladnu a navíc dva problematické příbuzné, které by si normálně do rodiny nevybral – Ruskou federaci a Íránskou islámskou republiku. 

Bez jejich pomoci by totiž dnes v nejlepším případě obýval palác někde úplně jinde než v Damašku. Jejich pomoc ale není ani upřímná, ani nezištná, ani k obnově země dostatečná. Chtělo by se říct, že je to pomoc taková „bratrská“.

Přežil a teď čeká

K tomu, aby v dobyté zemi Bašár vládl, potřebuje peníze. Američané mu je nedají, od Rusů by si je vzal, ale ti je ani nemají, ani nemají důvod, proč mu něco platit. Trochu Íránci, ale hlavně Turci a Saúdové by je Bašárovi zase rádi dali, ale on dobře ví, že by to bylo jako dostávat na vlčí farmě dotace ve formě krmení pro vlčata. Jen dorostou, sám jste krmením. Smutná pravda Asadova vítězství je tedy v tom, že Bašár zatím jenom přežil a teď čeká. To je vše, co dělat může.

Jestliže Rusko proklamuje (ostatně podobně jako USA), že teď hledá cestu, jak ze Sýrie odejít, je důležité si uvědomit, co Rusy do země primárně přivedlo. V zásadě to byla jednoduchá strategická úvaha ruského generálního štábu. Ve chvíli, kdy získáte obsazením Krymu jediný podstatný ruský nezamrzající přístav, změní se vám Černé moře v jedno veliké domácí jezero pro vaši flotilu. 

Chcete-li si ovšem z takového jezera udělat moře, musíte mít zaručený průjezd bosporským tureckým průlivem do moře Středozemního, které už je pak propojeno se světovými oceány. To je solidní základ pro Putinovo „upřímné“ přátelství s Erdoganem. A když se ruská flotila už vydá na cesty, potřebuje také mít kde přistát.

Válka v Sýrii

K tomu je na cestě výhodná právě jen ruská námořní základna v syrském Tartúsu.

Analýzou dlouhodobého ruského působení v syrském konfliktu tedy dojdeme k tomu, že žádný další cíl důležitější než zajištění základen v Tartúsu a také v Latákii Rusko v Sýrii nikdy nesledovalo. Tedy kromě bonusu pobití pár islamistů, toho být na světové scéně viděn a poškádlit Američany. 

Právě díky Sýrii jsou Rusové na Blízkém východě plnou parou zpět a zejména ministr Lavrov je obvykle až příliš dobře informován o vnitřním fungování Sýrie a neváhá to ukazovat, jakmile na druhé straně ucítí neinformovaného partnera.

Co tedy v konfliktu hledaly USA? Byla to jako vždy kombinace motivů. Obamova administrativa chtěla podpořit arabské jaro. Potom zase čelit ruskému vlivu. Republikáni hledali regionální stabilitu na hranici s Izraelem. Všichni chtěli porazit ISIS tak, aby jeho příslušníci zmizeli z povrchu země.

A tvrdé boltonovské jádro kolem Trumpa zase ze Sýrie vyhánělo Íránce. Vzhledem k tomu, že všechny cíle těchto zájmových amerických skupin spojuje jedna věc – jejich praktická nedosažitelnost – je 2 000 amerických vojáků, které Trump ze Sýrie stáhl, aby nakonec v místě zůstali, důkazem jediného. Američané si nechali nohu ve dveřích, které zatím nejsou připraveni otevřít.

Nemilostný trojúhelník

A Írán? Ten se od začátku syrského konfliktu choval tak, jako by byl v Sýrii doma.

Kouzlo geopolitické situace, kdy si nejdřív ovládnete šíitskou část Iráku, pak podstatnou část Libanonu a syrským koridorem se dostanete až na samé hranice Izraele, takže konečně už nemusíte místním antiizraelským milicím dopravovat každý nepatrný kousek železa letadly, nemohl íránským vojenskopolitickým stratégům uniknout. 

O Sýrii a její šíity jim v první řadě nešlo. Když se navíc bavíte s představiteli Bašárova teoreticky šíitského režimu, záhy pochopíte, že přebytky lásky ani k jednomu z dvou nedobrovolných politických příbuzných netrpí. Navíc si velmi dobře uvědomují jejich hlavní rozdíl – Rusové nakonec odjedou domů, Íránci jim vysvětlí, že už doma jsou.

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Bašár Asad se tak dnes pohybuje v nemilostném trojúhelníku Sýrie, Írán, Rusko. Je nejasné, jestli tam jde o dvě ženy a jednoho muže, nebo o dva muže bojující o Syřanku. Zatím to všechno nejvíc připomíná vztahový trojúhelník tří mužů, kteří se stále hašteří o nepřítomnou bohatou americkou blondýnu. 

A tohle všechno sleduje zatím sice nejtišší, ale už druhá největší ambasáda v Damašku. Tedy čínská. Nedivme se – spekuluje se o tom, že si hlavně potřebují v místě nenápadně a pomocí místních zlikvidovat svoje vlastní fundamentalisty na výletě.

Pojďme si zaspekulovat, co se asi dá očekávat dále? Trumpovo vítězství v amerických volbách v roce 2020 mu rozváže ruce k velké dohodě s Putinem. Tu ospravedlní nutností společného postupu proti stoupající čínské hrozbě. Rusko je problém pouze politický a ve svém ekonomickém stavu dnes není reálnou hrozbou USA. Tou se, zatím úplně veřejně nepřiznaně, stále více stává spíše ČLR. 

To aspoň předpokládá skoro každý americký generál, se kterým jsem se v posledním roce dostal do otevřenější diskuse. Součástí nějaké příští americko-ruské „velké dohody“ bude muset být i jediné území, kde dnes vlastně dochází k přímému dotyku ruských a amerických vojenských sil, Sýrie. 

V té si Rusko nechá základnu a Američané z ní nakonec odejdou vojensky, aby ale obratem navýšili svoji přítomnost ve všech ostatních oblastech života. Budou totiž muset vysoutěžit Íránce pryč ze Sýrie v jediné z disciplín, kde se jim revoluční nadšení Peršanů nikdy nemůže vyrovnat – v penězích.

KOMENTÁŘ: Nekonečná válka a syrský happy end? Pokud nejste z Kurdistánu

Nejsložitější v těchto počtech pravděpodobnosti je do budoucna odhadnout, co nakonec udělá Turecko. Erdogan jezdíval s Bašárem Asadem na rodinné dovolené. Pak se ho zas nějaký čas pokoušel zabít. Nakonec se smířil s tím, že bude zabíjet jen některé jeho Kurdy. 

Náš spojenec v NATO, který se dnes nechává vyzbrojit ruským systémem S400, jako by sám byl Bělorusko, a následně si ještě svoji novou protileteckou obranu umístí na turecko-syrské hranice, jako by se tam ruskými raketami hodlal bránit proti ruským letadlům, bude a je i nadále největší záhadou.

Naopak nejjednodušší je odhadnout, co se již v okamžiku prvních spekulací o americkoruské velké hře budoucnosti vrátí do novinových titulků roku 2021. Bude to Sýrie.

Autor:

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Zákaz vycházení, barikády, ohně a střelba. Po setmění se Martinik mění

Úřady na ostrově Martinik kontrolují dodržování zákazu nočního vycházení. Lidé přesto vyrážejí do ulic, staví barikády...

Merkelová si na rozloučenou nechá od vojáků zahrát východoněmecký hit

Německá armáda se ve čtvrtek s vojenskými poctami rozloučí s Angelou Merkelovou, která odchází z politiky....

ANALÝZA: Když Biden kritizoval Trumpa, psal si nevědomky i vlastní posudek

Premium Měl to být rok vakcín a návratu k normálu, který byl ohlašován už na 4. července: ale v Americe letos zemřelo na covid...

Nenecháme se kolonizovat. Zemmour oznámil kandidaturu na prezidenta Francie

Kontroverzní francouzský komentátor Éric Zemmour oznámil svou kandidaturu na prezidenta Francie. Očekávalo se, že se do...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...