KOMENTÁŘ: Velký syrský řez. Uznání reality a Kurdové prodaní Turkům

  17:59aktualizováno  17:59
Americký odchod ze Sýrie je potvrzení reality, ale také zrada Kurdů, kteří jsou ponecháni napospas Turecku, takže se schoulí k syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Také to vypovídá, jak impulzivně provádí Donald Trump svá rozhodnutí, i když to je na tom všem nejméně důležité. Ale všichni byli překvapeni. Zřejmě kromě Turků.

Americká vojenská vozidla u města Manbidž (7. března 2017) | foto: AP

Americké čelem vzad a odchod odpovídá „faktům na zemi“, jak říkají Američané. A nejen v Sýrii. Trump povážil na jedné dlani Turecko, na druhé Kurdy i s celou Sýrií a zjistil, že Turecko má mnohem větší váhu. Je to pořád spojenec, teď se k němu cpe Rusko, a tak potřeboval něco udělat.

Turci hrozili, že od Rusů koupí špičkové protiraketové systémy, ale on potřeboval, aby koupili americké patrioty, protože je vždy nepříjemné, když spojenec odplouvá s jiným.

Fotogalerie

Navíc se obě země střetly kvůli Kurdům: jsou to v severní Sýrii američtí spojenci, Turci je vidí jako ohrožení. Už dříve hrozili, že po nich vyrazí a americké vojáky převálcují. Nakonec by si to hodně rozmysleli, ale byla to nepříjemná situace. A tak Kurdové byli, jako už tolikrát, prodáni. Teď je Amerika přenechala Turkům.

Možná za to dostala ještě něco. Uvidíme, jestli prezident Recep Tayyip Erdogan ze dne na den nezapomene, že tolik zuřil kvůli istanbulské vraždě saúdského novináře Chášakdžího. Ulehčil by tím Trumpovi, z nějž doma dělali netvora, že kamarádí s takovými zlosyny, přestože se Saúdy kamarádili taky.

Americký odchod vypadá jako přiznání prohry, ale jestli to tak přehnaně opravdu chceme brát, pak ta situace tady byla už dávno. Válka v Sýrii, jak to vidí idealistický výklad, tedy snaha svrhnout Asadův režim, je prohraná. Nejlepším měřítkem je postoj Arabů, kteří už podnikají první usmiřovací tance. Už před šesti týdny začaly Emiráty jednat o znovuotevření ambasády v Damašku (a zrovna Emiráty nacpaly hodně peněz do „opozice“, z níž se vyklubali džihádisté). A před šesti dny v podstatě tiše padlo rozhodnutí přijmout Sýrii zase do bratrské náruče Ligy arabských států.

Trump ale nechtěl svrhnout Asada, měl dva cíle. Aby nevypadal špatně a aby si v téhle bažině namočil jen špičky bot a nezapadl po pás. Poslal dva tisíce lidí do Kurdistánu a východní části země, ale jen proti Islámskému státu.

Teď vznikla otázka: jaký strategický význam má ještě držet tam vojáky? Říká se, že přítomnost USA má zadržet Írán a omezovat rostoucí vliv Ruska na Blízkém východě. Ale to pouhé dva tisíce mužů nevytrhnou. Navíc Sýrie už je prohraná. Možná je lepší si ji zkusit otočit kolem prstu penězi na obnovu.

Islámský stát je rozprášen a poražen, ale není potřen. Funguje a bude fungovat asi jako běloruští partyzáni. Občas bude držet nějaké kapsy, bude podnikat výpady, ale nezdá se, že má ještě sílu, aby se stal Islámským státem, jak jej známe z roku 2014.

Na druhé straně je tady varování z Iráku i Afghánistánu, kde vše vypadalo celkem dobře, ale předčasný odchod to změnil ještě k horšímu, než to bylo na začátku.

USA v Sýrii končí a vyklízejí pole Rusku. Proti IS budou bojovat jinak

To hrozí i tady. Až zmizí americké dvoutisícové krytí a na východě i severu země vznikne vakuum, jsou možné dva hlavní scénáře. Zaprvé, opuštění Kurdové se rádi schoulí k Asadovi, aby unikli před Erdoganem. Druhá varianta je horší: nepřivinou se, takže Asadovy jednotky se je k tomu budou snažit přimět tanky. To je pařeniště, v němž se Islámskému státu daří nejlépe.

Je tady ale velká šance, že bude platit první varianta a Trumpův řez otevře dveře k ukončení války, protože situace byla zablokovaná.

Ale pachuť zůstane. Trump slíbil, že porazí Islámský stát, použil Kurdy, aby to udělali za něj, a teď je odhodil. To u národů, jako jsou Kurdové, vyvolává otázku, jakou cenu má americké spojenectví v čase Trumpa. A protože o Trumpově rozhodnutí nevěděli ani poradci a spojenci, je tady i znepokojující záhada, jak se vlastně dělá americká zahraniční politika a co chce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Ruský soud poslal Poláka do vězení za špionáž. Pokoušel se vyvézt rakety

Ruské protiletadlové raketové systémy S-300 (R) a S-400 (L) na vojenské...

Soud v Rusku poslal na 14 let do trestanecké kolonie polského občana, který se pokusil vyvézt součásti systému...

Islám na francouzských koupalištích. Muslimky bojují o právo nosit burkiny

Muslimky si na protest oblékly do veřejného plaveckého bazénu burkiny...

V souvislosti s vlnou extrémních veder se ve Francii opět rozhořela debata o zákazu takzvaných burkin. Muslimské ženy...

Najdete na iDNES.cz