Britské noci dlouhých nožů. Umírají hlavně nezletilí a raketově přibývají

  6:27aktualizováno  7:03
Británie je v šoku. Vzpamatovává se z bilance dvanácti vražd převážně mladých a nezletilých za posledních 14 dnů. Naposledy v neděli pobodali sedmnáctiletého chlapce. Na následky svých zranění zemřel. Britská vláda se snaží vzrůstající útoky zastavit osvětou. Chce také přidat peníze policii nebo prodloužit tresty vězení.

Lidé navštívili místo ve východním Londýně, kde byla nožem zavražděna sedmnáctiletá Jodie Chesneyová. (3. března 2019) | foto: Reuters

Yousef Ghaleb Makki byl v noci na neděli napaden nožem. Zemřel v nemocnici o pár hodin později. Za útokem stojí pravděpodobně dva sedmnáctiletí mladíci, kteří byli tentýž den zatčeni.

Už v pátek potkal v Londýně podobný osud 17letou Jodie Chesneyovou, která hrála večer v parku s přáteli hudbu. Najednou se objevili dva mladíci, z nichž jeden ji bodl nožem do zad. Podle prvních výsledků vyšetřování byl pachatel tmavší pleti. Po útočnících se zatím bezvýsledně pátrá.

Fotogalerie

Babička Chesneyové má podle deníku The Sun obavy, že vražedná epidemie jen tak neskončí a že má co do činění s jakýmsi morbidním hecováním gangů na sociálních sítích.

Od roku 2016 vzrostl v Británii počet vražd spáchaných nezletilými na jejich vrstevnících téměř dvojnásobně. Za posledních pět let množství zraněných mezi mládeží následkem útoku řeznou zbraní stouplo o 93 procent.

Tragický trend řešili v pondělí i poslanci britského parlamentu, kteří vládu vyzvali k rychlým krokům. Konzervativní ministr vnitra Savid Javid odsoudil „nesmyslné násilí“ a konstatoval, že úřady na vážný stav reagují, ale „neexistuje jednoduché řešení“.

„Zavádíme nápravná opatření na mnoha místech. Je důležité, abychom se spojili a toto nesmyslné násilí zastavili. Mladí lidé po celé zemi umírají, to nemůže pokračovat,“ sdělil v pondělí BBC Javid.

Podle člena vedení londýnské policie Grahama McNultyho pracují členové jednotky zabývající se násilnými činy mnoho hodin přes čas a jen za poslední tři dny osobně kontrolovali více než 2 500 lidí.

Podle bývalého šéfa londýnského policejního sboru lorda Hogana-Howea by pomohlo zavedení pozice nezávislého kontrolora, který by dohlížel na to, jak policie nakládá s penězi určenými na boj s násilnými zločiny. „Pokud k tomu nebudeme přistupovat jako ke krizi, bude trvat další dva roky, než se dočkáme nějakých činů,“ řekl BBC.

Sociální média rozvášňují

Simeon Moore, bývalý člen jednoho z pouličních gangů, tvrdí, že hlavní roli v těchto napadeních hrají sociální média. Teď se snaží náctileté od násilí odradit.

„Když se v lokalitě potkají dvě skupiny, které se nemají rády, mohou sociální média tento nesvár výrazně urychlit. Stane se to tak náhle a do pár hodin můžete být mrtvý,“ sdělil Moore BBC.

02.března 2019 v 21:39, příspěvek archivován: 05.března 2019 v 06:53

Romford murder victim Jodie Chesney was ‘bright and lovely’ teenage Girl Scout https://t.co/XNtJNwTEfk https://t.co/uTJ1zYSP3k

„Podívejte se na komentáře pod některými videi na internetu. Lidé se rozhádají snadno, tak to začíná,“ dodal.

Počet smrtelných napadení nožem v Británii vzrostl jen od roku 2018 téměř o polovinu. Od roku 2016 na dvojnásobek. Britské ministerstvo vnitra tvrdí, že situaci vyřeší, od října 2018.

Mopedové gangy

 Skútr, kukly a sekery. V roce 2018 trápil Londýn gang, který pří násilných přepadeních a krádežích využíval skútry. Na obyvatele velkoměsta i jejich děti útočili kyselinou. Dopadeni byli letos v únoru.

Situaci má údajně zlepšit 200 milionů liber pro nadační fond pro mladé, který bude šířit mezi náctiletými osvětu. Kromě potírání fyzického násilí má mezi mládeží šířit i povědomí o drogách a jejich negativech.

Policii chce vláda na roky 2019 a 2020 přidat téměř miliardu liber. Ve Sněmovně lordů projednávají poslanci zákon o zbraních. Měly by se zvýšit tresty za napadení nožem a kyselinou. Zda budou tato opatření dostačující, bude jasné v následujících měsících.

Premiérka Theresa Mayová nedávno prohlásila, že chápe obavy Britů z rostoucího počtu podobných útoků, ale že nijak nesouvisí s poklesem počtu policistů v ulicích. V souvislosti s úspornými opatřeními za posledních téměř deset let ubylo jen v Anglii a Walesu podle BBC na 20 000 policistů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Proč se naše děti navzájem vraždí? Británie hledá vysvětlení útoků noži

Lidé navštívili místo ve východním Londýně, kde byla nožem zavražděna...

Velká Británie se snaží najít příčinu vlny útoků nožem, která pohltila mladou generaci. Podle odborníků i politiků jsou...

Azylové právo drhne, Afričané migrují kvůli přelidnění, zuří německý soudce

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Německá ani evropská azylová legislativa nefunguje. Úřady nespolupracují, řízení se vlečou a jejich závěry včetně...

TÝDEN OBRAZEM: Hinduistický svátek, modlitba za mír a rozkvetlé broskvoně

BARVY. Indové v Kalkatě slavili hinduistický svátek Hólí, během kterého na sebe...

V Indii si během hinduistického svátku lidé barvili tváře, v Nepálu se mniši modlili za mír a v Číně se cestující v...

Najdete na iDNES.cz