Proč se naše děti navzájem vraždí? Británie hledá vysvětlení útoků noži

  16:07aktualizováno  16:07
Velká Británie se snaží najít příčinu vlny útoků nožem, která pohltila mladou generaci. Podle odborníků i politiků jsou na vině především sociální sítě, které urychlují konflikty a vytvářejí na děti tlak. Ke vzniku problému však přispěla sama britská vláda, která propustila desetitisíce policistů a vzala peníze centrům pro problémovou mládež.

Lidé navštívili místo ve východním Londýně, kde byla nožem zavražděna sedmnáctiletá Jodie Chesneyová. (3. března 2019) | foto: Reuters

Tilisha Goupallová se vrátila z práce domů pozdě večer. Bylo půl jedenácté, když si uvědomila, že její patnáctiletý bratr Jermaine už měl být hodinu zpátky z kina, kam šel s kamarády. Zanedlouho jeden z hochů zaklepal na dveře. Jermaina někdo pobodal na ulici jen pár stovek metrů od domu. Hoch útok nožem nepřežil. 

V Británii jsou příběhy podobné tomu Jermainovu až příliš známé. Mezi lety 2017 a 2018 policie v Anglii a Walesu zaznamenala rekordních 40 tisíc napadení sečnou či bodnou zbraní. Překvapivě vysoké procento z útoků tvoří děti a nezletilí. 

Za posledních pět let počet zraněných mezi mladšími sedmnácti let stoupl o závratných 93 procent. Nejhorší je situace v anglickém regionu West Midlands, kde bylo jen v minulém roce pobodáno 690 mladých. Mezi napadenými i útočníky jsou dokonce desetileté děti.

Fotogalerie

Za Jermainovu smrt v srpnu minulého roku byli zodpovědní tři mladíci ve věku od 17 do 21 let. Všichni byli členy lokálního gangu, píše CNN. Mladého Jermaina si spletli s členem z nesvářené skupiny, které vyhrožovali s noži v rukou ve videu na síti YouTube. Právě potyčky mezi gangy mladistvých jsou jedním z nejčastějších motivů útoků.

Násilí se však přesouvá i do škol. Minulý týden pobodal třináctiletého chlapce ze Skotska jeho o dva roky starší spolužák během přestávky na oběd, informoval Telegraph. Počet dětí, které byly přistiženy s nožem ve školní lavici, stoupl v roce 2018 oproti předchozímu roku téměř o polovinu. Británie zoufale pátrá po příčině vlny násilí mezi dětmi a mladými.

Sociální média a neochota státu postarat se

Podle odborníků jsou jednou z hlavních příčin všudypřítomná sociální média. „Telefony vytvářejí pro rivaly prostředí, ve kterém se mohou snadno a neomezeně provokovat,“ cituje The Independent Strategii proti závažnému násilí, kterou si kvůli incidentům loni nechala vypracovat britská vláda. 

Sítě zároveň vedou znesvářené strany k tomu, aby řešily spory násilím a snažily se „zachovat si tvář“ před vrstevníky. Konfrontaci totiž kvůli moderním technologiím může sledovat obrovské množství lidí. 

Britské noci dlouhých nožů. Umírají hlavně nezletilí a raketově přibývají

„Když dříve nastal konflikt, někdo to zkrátka mohl vzdát a odejít. Jenže dnes se všechno nahrává. Video (kde se vzdáte) teď může oběhnout třeba celý svět,“ uvedl pro The Independent muž, který s teenagery pracuje v organizaci SOS. 

Tragický trend řešili v březnu i poslanci britského parlamentu. Nemalou část podílu na vzestupu násilí však nese sama britská vláda. Dramatické škrty, které zkrátily rozpočet policie za posledních sedm let o 20 procent, vyústily v propuštění 20 tisíc policistů napříč zemí. S tím se výrazně snížil také počet zatčení, ačkoliv číslo nahlášených útoků se každým měsícem zvyšuje.

Vláda zároveň není ochotná financovat ani mládežnická centra, která pomáhají držet děti z dosahu gangů, jak upozorňuje ředitelka organizace YMCA Denise Hattonová. Od roku 2011 klesly příspěvky pro tato centra o 750 milionů liber. „Bez drastické změny ve financování vychováme ztracenou generaci,“ varuje Hattonová.

Mnoho britských dětí se totiž nemá na koho obrátit. Jak ukazuje nedávný výzkum z Londýna, problémové děti až ze tří čtvrtin vyrůstají v neúplných rodinách, kde jich až polovina zažije domácí násilí. Jejich rodiče často sami páchají trestné činy nebo berou drogy. Děti pak hledají útočiště u gangů.

Britští soudci prý mají na rukou krev

Britská média mezitím spekulují, zda narůstajícím počtem úmrtí nestojí přílišná shovívavost soudů. Deník The Daily Mail poukazuje, že navzdory raketovému nárůstu násilí mezi mladými potrestaly britské soudy v roce 2018 za násilnou trestnou činnost méně než 300 teenagerů. To je třikrát méně nežli před deseti lety. 

Podle bývalého poslance Nicka de Boise čísla říkají, že se mladí útočníci v současnosti nemusejí bát postihu za své činy. „Přestože vězení samotné nedokáže vyřešit složité příčiny vlny násilí, alespoň pomůže dostat agresory z ulic a ostatním dá najevo, že se za zločiny budou muset zodpovídat,“ říká De Bois.

VIDEO: Skupina kopala cyklistu do hlavy. Další násilí teenagerů v Británii

Jenže nízký počet odsouzených může souviset také se zmiňovaným nedostatkem policistů. Tresty v případech pobodání padají tvrdé, a to i v případě nezletilých.

Dvě doživotí a jeden 11letý trest loni udělil britský soud třem šestnáctiletým mladíkům, kteří pronásledovali a ubodali dvacetiletého muže poté, co se pokusil dostat bez pozvání na oslavu narozenin. Patnáct let za mřížemi stráví jiný šestnáctiletý útočník, který ubodal svého kamaráda kvůli posměšným smajlíkům na síti Snapchat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Žena si v závěti přála zemřít se svým psem. Její zdravou fenku utratili

Ilustrační foto

Nezvyklá událost, která pobouřila především milovníky zvířat, se odehrála v americkém státě Virginia. V útulku pro...

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní snímek)

O post vůdce konzervativní strany usiluje třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt...

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz