Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ponížení, neuvěřitelný egoismus. Ruský tisk tepe do USA kvůli Afghánistánu

  15:21
Odchod posledních amerických vojáků z Afghánistánu neušel pozornosti ruských médií. Tamní tisk označuje jejich stažení za ponížení velmoci v přímém přenosu a zamýšlí se nad dopady této situace na americké spojence. Část komentátorů srovnává „ostudný úprk“ Američanů z Kábulu se stažením velmocí z jiných koutů světa. Sovětský svaz přitom z Afghánistánu v roce 1989 také odcházel velice neslavně.
Z Afghánistánu odletěli poslední američtí vojáci. Letiště v Kábulu už plně...

Z Afghánistánu odletěli poslední američtí vojáci. Letiště v Kábulu už plně kontroluje hnutí Tálibán. (31. srpna 2021) | foto: AP

„Stažení amerických vojsk z Afghánistánu a vše, co je provázelo, vstoupí do dějin jako názorný, výmluvný a šokující symbol ponížení velmoci,“ míní komentátor listu Kommersant.

Připouští precedenty v podobě odchodu Američanů ze Saigonu, Francouzů z Alžírska či Britů z Indie, doprovázené ještě většími lidskými tragédiemi a oběťmi, ale dělo se tak v jiné době – bez internetu, sociálních sítí a mobilních aplikací, a tak si svět neuvědomoval rozsah utrpení a spáchaných chyb, ani je nesledoval v přímém přenosu.

„Nikdy dříve fiasko velmoci, jejího vedení, ozbrojených sil a tajných služeb nebylo tak veřejné. Následky toho, co se stalo, si všichni ještě budou muset uvědomit – jak Amerika, tak její spojenci i odpůrci. Není vyloučeno, že v geopolitice nastoupí předěl: před a po Kábulu. Jen čas ukáže, kdy a na čí účet dokáže Washington zlikvidovat kolosální poškození své pověsti – a zda to vůbec dokáže,“ míní komentátor Kommersantu.

Poslední Američan. Fotka odlétajícího generála podtrhla afghánské fiasko

Kdyby se srovnala nynější situace v Afghánistánu s tou, jaká byla před dvaceti lety, kdy Američané začínali svou operaci, ta nynější je podle Kommersantu mnohem horší. Tehdy totiž radikálové neovládali zdaleka celou zemi a na severu existoval „skorostát“ Severní aliance jako nárazník na hranicích s postsovětskou Střední Asií. 

Z Afghánistánu odletěli poslední američtí vojáci. Letiště v Kábulu už plně kontroluje hnutí Tálibán. (31. srpna 2021)

Nyní tento nárazník chybí a tálibánci ovládli prakticky celý Afghánistán. A díky ukořistěné americké technice jsou lépe vyzbrojeni než mnohé sousední státy. Existuje tak reálná hrozba, že se afghánský chaos dříve či později může přelít přes hranice.

To už však nebude zajímat Američany, kteří podle Kommersantu „předvedli neuvěřitelný příklad egoismu, když před hotovou věc postavili jak své afghánské klienty, tak vlastní spojence v NATO“, bojující dvacet let po jejich boku. Washington nepokládal za nutné konzultovat své rozhodnutí o odchodu s Brity, Němci, Nizozemci či Australany, kteří v Afghánistánu ztratili stovky svých vojáků.

Svědectví z Kábulu: Tati, proč střílejí? Tálibán vyhrál, tak slaví...

„To vše nepochybně bude mít dlouhodobé následky. Poučení z afghánské historie si jistě vezmou země a politici, kteří se zvykli orientovat na USA a považovat je za garanty své bezpečnosti. Jako afghánský prezident Ašraf Ghaní, nyní již bývalý,“ poznamenal Kommersant. 

Ani Tchajwanci v úvahách o dozrávajícím konfliktu s Čínou nemohou spoléhat na sliby Washingtonu ohledně vojenské pomoci, a tak možná raději přistoupí na kompromisy, dokud je Peking ještě nabízí. Ani Saúdové se podle komentátora nebudou v konfliktu s Íránem cítit tak sebejistě jako dosud. A stejně tak Ukrajinci by v případě vážného konfliktu s Moskvou měli mít na zřeteli smutnou zkušenost amerického spojence v Kábulu.

„Každý konflikt má své zvláštnosti a každý region má v amerických očích různou hodnotu, a tak každý spojenec a každý klient bude doufat, že právě jej Washington neopustí. Jako do poslední chvíle doufal prezident Ghaní v Afghánistánu,“ dodal na závěr komentátor Kommersantu.

V Afghánistánu nastává nová realita

„Nejdelší ozbrojený konflikt v dějinách USA skončil ponižující porážkou Američanů a překotnou evakuací před zraky světa,“ zdůrazňuje vládní deník Rossijskaja gazeta, píšící o vojenském i politickém fiasku Spojených států vyjádřeném obrázkem prezidenta Joea Bidena nad těly třinácti zabitých vojáků – po někdejším slavnostně vyhlášeném vítězství nad terorismem.

Tálibán už kontroluje letiště v Kábulu. Vyhráli jsme válku, prohlašuje

Následující odvetný úder Američanů v Kábulu ve stylu „krev za krev“, o kterém se podle deníku zjevně rozhodlo z vnitropolitických důvodů, přinesl i smrt civilistů, včetně dětí. 

„Katastrofální intervence USA v Afghánistánu končí eskalací násilí, četnými oběťmi na obou stranách a Bidenovými sliby dalšího bombardování,“ napsala Rossijskaja gazeta.

List Izvestija naopak varuje před vnímáním odchodu USA a jejich spojenců z Kábulu jako výlučně porážky Washingtonu, což pokládá za nebezpečné zjednodušení. Ve skutečnosti v regionu vznikla nová realita, ohrožující všechny sousední země včetně Ruska, z čehož Spojené státy mohou v budoucnu čerpat výhody. A uvolněné síly a prostředky mohou použít proti hlavním geopolitickým soupeřům, hlavně Číně, míní Izvestija.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Macron ruší výjimečný stav v nové Kaledonii, chce umožnit politický dialog

27. května 2024  20:02

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí rozhodl zrušit výjimečný stav na francouzském...

Podvody s auty: Prodejci nabízejí ojeté vozy z Německa s vymyšlenou historií

27. května 2024

Premium Mezi autobazarníky se tomu slangově říká „prodat auto s příběhem“. Přeložit se to dá jednoduše:...

Italské soudy chránily Turka před vydáním. Byl přitom kriminálním bossem

27. května 2024  19:43

Italská policie zadržela kriminálního bosse tureckého původu Barise Boyuna. Ten byl v domácím...

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů na svém území, reaguje na hybridní válku

27. května 2024  16:22,  aktualizováno  19:33

Polsko omezí možnosti pohybu ruských diplomatů na svém území kvůli zapojení Moskvy do hybridní...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...