Na stráži. Izraelští vojáci hlídají hranici s Libanonem. Obávají se, že proti izraelskému území by mohlo zaútočit tamní proíránské hnutí Hizballáh a otevřít na severu druhou frontu. | foto: Reuters

Kyjev se obává omezení pomoci. Hrozí, že obrovské ukrajinské oběti vyjdou nazmar

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Už 601 dnů se Ukrajina brání ruské invazi. Po celou dobu tamní válka dominovala světové pozornosti, nejen kvůli zvěrstvům páchaným vůči ukrajinským civilistům. Tuto perspektivu může nyní změnit či přinejmenším narušit šokující útok palestinského Hamásu proti Izraeli.

Zejména Kyjev se obává, že odvetná válka v pásmu Gazy může zprostředkovaně a z jeho pohledu negativně ovlivnit i boje daleko na ukrajinském území.

Je totiž zřejmé, že Ukrajina dokázala vzdorovat agresorovi tak dlouho zejména kvůli masivní vojenské a ekonomické pomoci Západu, v prvé řadě USA. Nyní podle ukrajinských představitelů hrozí, že pozornost Západu se rozptýlí a ten svoji podporu chtě nechtě omezí.

Putin, který míval s Netanjahuem blízký vztah, izraelského vůdce neoslovil, aby mu vyjádřil soustrast poté, co teroristické bojůvky Hamásu programově vraždily izraelské civilisty.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video