„Po téměř 520 dnech strávených na Ukrajině v různých civilních i vojenských funkcích jsem více než cokoli jiného ocenila sílu a odolnost ukrajinského lidu,“ řekla Ashtonová-Cirillová magazínu Newsweek.
„Během posledního měsíce, kdy se moje role změnila z vojáka pěchoty na frontové linii na jednoho z veřejných hlasatelů ukrajinských ozbrojených sil, jsem za tuto sílu stále vděčnější,“ dodala.
Ashtonová-Cirillová přijela na Ukrajinu v březnu 2022 krátce po vypuknutí ruské invaze. V zemi nejdříve pracovala jako reportérka, což vedlo americká média k tomu, že ji označila za první otevřeně transgenderovou válečnou zpravodajku na světě.
Poté, co Ashtonová-Cirillová na vlastní oči přihlížela ruským zvěrstvům, se však rozhodla novinářského povolání zanechat a přidala se k ukrajinským ozbrojeným silám, a to na pozici bojové zdravotnice. Na frontě utrpěla poranění ruky a obličeje, když ji zasáhlo několik střepin.
Z trans novinářky se na Ukrajině stala vojačka. Lepší než žít v USA, říká |
Ashtonová-Cirilloová má v ukrajinské armádě hodnost mladší seržantky. V předchozích měsících začala pracovat také pro ukrajinskou teritoriální obranu jako moderátorka anglicky vysílaných pořadů s názvem „Ukrajina v obraze“ a „Rusko nenávidí pravdu“.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Mailarová zdůraznila její přínos pro Ukrajinu. Poskytuje informace anglicky mluvícímu publiku a objektivně informuje o válečných událostech, přičemž vyvrací ruské dezinformace a propagandistické narativy,“ uvedla.
Není divu, že se ruští propagandisté bojí
Na práci mluvčí se Ashtonová-Cirilloová velmi těší. „Nikdy jsem nebyla tak poctěna, jako když jsem si přečetla prohlášení ukrajinského ministerstva obrany a náměstkyně ministra obrany Hanny Maliarové ohledně mé práce ve prospěch vítězství,“ napsala ve čtvrtek na Twitteru. „Tato veřejná podpora mé služby je pro mě velkým zadostiučiněním,“ dodala.
Připadala si jako monstrum. Jednooká Ukrajinka teď září na obálce Playboye |
Jmenování Ashtonové-Cirilloové do role mluvčí podle Newsweeku vyvolalo posměch v řadách ruských válečných blogerů. Ženy se ale obratem zastali mnozí ukrajinští představitelé včetně poslankyně Inny Sovsunové, která uvedla, že si zaslouží respekt a nenávist ruské propagandy je důkazem, že děláme všechno správně.
„Sarah má v USA velké publikum, její příspěvky vidí až 28 milionů uživatelů. Není divu proč se nepřátelské sociální sítě tak rozrušily. Tím se však Sarahino publikum jen rozrostlo,“ vzkázala Maliarová.
Ashtonová-Cirilloová za podporu poděkovala a uvedla, že ji kritika z Ruska nezaskočila. „Část narativu, který proti mně používali propagandističtí váleční zločinci v Rusku, se zaměřovala na mou identitu. To je směšná linie útoku, protože na Ukrajině nebojujeme za toleranci nebo přijetí vybraných skupin lidí, ale za svobodu a osvobození všech lidí,“ uvedla.
„To je koncept, jehož svědkem bude celý svět po návratu Ukrajiny do jejích hranic z roku 1991 a po realizaci desetibodového mírového plánu prezidenta Volodymyra Zelenského,“ dodala.