Když během loňského letního dne před jejíma očima dopadla ruská raketa přímo na obytnou budovu v ukrajinském městě Zoločiv, byl pro Ashtonovou-Cirillovou moment prozření. Začala se ptát sama sebe, zda by měla pokračovat ve své práci novináře a pouze dokumentovat případy ruského násilí.
„Došlo k posunu v mém vnímání ohledně toho, kde je moje místo ve válce. Moje mysl prošla metamorfózou. Už jsem to nebyla já, kdo jen pokrývá dění ve válce zpravodajsky. V podstatě jsem začala žít válkou,“ řekla portálu USA Today. „Byla jsem velmi rozpolcená ohledně svých pocitů, kam vlastně patřím“.
Ashtonová-Cirillová měla zkušenosti ze syrské války a vydala se na Ukrajinu jako nezávislá novinářka píšící pro portál jménem LGBTQ Nation zaměřující se na tuto komunitu. Zabývala se zprvu dopady války na Ukrajince patřící k této skupině, ať se to týkalo násilností Rusů vůči nim či akceptaci lidí jiného sexuální identity mezi příslušníky ukrajinských ozbrojených sil.
Postupně se sblížila s ukrajinskými vojáky a začala působit jako dobrovolnice pro armádní příděly potravin. V Zoločivě ji starosta vesnice dokonce jmenoval oficiální koordinátorkou programu aktivní pomoci.
Nakonec natolik splynula s ukrajinskými ozbrojenými silami, že přestala kvůli střetu zájmů psát pro list LGBTQ Nation a začala místo toho psát politické analýzy pro různá oddělení ukrajinské vlády. Nakonec v říjnu 2022 narukovala do ukrajinské armády. Nejprve působila jako armádní zdravotnice, nyní je specialistkou na hybridní válku.
Snadnější než žít v USA
Skutečnost, že původně byla mužem a nyní je ženou, není podle ní u jejích spolubojovníků vůbec podstatná, ačkoli se toho nejprve obávala. „Lidé vás soudí podle vašeho charakteru, odvahy, vaší víry ve svobodu či míře loajality vůči Ukrajině,“ uvádí.
„Ukázalo se, že to byla překvapivě ta nejsnadnější část mého pobytu,“ říká o své identitě. Podle ní Ukrajina bojující o přežití otázky kulturní války odhodila stranou. Myslí si navíc, že se k nim země už nikdy nevrátí, alespoň ne v takové míře, v jaké jsou předmětem ostrých bojů v USA.
VIDEO: Francouzský reportér se dostal pod ruskou palbu během živého vstupu |
„Je snazší bojovat ve světové válce proti Rusku jako transgender žena než být ve Spojených státech, kde se moje genderová identita propírá vždy na prvním místě,“ dodává Ashtonová-Cirillová.
Novináři, kteří se přidali na stranu Ukrajinců
Americká transgender vojačka není jediným zahraničním novinářem či spolupracovníkem redakce, který se ve válce přidala na stranu ukrajinských vojáků. Válečný analytik americké stanice MSNBC a veterán amerického námořnictva Malcolm Nance se v dubnu stal členem Mezinárodní ukrajinské legie.
Ještě předtím v březnu se Sergej Lojko, bývalý ruský korespondent pro americké noviny Los Angeles Times, který pokrýval dění na Ukrajině od vypuknutí krize v roce 2014 a ruské anexe Krymu, rozhodl bránit Ukrajinu. „Proti své vlasti, proti Putinovi, současném Hitlerovi,“ dodal.
Ukrajinského reportéra mučili a zavraždili ruští vojáci, ukázalo vyšetřování![]() |
„Během své novinářské kariéry jsem byl svědkem mnoha ozbrojených konfliktů a řady válek, ale nikdy jsem se nepřidal na žádnou stranu. Nikdy jsem nezval zbraň do ruky, protože by to bylo neprofesionální. Teď vidíte v mých rukou samopal Kalašnikov. Už nejsem novinář. Jsem svobodný člověk,“ napsal Lojko.