Ukrajinci použili proti Rusům zakázanou kazetovou munici, tvrdí list

  • 310
Ukrajinci během pokusů prolomit ruské pevné sevření použili zakázanou kazetovou munici. Tvrdí to na základě vlastního vyšetřování v oblasti list The New York Times (NYT). Dosud bylo z používání této munice bez ohledu na bezpečí civilistů obviňováno pouze Rusko.

Rusové vesnici Husarivka nacházející se východně od Charkova okupovali více než dva týdny. Používali ji jako základnu. Místní hovoří o tyranii a mizení svých blízkých.

Ukrajinské síly hrůzovládu ukončily. Zničené ruské vojenské vybavení roztroušené po zdemolované vesnici je výmluvným dokladem urputnosti ukrajinského ostřelování zaměřeného na vyhnání nepřátelských vojáků z vesnice.

Podle listu The New York Times Ukrajinci nepoužívali ale jen standardní rakety. Na Rusy měli zaútočit i zakázanou kazetovou municí.

Reportéři NYT tvrdí, že viděli na vlastní oči pozůstatky dělostřelecké rakety, která rozptýlila kazetovou munici. Raketa podle místních dopadla poblíž farmářské dílny, z které si ruští „okupanti“ udělali velitelský štáb.

Část munice dopadla poblíž domu Jurije Dorošenka, jenž se nachází u farmářské dílny. „Ostřelovali a zasáhli ulici,“ řekl. Úder nikoho nezranil. „Hlavní věc je, že každý vyšel ven živý,“ dodává Dorošenko.

Protože nevybuchlá munice stále představovala nebezpečí, reportéři NYT ji nemohli zblízka prohlédnout. Na základě vizuální identifikace ale došli k názoru, že se jedná o zbytky střely z raketometu Uragan. Sovětský samohybný raketový komplex používá právě rakety s kazetovou hlavicí.

Podle investigativního serveru Bellingcat jsou rakety 9M55K a 9M27K vypouštěné z Uraganu nejčastěji používanými raketami s kazetovou hlavicí v ukrajinském konfliktu od počátku konfliktu po anexi Krymu a odtržení separatistických republik v roce 2014. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že zdokumentovala uplatňování kazetové munice vládních sil proti proruským povstalcům. Ukrajina obvinění odmítla.

Pokud by se zpráva NYT potvrdila, byl by to zatím jediný známý případ použití kazetové munice ukrajinskými silami od začátku ruské invaze. Ukrajinští představitelé se k zprávě NYT zatím nevyjádřili.

Brutální a nelidské. NATO sbírá důkazy o použití kazetové munice na Ukrajině

I Rusko dlouhodobě odmítá, že by Ukrajince zasahovalo zakázanou munici. Podle zpráv lidskoprávních organizací i investigativních skupin ale ruské síly odpalovaly rakety s touto municí na oblasti především v Charkově, ale i Oděse či Chersonu, kde se nenacházely vojenské cíle, do blízkosti škol, nemocnic či obytných oblastí.

Šéf NATO Jens Stoltenberg označil ruské útoky kazetovou municí na ukrajinská města za brutální a nelidské. Spojenci a partneři podle něj shromažďují informace o použití takové zakázané munice s tím, aby ruský prezident Vladimir Putin byl pohnán k zodpovědnosti.

Úmluva o kazetové munici z roku 2008 zakazuje používání munice, protože představuje smrtelné nebezpečí pro civilisty. Ukrajina, ale ani Rusko ji nicméně nepodepsaly.

Kazetová munice exploduje ještě nad cílem ve vzduchu. Tam vypustí menší submunici, nálože, které jsou dostatečně silné, aby zabily člověka nebo zničily vozidlo. Submunice nemusí při dopadu vybuchnout, což z ní činí nebezpečí dlouho poté, co boje skončí.

Taktikou ohrožujete civilisty, slyší Ukrajinci. Jinak se neubráníme, kontrují

NYT podotýká, že i když vesnice přežila zásah kazetovou municí, intenzivní ostřelování s cílem vyhnat Rusy si vybralo svou smutnou daň. Dva lidé během něho zemřeli.

Ukrajina se dostala pod palbu kritiky, že stavěním vojenského vybavení i do obytných oblastí porušuje mezinárodní právo ochrany civilistů. Ukrajinští představitelé se brání, že pokud chtějí jako svobodný národ přežít, nemají jinou možnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video