Americký prezident Joe Biden v továrně americké zbrojařské společnosti Lockheed...

Americký prezident Joe Biden v továrně americké zbrojařské společnosti Lockheed Martin, kde se vyrábějí protitankové systémy Javelin. (3. května 2022) | foto: Profimedia.cz

Zbrojní průmysl USA posílil, ale neudrží krok s Čínou, varuje Pentagon

  • 21
Americký obranný průmysl nestačí vyrábět takovým způsobem, aby dostál globálním potřebám a byl schopen držet krok s Čínou. Uvádí to zatím nezveřejněný návrh zprávy Pentagonu. Částečně je tomu proto, že zdroje USA odčerpávají boje na Ukrajině a v Izraeli. Pentagon nicméně dodává, že válka na Ukrajině americký obranný průmysl posílila.

Dokument Národní obranná průmyslová strategie datovaný k 27. listopadu uvádí, že Amerika vyrábí nejlepší zbraně na světě. Problémem ovšem je, že je nedokáže vyrábět dostatečně rychle.

„Tento nesoulad představuje rostoucí strategické riziko, protože Spojené státy čelí nutnosti podporovat aktivní bojové operace a zároveň odrazovat větší a technicky vyspělejší hrozbu hrozící v Indo-Pacifiku,“ cituje portál Politico ze zprávy.

Dokument uvádí, že po skončení studené války se americký obranný průmysl zmenšoval vzhledem k slučování zbrojních společností. Čínský průmysl se naopak zvětšoval. Nyní je Čína „světovou průmyslovou velmocí“ v oblasti stavby lodí, kritických nerostných surovin a mikroelektroniky. Nyní tamní průmysl „značně převyšuje kapacitu nejen Spojených států“, ale i „kombinovanou produkci našich klíčových evropských a asijských spojenců“, stojí ve zprávě.

Pandemie covidu-19 odhalila zranitelnost amerického dodavatelského řetězce. „Ukázalo se, že nedostatečná výrobní a dodavatelská kapacita je nyní hluboce zakořeněným problémem na všech úrovních výrobních dodavatelských řetězců,“ uvádí Pentagon.

Vzdělávání, špionáž i obrana. Analýza ukazuje, kde Čína Americe utekla

Ruská invaze na Ukrajinu a teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael zároveň vyžadují jiný typ „průmyslových požadavků a odpovídajících rizik“. USA jsou největším vojenským spojencem Ukrajiny i Izraele.

Zpráva naznačuje, že války v Evropě a na Blízkém východě vyžadují prostředky, které by USA mohly věnovat na budování armádních kapacit, díky nimž by byly schopné odradit Čínu od agresivních akcí a obstát vůči ní v případném vojenském konfliktu. Americký obranný průmysl „nedisponuje kapacitou, schopnostmi, rychlostí reakce ani odolností potřebnou k rychlému a rozsáhlému uspokojení všech potřeb vojenské výroby“, přiznává.

Jako řešení navrhuje vytvoření odolnějších dodavatelských řetězců, investice do menších podniků a větší zaměření na inovace.

Válka na Ukrajině obranný průmysl nakopla

Americké ministerstvo obrany zároveň vyzdvihlo vojenskou pomoc Ukrajině jako způsob posílení obranného průmyslu: „V USA podpora Ukrajiny zmobilizovala obranný průmysl způsobem, jaký tu nebyl po desetiletí. Průmysloví partneři v rámci průmyslové základny pro obranu se zapojili do této mobilizace výrobou vybavení a poskytováním schopností potřebných k podpoře amerických závazků.“

„Reakce americké průmyslové základny na obranné potřeby Ukrajiny byla vskutku historická,“ řekl William LaPlante, náměstek ministra obrany pro akvizice a udržování. „Ačkoli není pochyb o tom, že máme před sebou ještě mnoho práce, abychom plně obnovili moderní obranný průmyslový ekosystém, neměli bychom ztrácet ze zřetele to, čeho jsme byli schopni společně s našimi partnery v průmyslu za posledních 21 měsíců dosáhnout.“

Čína v některých vojenských oblastech předčí USA, přiznává Pentagon

V projevu na Reaganově národním obranném fóru LaPlante prohlásil, že aby podniky mohly rozšířit výrobní kapacity a investovat do vývoje, potřebují od ministerstva obrany jasně znát jeho budoucí nákupní požadavky. Pentagon podle něj musí ukázat, že bere vážně prototypy zbraní, aby je výrobci produkovali ve velkém množství. Toto „partnerství“ mezi průmyslem a Pentagonem vidí náměstek jako cestu k vyřešení problému nedostatečné produkce pro potřeby americké obrany.

Podle portálu Politico jsou ale někteří lidé z průmyslu zklamaní tím, že zpráva nedává dost jasných doporučení. Jeden z poradců pro obranný průmysl ji označil za „nedostatečnou“ a uvedl, že se nezaměřuje na dlouhodobá řešení problémů dodavatelského řetězce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video