Trump výrazně posílil, ukázal rozbor průzkumů od prestižního analytika

  5:00
Uplynulý týden výrazně zvýšil aktuální šanci Donalda Trumpa na dobytí Bílého domu. Alespoň podle analytického webu FiveThirtyEight.com, který Trumpovi přisuzoval začátkem týdne 28procentní šanci a na konci o devět procentních bodů více. Vypočítal to algoritmus zohledňující dostupné průzkumy i jejich kvalitu.

Donald Trump řeční na mítinku v Greensboro ve státě Severní Karolína (14. června 2016) | foto: Reuters

Pořád to nezní jako zvrat, 37 procent místo 28, že Donald Trump porazí Hillary Clintonovou a stane se americkým prezidentem. A pořád platí, že do listopadových voleb (ale klidně i za pár dní) se může změnit úplně všechno. Oběma směry.

Jak v USA zvolí prezidenta

Prezidenta formálně volí volitelé, přičemž každý stát jich má jiný počet podle své lidnatosti. Všichni volitelé daného státu musí volit kandidáta, který ve volbách získal v daném státě nejvíce hlasů voličů.

Volitelů je celkem 538, k vítězství je potřeba 270.

Jisté je, že před průzkumy, v jakém americkém státě kdo koho o kolik předběhl, se jen tak neschováme. A američtí voliči už vůbec ne. V tamějším většinovém volebním systému je totiž každý stát důležitý (a proto je i předmětem zájmu desítek výzkumných agentur).

Analytický server FiveThirtyEight.com, jehož název je odvozen od 538 volitelů prezidenta USA, spustil nedávno průběžně aktualizovaný model rozložení sil, který pracuje s výsledky všech průzkumů a vypočítává z nich, jak si oba kandidáti stojí. Nabízí dva modely: základní, hodnotící šance Hillary Clintonové a Donalda Trumpa čistě podle dostupných průzkumů, a rozšířený, počítající s vnějšími faktory (ekonomikou či volebním chování lidí v minulosti).

Za serverem stojí Nate Silver, analytik, který během posledních dvou prezidentských voleb přesně předpověděl jejich výsledek. V roce 2008 v prognóze vydané těsně před volbami trefil výsledek ve 49 z 50 států (zmýlil se v případě Indiany). O čtyři roky později, opět v okamžiku začátku voleb, označil šanci Obamy obhájit mandát za 91procentní. Republikáni ho za to kritizovali, ale Silverova prognóza vyšla ve všech 50 státech i v D.C.

Podrobný přehled síly Hillary Clintonové (modrá barva) a Donalda Trumpa (červená) v jednotlivých státech USA. Čím je barva sytější, tím výraznější převaha. Čísla se mění s každým novým průzkumem, který se objeví.

Nárůst Trumpových šancí je výrazný, říká analytik

Šanci 37 procent dává Trumpovi právě onen rozšířený model, v němž ještě v pondělí měl 28 procent. Základní model mu za tu dobu zvýšil šanci ze 23 na 35 procent (čísla se mění s každým přicházejícím průzkumem).

Server FiveThirtyEight.com neoznačuje žádný z modelů jako lepší či horší. Provozuje oba, aby v dlouhodobém pohledu zjistil, který přístup výsledky předpovídá přesněji (a jak onen rozšířený model vylepšovat).

Udávaná „šance na vítězství“ přitom není totéž, co stávající poměr hlasů v průzkumech, který je velmi těsný. Vychází z pravděpodobnostního rozložení zisku konkrétního počtu volitelů. U Clintonové zatím stále jsou nejpravděpodobnější výsledky nad hranicí 270 volitelů, u Trumpa pod ní.

Model ukazuje současné pravděpodobnostní rozložení šancí, že Hillary Clintonová a Donald Trump získají konkrétní počet z 538 volitelů prezidenta USA. U kandidátky demokratů je překročení zisku 270 delegátů, tedy většiny, pravděpodobnější než u jejího republikánského soupeře.

Nate Silver označil minulý týden Trumpův nárůst za zřetelný už v momentu, kdy se po pár průzkumech šance tohoto kandidáta zvýšily asi o sedm procentních bodů. „Předpovědi FiveThirtyEight jsou obecně konzervativní, dokud se kampaň nepřehoupne do závěrečné fáze. Ta čísla v našich očích znamenají celkem velkou změnu,“ vysvětlil ve čtvrtek Silver.

Automatika nedělá lidské chyby

O tom, že průzkumů veřejného mínění v tom či onom státě je bezpočet, se můžete přesvědčit sami například v přehledu na webu RealClearPolitics. Do českých médií pronikají zprávy jen o některých průzkumech, zpravidla těch překvapivějších. To může vést k chybným interpretacím, jak si nyní oba soupeři stojí.

Silverův model má tu výhodu, že pracuje se všemi dostupnými průzkumy. Je zautomatizovaný - správci ho jen „nakrmí“ novými daty a algoritmus udělá zbytek. Na rozdíl od lidí bez emocí a zkreslení.

„Lidé obecně vyhodnocují průzkumy intuitivně a mají sklon udělat jednu ze dvou chyb. Tou běžnější je brát každý nový průzkum jako klíčový a vyvodit z něj příběh o ‚obratu‘ - který ale následující průzkumy nepotvrdí. A naopak mohou lidé vymykající se průzkum vytěsnit (...), protože se v zásadě správně naučili důvěřovat ‚průměru průzkumů‘,“ říká Silver.

Spoléhání na průměr je ale podle něj dvojsečná zbraň. Lidé mohou zapomenout, že i průměr je tvořený jednotlivými průzkumy a vyvíjí se stejně jako ony. „Průměr není omluvou pro ignorování nepohodlných dat,“ shrnuje.

Jaká tedy ta data z uplynulého týdne jsou - a pro koho jsou nepohodlná? Krátce řečeno: pro Hillary Clintonovou.

Konkrétně čísla od Quinnipiac University jsou pro Trumpa výrazně příznivá na Floridě, v Ohiu a Pennsylvánii, třech velkých a důležitých státech, které dohromady zastupuje 67 z 538 volitelů prezidenta. Republikánského kandidáta může těšit to, že Quinnipiac má pověst poměrně spolehlivého zdroje, kvalitní metodiku a relativně slušnou velikost vzorku (větší vzorek obecně potlačuje velikost statistické chyby).

Nejvyrovnanější státy, co do podpory Hillary Clintonové (modrá barva) a Donalda Trumpa (červená). Státy jsou seřazené sestupně podle velikosti a tedy i důležitosti ve volbách (větší státy mají více volitelů).

Na druhou stranu Quinnipiac oproti většině výzkumů vykazuje výsledkovou výchylku ve prospěch republikánů. Všechny tyto faktory Silverův strojový algoritmus bere v potaz a koriguje jejich vliv - samozřejmě nejen u tohoto průzkumu, ale i u ostatních.

Listopadové prezidentské volby samozřejmě zůstávají příliš daleko na to, aby z průzkumů šlo vyvozovat jasné závěry. I tak ale vývoj rozložení sil má svou cenu - umožňuje chápat, proč kandidáti činí co činí, na jaké státy se budou zaměřovat - a sledovat, jaké přitom mají výsledky.

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

Bříza: Výbuch ruské atomovky ve vesmíru by vyvolal třetí světovou válku

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nevím, jak bez tebe žít. Navalná se rozloučila s manželem dojemným videem

1. března 2024  15:32

Vdova po zesnulém ruském opozičníkovi Alexeji Navalném Julia zveřejnila v den manželova pohřbu...

Při požáru koupelny na Černém Mostě vybuchly spreje. Tlaková vlna vysklila okna

1. března 2024  14:38

V pátek odpoledne likvidovali pražští hasiči požár na Černém Mostě, kde v bytovém domě začala hořet...

Soud pustil tuneláře z Homolky. Toběrný slíbil, že povede řádný život

1. března 2024  14:31

Obvodní soud pro Prahu 4 v pátek vyhověl žádosti exnáměstka Nemocnice Na Homolce Michala Toběrného...

Ve Vídni měsíce zneužívali dvanáctiletou dívku. Policie zadržela 17 mladíků

1. března 2024  14:30

Prokuratura ve Vídni vyšetřuje případ, kdy sedmnáct mladých lidí několik měsíců sexuálně zneužívalo...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...