Ameriku uhranul Donald Trump. Zasedne hubatý magnát v Bílém domě?

  20:06aktualizováno  20:06
Boj o republikánskou kandidaturu na prezidenta Spojených států ovládl Donald Trump. Excentrický miliardář, který bez rozpaků uráží imigranty i ženy, se vyhoupl do čela průzkumů. Politologové soudí, že realitní magnát se snaží především zviditelnit a jeho popularita je jen dočasná.

Donald Trump na debatě republikánských kandidátů na prezidenta (6. srpna 2015) | foto: AP

Zatím největší rozruch vyvolal Trump ve čtvrteční první debatě republikánských kandidátů. Reportérce Megyn Kellyové, která debatu na televizi FOX News řídila, po vysílání vzkázal, že měla rýpavé poznámky, protože měla nejspíš menstruaci (více čtěte zde).

Kellyová se ho během debaty zeptala, jestli si myslí, že by budoucí hlava státu měla mluvit o ženách neskrývaně sexistickým způsobem. Zmínila přitom jeho výrok na adresu jedné ze soutěžících v reality show Celebrity Apprentice, o které Trump poznamenal: „To musí být pěkný obrázek vidět ji na kolenou.“ Kellyové otázka na tuto poznámku ho v přímém přenosu nijak nerozhodila. „Já nemám čas být úplně politicky korektní,“ kontroval a sklidil potlesk.

Kdo je Donald Trump

Narodil se 14. června 1946 v New Yorku. Jeho matka pocházela ze Skotska, prarodiče z otcovy strany z Německa. Vystudoval ekonomii na Pensylvánské univerzitě. První práci dostal u svého otce v developerské společnosti. Firma se v roce 1971 přejmenovala na The Trump Organization a dnes ovládá hotely, reality či golfová hřiště. Během 80. let nakoupil řadu realit na Manhattanu. Mezi jeho budovy patří například 200 metrů vysoký mrakodrap Trump Tower v New Yorku či výškové budovy v Chicagu, Honolulu, Torontu a Atlantě. Celkem je prezidentem ve 497 společnostech. V politice se drží Republikánské strany. Kandidaturu na prezidenta USA oznámil 16. června 2015. Je autorem či spoluautorem dvou desítek knih.

Byl třikrát ženatý a má pět dětí. První jeho manželkou byla česká modelka a podnikatelka Ivana Zelníčková, se kterou má tři děti. Rozvedli se v roce 1992.

Zdroj: ČTK

Jeho ostré výroky se mu zatím vyplácí u republikánských voličů, zdaleka však ne u všech. „Má problém se ženami a když vás nebudou volit ženy, tak nemůžete volby vyhrát, protože přicházíte o polovinu voličů,“ vyjádřil se k jeho kampani politolog Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Udělejme Ameriku zase skvělou!

Trumpova kampaň nese motto: „Make America great again!“ (Udělejme Ameriku zase skvělou!) a takové by Spojené státy byly bez přistěhovalců. Na imigranty se miliardář zaměřuje téměř v každém svém projevu. „Nebýt mě, ani bychom se tu o imigrantech nebavili. Tohle vůbec nebylo téma. Všichni na to jen mysleli, dokud jsem to já nevytáhl při ohlášení své kandidatury,“ řekl hrdě Trump.

Na paškál si bere především přistěhovalce z Mexika, které při jedné příležitosti označil za zločince, násilníky a drogové dealery. „Musíme postavit zeď a musíme ji postavit rychle. Nevadí mi, když v ní budou velké krásné dveře, kudy se mohou lidé do této země dostat, ale legálně,“ vyjádřil se Trump, jak by si s mexickými přistěhovalci jako budoucí prezident USA poradil.

Jeho prezidentská kampaň těží podle politologů ze znechucení Američanů ze současné vládnoucí garnitury. „Trump ve svých dosavadních vyjádřeních používá jednoduchá a populistická hesla a domnívá se, že na nich může získat body - a to nejen u voličů Republikánské strany, ale i Demokratické strany. Domnívám se, že v této fázi kampaně, půl roku před zahájením primárních voleb, volí tuto taktiku zejména kvůli zviditelnění,“ okomentoval rozjezd jeho kampaně politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

Trump se vyjadřuje hodně bezprostředně a to se Američanům líbí. Ve srovnání s českou politickou sférou ho politologové přirovnávají k Andreji Babišovi nebo Tomio Okamurovi. Ačkoliv taková rétorika přiláká některé voliče, na vítězství je to podle politologů málo. „Donald Trump nemůže vyhrát, protože odpuzuje velké skupiny voličů. Znepříjemňuje však kampaň Republikánské straně, stahuje na sebe mediální pozornost a nutí kandidáty vyjadřovat se k některým věcem,“ předpovídá Kozák.

Fotogalerie

Trump je pro republikány nepříjemný nadvakrát. Netají se tím, že pokud ho republikáni nevyberou jako svého kandidáta, je připravený kandidovat nezávisle. „Případná Trumpova kandidatura bez nominace Republikánské strany by patrně odčerpala nějaké hlasy oficiálnímu republikánskému kandidátovi. Trumpova kampaň cílí i na demokratické voliče, ale tam by patrně ten dopad nebyl tak markantní,“ uvažuje Just.

Republikáni se Trumpovy nezávislé kandidatury děsí, protože stále mají v paměti volby v roce 1992, kdy texaský miliardář Ross Perot pomohl k vítězství demokratu Billu Clintonovi. Perot tehdy získal 19 procent hlasů, zatímco republikánský kandidát prezident Bush starší ztrácel na Clintona pět a půl procenta. Kdyby tehdy Perot odstoupil a podpořil Bushe, Clinton by prohrál.

Rozčilení z Trumpa je mezi republikány patrné už nyní. Guvernér státu Arkansas Mike Huckabee si po čtvrteční debatě republikánských kandidátů povzdechl, že se média zaměřují jen na Trumpa. „Máme nějakou ́netrumpovskou ́ otázku?“ zeptal se podle BBC Huckabee na tiskové konferenci novinářů. Další otázka se však zase týkala Trumpa.

Média a sociální sítě Trumpa milují. Do hledáčku se dostává nejen díky svým výrokům, ale i svému poněkud záhadnému účesu. Téma Trumpovy zlaté kštice opět ožilo při startu jeho kampaně ve státě New Hampshire. Když se jedna žena v publiku zajímala, jestli je jeho patka pravá, vyzval ji, aby vyšla k němu na pódium a sáhla si. Američany však ani tohle nepřesvědčilo a na sociálních sítích přibývají stále nové příspěvky, které Trumpův účes zesměšňují.

Zvláštní vlasy republikánského kandidáta zaujal i tvůrce seriálu Simpsonovi, kteří Trumpovi věnovali celou jednu epizodu.

Jeho popularita stále roste

Republikáni možná doufali, že Trumpa jeho urážlivé výroky z republikánského souboje o stranickou kandidaturu vyřadí. Děje se však pravý opak. Kontroverzní miliardář vede průzkumy a získává stále více příznivců. Podle posledních čísel publikovaných webem Wall Street Journal ve spolupráci s televizní stanicí NBC si Trump od června polepšil z jednoho procenta na 19 procent a vede mezi republikánskými kandidáty.

Před druhým Scottem Walkerem má náskok čtyři procenta a zatímco Trumpova hvězda stoupá, všichni ostatní pomalu ztrácí. Procenta ubyla i dalšímu často zmiňovanému kandidátovi, kterým je bratr bývalého prezidenta USA, Jeb Bush. Ten je v současnosti na třetím místě.

Na vítězství by to však Trumpovi podle expertů stačit nemělo. „Porazit Donalda Trumpa bude vyžadovat dost velké nasazení, jeho podpora však nepřevýší 25 až 30 procent. Potenciál, co má teď, už se více zvyšovat nebude,“ předpověděl Kozák.

Nejbohatší kandidát na prezidenta v dějinách

Zájem o Donalda Trumpa budí ve Spojených státech také jeho rozsáhlé jmění. „Úspěch v obchodním světě je v USA tradičně respektován. Většina prezidentských kandidátů v minulosti disponovala velkým mjetkem. K úspěchu to však samo o sobě nestačí. Multimilionář Mitt Romney také prohrál v prezidentských volbách v roce 2012,” uvádí profesor politologie z Middlebury College ve Vermontu Michael Kraus.

Federální volební komise zveřejnila na konci července podrobnosti o finančních poměrech a podnicích proslulého realitního magnáta. Majetkový přehled je v USA vyžadován od všech uchazečů o prezidentské křeslo.

Trump vlastní nemovitosti v New Yorku a Chicagu za více než 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy Kč) a hodnota jeho aktiv přesahuje 1,4 miliardy dolarů (asi 34,6 miliardy korun). Sám Trump si stěžoval, že formulář, který mu dali, není učený pro bohaté lidi jako je on. Například částku 1,5 miliardy dolarů jako hodnotu jedné ze svých nemovitostí musel prý vepsat do kolonky „50 milionů a víc“.

Sám Trump hodnotu svého majetku odhadl na deset miliard dolarů (asi čtvrt bilionu korun). Pokud by to byla pravda, předčil by Trump výrazně všechny předchozí kandidující magnáty, jako byli Ross Perot, Steve Forbes nebo Mitt Romney.

Časopis Forbes, který sestavuje prestižní žebříčky nejbohatších lidí světa, však tvrdí, že slavný boháč hodně přehání. S přihlédnutím k vysokým dluhům, které dosahují až 240 milionů dolarů, nemá Trump prý větší jmění než čtyři miliardy.

Někteří politici připomínají možnost nepatřičného vlivu jeho bohatství na politickou funkci, o kterou se Trump uchází. Ve čtvrteční debatě na to upozornil senátor Rand Paul. „On kupoval a prodával politiky!“ vykřikoval Paul. Trump na to s úsměvem reagoval: „Jemu jsem taky dal dost peněz.“

Je otázka, kam Trump svoji kampaň dál povede. „Zatím se Trump se nejvíc zajímá o maximální sebeprezentaci v médiích. Jeho prezidentská kandidatura je jakousi formou selfie,” dodává Kraus.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Najdete na iDNES.cz