Prezident USA Donald Trump hovoří v sídle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (6. března 2020) | foto: AP

Trump netušil, že se na chřipku umírá. Kdysi mu přitom zabila dědečka

  • 322
Americký prezident Donald Trump nevychází z údivu. Poznamenal totiž, že doposud nevěděl, že se na chřipku umírá. V roce 1918 přitom španělské chřipce podlehl Trumpův dědeček, upozornil tisk v USA. Prezident také vyzdvihl své geny, díky nimž rozumí šíření koronaviru.

„Za dlouhé období v průměru zemře (na chřipku) 36 tisíc lidí,“ řekl Trump na páteční akci v Atlantě a podíval se na šéfa amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthonyho Fauciho, který souhlasně pokýval hlavou.

Na výletní lodi v Kalifornii je kvůli koronaviru 3500 lidí v karanténě

„Nikdy jsem o těchto číslech neslyšel. Jsem v šoku. Ptal jsem se: ‘Umírá vůbec někdo na chřipku? Nevěděl jsem, že lidé na chřipku umírají‘ (....) a taky bylo pár let, kdy na chřipku zemřelo přes 100 tisíc lidí,“ doplnil šéf Bílého domu.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sezonní chřipce každoročně od roku 2010 v USA podlehlo v průměru 12 tisíc až 61 tisíc lidí. Zároveň bylo v některých letech zaznamenáno více než 100 tisíc úmrtí v důsledku velmi agresivních forem chřipky.

Jednou z nich byla pandemie, která si v roce 1958 v USA vyžádala 116 tisíc obětí. Další se odehrála v roce 1918, kdy španělské chřipce podlehl i Trumpův dědeček z otcovy strany Friedrich Trump. Upozornil na to americký list The Washington Post.

Epidemie nového koronaviru

Gwenda Blairová v knize z roku 2001 o rodině Trumpů a jejich podnikání napsala, že Friedrich Trump do USA připlul v šestnácti letech z Německa. V květnu 1918 byl úspěšným 49letým podnikatelem a otcem tří dětí, když v Queensu přišel domů z procházky, udělalo se mu nevolno a krátce nato zemřel.

Podle Blairové podlehl první vlně španělské chřipky, ta druhá, smrtelnější, přišla na podzim. Pandemie si tehdy podle CDC celosvětově vyžádala nejméně 50 milionů obětí, z toho 675 tisíc ve Spojených státech.

Friedrichův nejstarší syn Frederick přišel o otce ve věku 12 let. Spolu s matkou ale v rodinném podnikání pokračoval. O 28 let později se mu s manželkou narodilo čtvrté dítě, budoucí prezident USA, Donald.

Nákaze rozumím díky strýci, tvrdí Trump

Friedrich Trump v mládí v době vrcholící zlaté horečky odcestoval na západ USA a otevíral hospody, restaurace a hotely. Když mu bylo kolem 30 let, pokusil se vrátit do Německa, ale byl deportován, jelikož se jako náctiletý vyhnul odvodu na vojnu.

Prezident Trump o svém dědovi veřejně hovořil v únoru 2019. „Můj dědeček byl dlouho nahoře na Aljašce, pátral po zlatu. Nenašel ho, ale začal otevírat hotely pro ty, kteří hledali zlato, a vyšlo to,“ řekl v projevu Trump.

V pátek Trump na tiskové konferenci také prohlásil, že měl „supergeniálního strýce“, po kterém zřejmě zdědil schopnost chápat šíření koronaviru. „Lidé jsou hrozně překvapení, že těmto věcem rozumím,“ řekl prezident. „Všichni doktoři se ptali: ‘Jak to, že o tom tolik víte?’ Možná mám přirozené vlohy,“ doplnil prezident.

Vyjádření Trumpa z 26. února k situaci v USA: 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video