Rakouští policisté hlídají okolí náměstí Schwedenplatz, kde došlo v pondělí...

Rakouští policisté hlídají okolí náměstí Schwedenplatz, kde došlo v pondělí večer k teroristickému útoku na synagogu (2. listopadu 2020) | foto: Reuters

Nejen útočník z Vídně. Teroristé absolvují deradikalizační kurzy, pak vraždí

  • 815
Pachatel teroristického útoku z Vídně ošálil deradikalizační program a vraždil po propuštění z vězení. Podle odborníků se nejedná o jediný takový případ. I předchozí aktéři teroristických útoků byli často propuštěni z vězení s tím, že úspěšně prošli deradikalizačním kurzem. Evropské bezpečnostní složky přitom považují vězení za semeniště radikalismu.

Podle zprávy Evropského policejního úřadu (Europol) se v letech 2017 až 2019 počet obětí džihádistických útoků v Evropě postupně snižoval. V roce 2017 jich bylo 62, v roce 2018 13 a v roce 2019 deset. Letos se ale počet lidí, kteří zemřeli v důsledku terorismu, opět zvýšil.

Útok v jihoanglickém Readingu vedl k smrti tří lidí, v německých Drážďanech islamistický útočník zavraždil jednoho muže. Ve Francii muž čečenského původu uřízl hlavu učiteli, o několik dní další džihádista kvůli karikaturám proroka Mohammeda v Nice zavraždil tři lidi. Masakr ve Vídni nepřežili čtyři lidé. Celkem v Evropě islamistickému teroru podlehlo dvanáct lidí.

Rakousku se doposud teroristické útoky vyhýbaly. Zabití dvou mužů a dvou žen proto vyvolalo v zemi značný šok. List The Guardian upozorňuje, že alpská země se sice mohla vyhýbat islamistickému násilí, nikoliv však radikalizaci mladých mužů v muslimských komunitách. Po Belgii bylo Rakousko druhou zemí s největším počtem takzvaných „zahraničních bojovníků“, kteří bojovali za Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku, v přepočtu na obyvatele.

K IS se hlásil i strůjce vraždění ve Vídni Kujtim Fejzulai. Pokoušel se odjet do Sýrie, úřady jej ale zachytily a Fejzulai šel na plánovaných dvacet dva měsíců do vězení. Podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera se mu ale povedlo ošálit své mentory v deradikalizačním programu, kteří jej pak předčasně propustili. Nehrman přiznal, ze případ ukazuje na klíčovou chybu v systému.

2. listopadu 2020

Analytik Rajan Basra z International Center for the Study of Radicalization podotýká, že Fejzulai následoval jiné útočníky, kteří byli předčasně propuštění z vězení a kteří dokázali odpovědné jedince přesvědčit „že jsou modelovými vězni, kteří ponechají terorismus za sebou“.

Úřady propustily například Adela Kermicheho, který v roce 2016 podřízl hrdlo francouzskému knězi, a Usmana Khana, který minulý rok na mostě London Bridge ubodal dva lidi. Kermich řekl soudci, že je „muslim, který věří v milosrdenství, v činění dobra. Nejsem extrémista… chci zpátky svůj život, moje přátele, oženit se.“

Europol varuje, že jedinci radikalizovaní ve vězení po propuštění představují hlavní hrozbu. V Francii, kde je ve vězeních asi 500 usvědčených teroristů a 900 radikalizovaných jedinců, došlo k několika útokům na strážce.

V britském přísně střeženém vězení HMP Whitemoor se dvojice vězňů minulý měsíc pokusila hlídače zavraždit. Jeden z mužů byl radikalizován ve vězení. Druhý byl za terorismus odsouzený, přesto obdržel „certifikát úspěchu“ za osm měsíců setrvání v deradikalizačním programu.

Útočník z Vídně jednal sám. Videa také ukázala, s jakou krutostí a brutalitou

Řada států, od Španělska po Nizozemsko, považuje vězení za semeniště radikalizace. V Dánsku se obávají, že islamisté zde nezískávají pouze rekruty, ale i kontakty na kruhy organizovaného zločinu, které jim poskytnou přístup k zbraním.

V říjnu v Drážďanech dvacetiletý Syřan Abdullah al-H napadl nožem homosexuální pár, jeden z mužů zranění nepřežil. Abdullah se též účastnil deradikalizačního programu, německé zpravodajské služby jej ale stále považovaly za nebezpečného a radikálního a po propuštění z vězení jej dále sledovaly. Útočníkovi se přesto povedlo koupit v jednom drážďanském obchodě krátce před útokem sadu nožů.

Podle stanice Deutsche Welle bezpečnostní složky potřebují na celodenní, důkladné monitorování jednoho podezřelého radikála 25 až 30 lidí. Německé tajné služby evidují 629 možných teroristů, dalších skoro 30 000 lidí považují za potenciální podporovatele islamistického terorismu.

Europol tvrdí, že se evropským zpravodajským službám daří mnoha útokům zabránit. Přiznává však, že značné riziko představují takzvaní osamělí vlci. Podle Europolu většina zmařených teroristických akcí zahrnovala více podezřelých, zatímco většinu uskutečněných útoků spáchali jedinci, kteří jednali sami.

Trendem posledních let jsou též útoky lidí, kteří jsou občany daného státu a kteří mají jen volné vazby na teroristické organizace. Někteří se zradikalizovali bez jejich přispění konzumací online islamistických příspěvků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video