Bitevník L-39 Albatros v barvách syrské armády

Bitevník L-39 Albatros v barvách syrské armády | foto: archiv Lukáše Visingra

Syrští islamisté sestřelili Asadovu L-39, pak slavili s mrtvolou pilota

  • 368
Syrští povstalci sestřelili na severu provincie Hama syrské vojenské letadlo L-39 Albatros československé výroby. Letoun prováděl bojovou misi nad vesnicí Um Haratain, pilot zahynul. Ve středu začala evakuace těžce nemocných z Ghúty nedaleko Damašku.

Sestřelením letounu L-39 se podle agentury Reuters pochlubila islamistická skupina Tahrír aš-Šám, dříve známá jako fronta an-Nusra. Syrská vláda ztrátu stroje potvrdila, podle ní však za pádem stroje byla technická závada.

Ruská média uvádějí, že pilot se po zásahu katapultoval, ale povstalci bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada ho zastřelili. Na internetu pak zveřejnili video sestřelu ruským protiletadlovým kompletem Strela. Na dalším videu slaví vedle zakrváceného těla pilota na korbě automobilu.

Agentura Reuters uvádí, že v provincii Hamá v posledních týdnech probíhají prudké boje. Syrská armáda s podporou ruského letectva a milic podporovaných Íránem postupují na sever do provincie Idlíb, která představuje poslední velkou baštu syrských povstalců.

Syrská armáda nasadila bitevníky z Aera Vodochody už na počátku občanské války, která si během téměř osmi let vyžádala statisíce mrtvých. Primárně cvičný stroj může nést 23 mm kanony, neřízené rakety a bomby a řízené protiletadlové střely. Asadův režim v první polovině 80. let údajně koupil 99 strojů L-39 (podrobnosti v článku Nad Aleppem krouží oceloví ptáci z Česka).

Začala evakuace z Ghúty

Ve středu začaly evakuace nemocných lidí z Ghúty, rebely ovládané oblasti u Damašku. Informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže. V oblasti obléhané syrskou armádou se v současnosti nachází na 400 000 lidí, uvedla agentura Reuters.

Podle zdravotnických zdrojů je třeba urychleně evakuovat kvůli zdravotním komplikacím nejméně 130 lidí. Červený kříž hodnotí situaci jako kritickou.

Nemocní jsou převáženi v rámci dohody o výměně zajatců mezi Asadovou armádou a jednou z povstaleckých skupin.

Syrští rebelové a opoziční skupiny v úterý odmítli ruský návrh mírových rozhovorů. Moskvu obvinili, že nepřiměla Asada k ukončení konfliktu. Uvedli, že Rusko je vyzvalo, aby se vzdali svého požadavku na Asadovo odstoupení.

„Odmítáme to a tvrdíme, že Rusko je agresor, který na Syřanech spáchal válečné zločiny,“ píše se v několika prohlášeních 40 povstaleckých skupin, ze kterého cituje agentura AP. Rozhovory byly naplánované na 29. a 30. ledna do ruského Soči.

Rusové rozšíří základnu v Tartúsu

Horní komora ruského parlamentu v úterý ratifikovala dohodu se Sýrií ohledně vytváření stálé vojenské přítomnosti Ruska na tamních základnách. Ruská armáda podle ní může po dalších 49 let využívat námořní komplex v Tartúsu, na dobu neurčitou pak leteckou základnu Hmímím, informovaly ruské agentury. Za souhlasu obou stran může být platnost dohody prodloužena.

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Tartús představuje jedinou námořní pozici Ruska ve Středozemním moři a zároveň jediné podobné zařízení, které má Rusko mimo území bývalého Sovětského svazu. Momentálně je podle agentury Reuters příliš malé na to, aby zde mohly kotvit větší vojenská plavidla. Podle nové dohody má být zařízení rozšířeno na plnohodnotnou námořní základnu a Rusko zde bude moci mít až 11 lodí, včetně křižníků s jaderným pohonem. Ruské námořnictvo rovněž získalo přístup do syrských vod a přístavů.

Podle senátora Viktora Bondareva bude přítomnost Rusů v Tartúsu přínosem jak pro Rusko, tak pro Sýrii. „Budeme schopni zajistit bezpečnost v regionu a strategické odpuzování, což je v zájmu Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí a zároveň vylepšuje pozice Ruska ve Středozemním moři,“ řekl.

„Minulý týden schválil vrchní velitel (prezident Vladimir Putin) strukturu a základny v Tartúsu a (letecké základny) Hmímín. Začali jsme tam vytvářet trvalou přítomnost,“ uvedl odděleně agentuře Ria Novosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Čerstvě ratifikovaná úmluva nestanovuje časové omezení pro ruskou přítomnost na základně Hmímím. Ruské letectvo z ní v posledních dvou letech podnikalo nálety na pozice protivládních povstalců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video