Vztahy s Českem se zlepšily, pochvaluje si lídr bavorského landsmanšaftu

  12:11aktualizováno  13:47
Podle předsedy bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffena Hörtlera vypuštění snah o vrácení majetku z nových stanov organizace zlepšilo vztahy s Českem. Děkoval za to na sjezdu v Augsburgu nejvyššímu představiteli landsmanšaftu Berndu Posseltovi. Několik tisíc shromážděných sudetských Němců přitakalo dlouhým potleskem.

Mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku Bernd Posselt vystoupil na 66. sjezdu sudetských Němců v Augsburgu (23. května 2015). | foto: ČTK

„Předsednictvo nyní uvedlo do chodu reformní proces, který naši předchůdci považovali za nutný už od konce šedesátých let, ale stále ho tlačili před sebou. Nyní se ho podařilo uzavřít. A úspěch nám dává za pravdu,“ řekl v neděli předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

Češi a sudetští Němci jsou podle něj na cestě ke smíření a tento proces není možné zvrátit. „Připravenost Čechů spolupracovat s námi při zpracování bezpráví spáchaného v souvislosti s vyhnáním zřetelně vzrostla po přijetí našich reforem,“ vysvětlil. 

Podle Seehofera i v Česku stále roste ochota přiznat pravdu o okolnostech odsunu. 

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) v březnu vypustilo ze svých stanov formulaci, že bude usilovat o vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce.

Fotogalerie

V novém znění stanov, které landsmanšaft přijal, se místo toho mluví o odsouzení nezákonných vyvlastňování kdekoli ve světě a o vytvoření spravedlivého uspořádání, v němž bude garantováno právo národů na sebeurčení (podrobnosti se dočtete zde).

Hörtlerova slova, který za změnu stanov poděkoval nejvyššímu představiteli SL Berndu Posseltovi, odměnilo několik tisíc shromážděných sudetských Němců dlouhým hlasitým potleskem. Jen ojediněle zaznívaly nesouhlasné hlasy.

Zhruba 2,9 milionu sudetských Němců na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše přišlo po druhé světové válce o občanství a majetek, než byli na základě dohod vítězných válečných velmocí vysídleni z bývalého Československa. 

Dekrety stále zůstávají součástí českého právního řádu, čeští představitelé na ně ale pohlížejí jako na „právně vyhaslé“

První sjezd bez zmínek o dekretech

Krajanské sdružení dekrety dlouhodobě kritizuje, podle něj se v nich promítl princip kolektivní viny vůči všem německy hovořícím obyvatelům Československa. Tato kritika zněla i na letošním, v pořadí šestašedesátém sjezdu. Poprvé však nebyly zmiňovány přímo Benešovy dekrety. Místo toho mluvčí odsoudili odsun jako zločin, který se nesmí opakovat.

Konec Němců v Čechách: temná kapitola, která dodnes budí vášně

Odsun Němců z Brna, ilustrační foto.

„Vyhnání sudetských Němců bylo a zůstává zločinem proti lidskosti, velkým bezprávím. To patří k pravdě a je to třeba říct,“ prohlásil v neděli předseda bavorského landsmanšaftu Hörtler.

Na sjezdu v bavorském Augsburgu se k tomuto tématu ve svém projevu vrátil také nejvyšší lídr sudetoněmeckého sdružení Posselt. 

„Vyhnání nebylo vedlejší škodou druhé světové války, byl to chladnokrevně naplánovaný válečný zločin,“ nechal se slyšet.

„Je pro nás zásadní, aby se bez přikrášlování a zamlčování mluvilo o zločinech vyhánění ve smyslu ‚už nikdy více‘. Jen tak můžeme dosáhnout toho, že už se tyto zločiny nebudou stále dokola opakovat,“ prohlásil Posselt. 

Zdůraznil však, že sudetoněmecké sdružení nechce popírat příčinné souvislosti a že si je vědomo toho, že někteří sudetští Němci se v době nacistické vlády vážně provinili. „Neexistuje ale žádná kolektivní vina. Vina je osobní kategorie,“ namítal Posselt.

V půlhodinovém projevu opakovaně mluvil o smíření s Čechy. Dobrým příkladem je podle něj spolupráce při obnově pohraničí a společné hledání kořenů jednotlivých obcí. Nejvyšší představitel sudetských Němců také ocenil krok města Brna, které vyjádřilo lítost nad odsunem německy mluvícího obyvatelstva, při němž zemřelo asi 1 700 lidí. 

Posselt ve svém projevu rovněž poděkoval českému vicepremiéru Pavlu Bělobrádkovi, který na sjezdu přítomné pozdravil prostřednictvím předtočené zdravice a oslovil sudetské Němce jako krajany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Loď s migranty vyčkává, jak italské úřady zareagují na porušení blokády

Migranti, které ze Středozemního moře zachránila německá nezisková organizace...

Loď Sea-Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit blokádu Itálie a u ostrova Lampedusa vplula ve středu ve...

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

K vraždě německého politika Lübckeho se přiznal pravicový extremista

Prouprchlický vysoce postavený úředník ze středoněmeckého Kasselu Walter Lübcke...

Pravicový extremista Stephan E. se přiznal k vraždě politika německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz