Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válku v Súdánu zažehl spojenec Ruska. Hraje se o zlato i klíčový přístav

  15:43
Třetí největší země Afriky se mílovými kroky blíží občanské válce. V Súdánu se čtyři roky po pádu dlouholetého diktátora pustily do sebe soupeřící větve bezpečnostních složek. Situaci s napětím sleduje Egypt, Západ i Rusko, které v posledních letech v Chartúmu výrazně posilovalo vliv.

„Jsme bezmocní. Každý se bojí, že jsme na stejné trajektorii jako Jemen nebo Sýrie. Vznáší se nad námi duch občanské války,“ povzdechl si v neděli do telefonu v rozhovoru s novináři The New York Times obyvatel súdánské metropole Omar Farúk.

Jeho svědectví potvrzují snímky a videa šířící se na internetu. Nad Chartúmem hřmí bitevníky odpalující rakety, dělostřelectvo decimuje sídlo generálního štábu, na mezinárodním letišti dýmají ohořelé vraky letadel. Mrtvých je už skoro sto a boje o základny a letiště se přelily i do dalších koutů země, která je třikrát větší než Francie a má asi 45 milionů obyvatel.

Pokud bude situace dál eskalovat, může se z už tak nestabilního Súdánu stát zhroucený stát a boje mohou ohrozit námořní trasy v Rudém moři. „Vypadá to jako začátek občanské války. Obě strany jsou velmi dobře vyzbrojené. V Súdánu teď není nikdo, kdy by mohl zprostředkovat mírové rozhovory,“ uvedl pro The Financial Times analytik Alex de Waal.

Mohamed Hamdan Dagalo

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že v Súdánu svítá na lepší časy. Dlouholetého diktátora Umara Bašíra v roce 2019 svrhla revoluce podpořená armádou a jedna z nejchudších zemí světa se opatrně vydala na cestu k demokracii. Američané ji vyškrtli ze seznamu zemí podporujících terorismus a svět přislíbil humanitární a rozvojovou pomoc.

Hlavní slovo si však stále udržovala armáda. Z vlády národní jednoty před dvěma lety vykopla všechny civilisty a nastolila vojenskou juntu. Nyní se do sebe pustili její dva nejvyšší představitelé: náčelník generálního štábu a faktický vládce země Abdal Fattáh Burhán a jeho zástupce v přechodné vládě Mohamed Hamdan Dagalo.

Předpokládá se, že za současnými boji stojí především ambice druhého jmenovaného muže, kterému v Súdánu neřekne nikdo jinak než Hemedti. Příslušník kočovného kmene Baggárů začínal jako obchodník s velbloudy, ale když před dvaceti lety vypukly v Dárfúru kmenové boje a ozbrojenci jeho rodině ukradli stádo, chopil se zbraně.

Z místních arabských kmenů dal dohromady milici nazývanou Džandžavíd a postavil se na stranu prezidenta Bašíra. V krvavém tažení proti nearabským povstalcům (boje a etnické čistky v Dárfúru si vyžádaly asi 300 000 mrtvých) mu poskytl to, co mu technická převaha armády dát nemohla: vysoce mobilní bojovníky, kteří perfektně ovládali způsob boje v nekonečných pustinách východního Sahelu.

Vytáhlý velitel si za své služby vysloužil generálské epolety a zatímco Súdán sužovala jedna humanitární krize za druhou, on ovládl dárfúrské zlaté doly a pohádkově zbohatl. „Ano, máme zlaté doly. Nikdo nám nebrání v tom, abychom pracovali se zlatem,“ přiznal před časem v rozhovoru pro BBC.

Jeho paramilitární jednotka byla legitimizována a přejmenovala se na Rapid support force (RSF, Síly rychlé podpory). Byla nasazována jako pohraniční služba ke kontrole migrace, ale také jako nájemná síla v Libyi nebo Jemenu. Hemedti si díky tomu vybudoval kontakty se Saúdy a Spojenými arabskými emiráty. „Za posledních deset let mu dali hromadu peněz. Díky nim a jejich penězům je dneska daleko silnější,“ uvedl pro The Financial Times nejmenovaný západní diplomat.

Ruské zájmy

Hemedti se tak během dvaceti let vypracoval z nevzdělaného kočovníka (údajně absolvoval jen tři třídy základní školy) v jednoho z nejvlivnějších mužů regionu. Politický čich prokázal před čtyřmi roky, kdy se včas přidal k vojenskému puči a pomohl svrhnout svého chlebodárce Bašíra.

Za pohotové převléknutí kabátu získal druhou nejvyšší pozici v přechodné vládě. Prodemokratičtí aktivisté mu ale nikdy nevěřili, vyčítali mu především krvavý zásah proti demonstraci z června 2019, při které příslušníci RSF povraždili asi sto lidí. Jejich těla naházeli do Nilu.

Od puče v roce 2021 přibývalo i třenic v řadách vojenské junty. Hemedti se odmítl smířit s tím, že by se jeho jednotky měly zařadit do řad regulérní armády a podřídit generálnímu štábu. A tak v sobotu vytáhl do ulic Chartúmu, pokusil se obsadit prezidentský palác a letiště a provést převrat. Armáda v pondělí zareagovala oficiálním nařízením o rozpuštění RSF, teď ho ovšem ještě bude muset prosadit v praxi.

Konflikt mezi generály s napětím sledují všichni klíčoví hráči v regionu. Především Egypt, někdejší koloniální vládce Súdánu, který stojí na straně generála Burhána. Hemedtiho jednotky v sobotu zajaly třicet egyptských vojáků na letecké základně Meroe severně od Chartúmu. Obvinili je, že se podílejí na bombardování jejich základen.

Své zájmy v Súdánu má také Moskva. Vojenská junta letos v únoru schválila vybudování ruské námořní základny v přístavu Port Sudan na pobřeží Rudého moře, kudy ročně prochází až 30 procent světové kontejnerové dopravy (více zde: Ruská armáda se usadí u bran Suezu. Súdán povolil strategickou základnu).

V Súdánu zemřeli i tři členové OSN, sousední státy chtějí zprostředkovat mír

Především Hemedti udržuje s Rusy velmi dobré vztahy. Loni v únoru jednal v Moskvě se Sergejem Lavrovem, shodou okolností ve stejný den, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu. Zbraně a výcvik pro jeho milice podle CNN zajišťují Wagnerovci, kteří také dohlížejí na těžbu zlata a jeho pašování do Ruska.

Súdán je dnes třetím největším producentem zlata na světě a odhaduje se, že až devadesát procent roční produkce putuje ze země nelegálně. Podle některých zdrojů Rusové také aktivně podpořili vojenský puč v roce 2021, po kterém získali de facto neomezený vliv nad těžbou a vývozem.

„Ruští a súdánští důstojníci vnímali civilisty jako překážku pro své plány. Rusko je parazit. Vydrancovalo Súdán a způsobilo mu nesmírnou škodu tím, že zlikvidovalo snahy o přechod k demokracii, díky němuž se ze Súdánu mohl stát velký národ,“ uvedl pro CNN nejmenovaný americký představitel.

Jak velkou roli hraje Rusko v současných bojích, zatím není jasné. Střet generálů každopádně dusí poslední naděje na přechod k civilní vládě. „Obě strany mají po celé zemi vojenské základny. Pro obě to je existenční střet. Je to mocenský boj o kontrolu nad Súdánem,“ uvedl pro The Financial Times odborník na oblast Afrického rohu Alan Boswell z think-tanku Crisis Group.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Lesy chce předat mnichům bez soutěže. Smlouvu nachystal starosta předem

28. dubna 2024

Premium Mohlo to být jedno z rozhodnutí, jakých města jako osmitisícové Milevsko udělají ročně stovky....

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...