Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Snímek odhalil brutalitu policie. Rodina jinou fotku mrtvého chlapce nemá

  18:37
Symbolizuje boj černošského obyvatelstva proti jihoafrickému apartheidu. A totálně převrátila život naruby všem, jež jsou s ní spojeni. Fotografie Hectora Pietersona zastřeleného při vzpouře studentů v Soweto 16. června 1976 upozornila svět na brutalitu policejního zásahu a zařadila se mezi nejslavnější snímky 20. století.

Mbuyiswa Makhubu nese postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. (16. června 1976) | foto: Sam Nzima

Hectoru Pietersenovi je na fotografii teprve třináct let. Jeho bezvládné tělo nese v náručí osmnáctiletý student Mbuyisa Makhubo a vedle běží Pietersonova sestra Antoinette. Oba mají ve tváři zoufalý výraz - Pietersona krátce před tím zasáhla do hlavy střela z policejní pistole.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.


Jeden z nejslavnějších snímků minulého století je zároveň jedinou fotografickou památkou, kterou má na malého chlapce jeho rodina (tedy kromě dalších záběrů ze stejné události). Rodiče prý staré snímky malého Hectora půjčili po jeho smrti novinářům a nikdy je nedostali zpět. Alespoň to tvrdí oficiální webové stránky města Johannesburg.

Vůbec tam neměl být

Ale popořádku: Hector Pieterson se 16. června 1976 ocitl na demonstraci, která se stala osudnou kromě něj i dalším dvěma desítkám lidí - na protestním průvodu černošských studentů v chudém johannesburském předměstí Soweto. Stovky jich protestovaly proti rozhodnutí vlády, aby se učilo v afrikánštině, tedy jazyku vládnoucí bílé menšiny s búrskými předky.

Jenže policie se rozhodla pochod rozehnat. Neváhala přitom do neozbrojených studentů i střílet. Studentský protest pak vyústil ve vzpouru, během níž postupně do konce roku přišlo o život 566 lidí, převážně černochů.

Jedním z prvních obětí byl právě Pieterson. "Na pochodu byly mladší děti, které tam být neměly. Nevím, proč tam byly - Hector byl jedním z nich," vyprávěla po letech jeho starší sestra Antoinette, která se demonstrace zúčastnila coby šestnáctiletá studentka.

Policisté střílejí do neozbrojených studentů v Sowetu. (16. června 1976)

Dívka se v jednom okamžiku raději schovala do jedné z budov. Při prvních výstřelech ale vyšla ven a uviděla svého mladšího bratra. Zavolala na něj. Hector ji neviděl. "Zamávala jsem. Spatřil mě a přišel ke mě. Ptala jsem se ho, co tam dělá," líčila.

V tom se ozval další výstřel a dívka utekla zpět do bezpečí. Rozhlédla se kolem sebe, ale sourozence neviděla. S obavami čekala a pak spatřila neznámého mladíka, který se odněkud vynořil a zvedl ze země tělo.

Antoinette postřeleného poznala v okamžiku, kdy zahlédla jeho botu. Hector! "Ten muž začal s tělem utíkat, já běžela vedle," popsala.

V té chvíli je uviděl i Sam Nzima, fotoreportér místního listu The World. Zamířil na ně svůj fotoaparát a začal mačkat spoušť.

Před zoufalou dvojicí zastavilo auto. "Vystoupila z něj žena a řekla, že je od novin. Nabídla nám, že nás odveze do nemocnice. Dali jsme ho dovnitř. Nepamatuju si, jak jsem se do nemocnice dostala, ale doktor řekl, že je Hector mrtvý," vzpomínala Antoinette.

Mbuyiswa Makhubu nese postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. Jeden z dalších pěti, méně slavných snímků zachycujících jeho smrt (16. června 1976)Mbuyiswa Makhubu nakládá do automobilu postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. Jeden z dalších pěti, méně slavných snímků zachycujících jeho smrt (16. června 1976)

Další, méně známé snímky zastřeleného Hectora Pietersona. Jejich autorem je Sam Nzima

Sam Nzima mezitím vytáhl film z fotoaparátu a z obav před policií ho schoval v ponožce. Na druhý den se fotografie bezvládného Pietersona odnášeného Makubou objevila na titulní stránce listu The World. A další den i v britských novinách. Svět díky ní zjistil, jak brutálně policie zakročila proti studentské demonstraci.

Student, jenž na snímku nese Pietersona, zmizel

Na jihu afrického kontinentu fotografie obrátila život vzhůru nohama všem, kteří jsou s ní spojeni - Hectorově sestře, studentu Mbuyisu Makhubovi i samotnému fotografovi. Tehdejší jihoafrický režim si došlápl na všechny tři - nikdo z nich neunikl hledáčku bezpečnostních složek.

Matka Hectora Pietersona se modlí u jeho hrobu v Sowetu v JAR.

Makhubo nakonec utekl ze země a jeho matka po desetiletích řekla, že naposledy o něm slyšela v roce 1978, kdy jí napsal z Nigérie. Od té doby se neozval. Ví se, že onemocněl malárií a je proto možné, že zemřel.

Sam Nzima se s manželkou a dětmi odstěhoval do odlehlé rodné vesnice, kde si otevřel obchod s alkoholem (redakci listu The World úřady zavřely v roce 1978 pozn. red). Až po letech založil v nedalekém městě školu, kde vyučuje fotografii.

Antoinette provází v muzeu svého bratra

V Johannesburgu zůstala pouze Antoinette, která má dnes příjmení Sitholeová. Ani ona se nevyhnula konfrontaci s policií, pomohla jí ale podpora rodiny a možná také brzká svatba. Provdala se ani ne rok po smrti bratra. Manželství ale dlouho nevydrželo a dnes je vdaná podruhé.

Každopádně osudné události ze Soweta ji provázejí každý den. Pracuje totiž jako průvodkyně v muzeu pojmenovaném po jejím bratrovi. A každý den prochází kolem slavné fotografie, která je jedním ze stěžejních bodů expozice.

"Pro mě je to mise. Nemůžeme zastavit používání Hectorova jména, tak se chci ujistit, aby bylo použito pozitivně," říká a dodává, že ne všichni návštěvníci muzea vědí, že je provází zrovna dívka z ikonického snímku.

Antoinette Sitholeová, sestra Hectora Pietersona stojí v muzeu, které připomíná dětské oběti násilí v roce 1976. Jejich jména připomíná 566 cihel.

A jí to tak vyhovuje. "Nechci být postavena na piedestal. Nechci být označkována. Co se stalo, bylo tragické, ale nechci, aby mě lidé litovali," vysvětlila a dodala, že by se nechtěla stát kvůli smrti svého bratra ani celebritou. "Byla jsem nikdo, Hector byl nikdo. To potvrzuje, že nemusíte být slavný, abyste změnil život dalších lidí."

Vzpoura v Soweto a potažmo i slavný snímek ovlivnil do značné míry dějiny Jihoafrické republiky. "Pokud je možné, aby pouhý den změnil dějiny celého národa, tak tohle je ten den," napsal před čtyřmi lety britský list The Independent o 16. červnu 1976.

Demonstrace se postupně rozšířily i do dalších míst země a zvedlo se politické povědomí černošské většiny. Mnozí historikové proto na povstání v Soweto nahlíží jako na mezník v boji černošského obyvatelstva proti apartheidu.

Fotoaparát nevzal po léta do ruky

Sam Nzima se narodil 8. srpna 1934 v jihoafrické vesnici Lillydale. Fotil prakticky už od dětství a zatímco byl ještě mlád, utekl z rodinné farmy do Johannesburgu. Tam se nejprve živil jako zahradník a studoval přitom střední školu. Poté pracoval jako číšník a následně jako telefonní spojovatel.

Fotograf Sam NzimaPořád ho ale lákala fotografie a práce v novinách. Splnilo se mu to v roce 1968, kdy dostal práci jako reportér a fotoreportér v deníku The World. Stále ale více inklinoval k fotografii. Jedna z nich ho pak proslavila na celém světě - snímek zastřeleného Hectora Pietersona. Vyfotil ho celkem šestkrát, nejlepší se ukázal být třetí záběr.

Policie po vzpouře v Soweto pronásledovala účastníky protestů i novináře, kteří tam byli, a Nzima raději opustil Johannesburg. Vrátil se do rodné vsi a po léta nevzal fotoaparát do ruky. "Nebyly tady noviny. Tak na co dělat fotky?" říkal (list The World úřady v roce 1978 zrušily).

Díky slavnému snímku se po pádu apartheidu setkal mimo jiné i s někdejšími prezidenty Nelsonem Mandelou a Billem Clintonem. Nyní vede školu fotografie ve městě nedaleko od svého rodiště.

zdroj: sahistory.org.za + Mail and Guardian

Koronavirus

Další události:

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

WHO vyšetřuje ředitele své asijské pobočky, údajně šikanoval zaměstnance

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšetřuje obvinění ředitele regionální pobočky v Asii. Údajně šikanoval své...

Západ nereaguje na ruské obavy, stěžuje si Putin. Lavrov ocenil slušnost USA

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že...

Ukrajina varuje Německo před obnovou NDR. Logický krok, tvrdí ministr

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v parlamentu prohlásil, že neochota Berlína dodat Kyjevu zbraně podporuje...

Západ musí říct, zda Ukrajina bude v NATO, řekl Zelenskyj. Nechce paniku

Ukrajina ve sporu s Ruskem nepotřebuje paniku, napětí se nevyhrocuje, i když se to do budoucna nedá vyloučit. V pátek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...