Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Snímek odhalil brutalitu policie. Rodina jinou fotku mrtvého chlapce nemá

Seriál   18:37
Symbolizuje boj černošského obyvatelstva proti jihoafrickému apartheidu. A totálně převrátila život naruby všem, jež jsou s ní spojeni. Fotografie Hectora Pietersona zastřeleného při vzpouře studentů v Soweto 16. června 1976 upozornila svět na brutalitu policejního zásahu a zařadila se mezi nejslavnější snímky 20. století.
Mbuyiswa Makhubu nese postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. (16. června 1976)

Mbuyiswa Makhubu nese postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. (16. června 1976) | foto: Sam Nzima

Hectoru Pietersenovi je na fotografii teprve třináct let. Jeho bezvládné tělo nese v náručí osmnáctiletý student Mbuyisa Makhubo a vedle běží Pietersonova sestra Antoinette. Oba mají ve tváři zoufalý výraz - Pietersona krátce před tím zasáhla do hlavy střela z policejní pistole.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.


Jeden z nejslavnějších snímků minulého století je zároveň jedinou fotografickou památkou, kterou má na malého chlapce jeho rodina (tedy kromě dalších záběrů ze stejné události). Rodiče prý staré snímky malého Hectora půjčili po jeho smrti novinářům a nikdy je nedostali zpět. Alespoň to tvrdí oficiální webové stránky města Johannesburg.

Vůbec tam neměl být

Ale popořádku: Hector Pieterson se 16. června 1976 ocitl na demonstraci, která se stala osudnou kromě něj i dalším dvěma desítkám lidí - na protestním průvodu černošských studentů v chudém johannesburském předměstí Soweto. Stovky jich protestovaly proti rozhodnutí vlády, aby se učilo v afrikánštině, tedy jazyku vládnoucí bílé menšiny s búrskými předky.

Jenže policie se rozhodla pochod rozehnat. Neváhala přitom do neozbrojených studentů i střílet. Studentský protest pak vyústil ve vzpouru, během níž postupně do konce roku přišlo o život 566 lidí, převážně černochů.

Jedním z prvních obětí byl právě Pieterson. "Na pochodu byly mladší děti, které tam být neměly. Nevím, proč tam byly - Hector byl jedním z nich," vyprávěla po letech jeho starší sestra Antoinette, která se demonstrace zúčastnila coby šestnáctiletá studentka.

Policisté střílejí do neozbrojených studentů v Sowetu. (16. června 1976)

Dívka se v jednom okamžiku raději schovala do jedné z budov. Při prvních výstřelech ale vyšla ven a uviděla svého mladšího bratra. Zavolala na něj. Hector ji neviděl. "Zamávala jsem. Spatřil mě a přišel ke mě. Ptala jsem se ho, co tam dělá," líčila.

V tom se ozval další výstřel a dívka utekla zpět do bezpečí. Rozhlédla se kolem sebe, ale sourozence neviděla. S obavami čekala a pak spatřila neznámého mladíka, který se odněkud vynořil a zvedl ze země tělo.

Antoinette postřeleného poznala v okamžiku, kdy zahlédla jeho botu. Hector! "Ten muž začal s tělem utíkat, já běžela vedle," popsala.

V té chvíli je uviděl i Sam Nzima, fotoreportér místního listu The World. Zamířil na ně svůj fotoaparát a začal mačkat spoušť.

Před zoufalou dvojicí zastavilo auto. "Vystoupila z něj žena a řekla, že je od novin. Nabídla nám, že nás odveze do nemocnice. Dali jsme ho dovnitř. Nepamatuju si, jak jsem se do nemocnice dostala, ale doktor řekl, že je Hector mrtvý," vzpomínala Antoinette.

Mbuyiswa Makhubu nese postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. Jeden z dalších pěti, méně slavných snímků zachycujících jeho smrt (16. června 1976)Mbuyiswa Makhubu nakládá do automobilu postřeleného dvanáctiletého Hectora Pietersona. Jeden z dalších pěti, méně slavných snímků zachycujících jeho smrt (16. června 1976)

Další, méně známé snímky zastřeleného Hectora Pietersona. Jejich autorem je Sam Nzima

Sam Nzima mezitím vytáhl film z fotoaparátu a z obav před policií ho schoval v ponožce. Na druhý den se fotografie bezvládného Pietersona odnášeného Makubou objevila na titulní stránce listu The World. A další den i v britských novinách. Svět díky ní zjistil, jak brutálně policie zakročila proti studentské demonstraci.

Student, jenž na snímku nese Pietersona, zmizel

Na jihu afrického kontinentu fotografie obrátila život vzhůru nohama všem, kteří jsou s ní spojeni - Hectorově sestře, studentu Mbuyisu Makhubovi i samotnému fotografovi. Tehdejší jihoafrický režim si došlápl na všechny tři - nikdo z nich neunikl hledáčku bezpečnostních složek.

Matka Hectora Pietersona se modlí u jeho hrobu v Sowetu v JAR.

Makhubo nakonec utekl ze země a jeho matka po desetiletích řekla, že naposledy o něm slyšela v roce 1978, kdy jí napsal z Nigérie. Od té doby se neozval. Ví se, že onemocněl malárií a je proto možné, že zemřel.

Sam Nzima se s manželkou a dětmi odstěhoval do odlehlé rodné vesnice, kde si otevřel obchod s alkoholem (redakci listu The World úřady zavřely v roce 1978 pozn. red). Až po letech založil v nedalekém městě školu, kde vyučuje fotografii.

Antoinette provází v muzeu svého bratra

V Johannesburgu zůstala pouze Antoinette, která má dnes příjmení Sitholeová. Ani ona se nevyhnula konfrontaci s policií, pomohla jí ale podpora rodiny a možná také brzká svatba. Provdala se ani ne rok po smrti bratra. Manželství ale dlouho nevydrželo a dnes je vdaná podruhé.

Každopádně osudné události ze Soweta ji provázejí každý den. Pracuje totiž jako průvodkyně v muzeu pojmenovaném po jejím bratrovi. A každý den prochází kolem slavné fotografie, která je jedním ze stěžejních bodů expozice.

"Pro mě je to mise. Nemůžeme zastavit používání Hectorova jména, tak se chci ujistit, aby bylo použito pozitivně," říká a dodává, že ne všichni návštěvníci muzea vědí, že je provází zrovna dívka z ikonického snímku.

Antoinette Sitholeová, sestra Hectora Pietersona stojí v muzeu, které připomíná dětské oběti násilí v roce 1976. Jejich jména připomíná 566 cihel.

A jí to tak vyhovuje. "Nechci být postavena na piedestal. Nechci být označkována. Co se stalo, bylo tragické, ale nechci, aby mě lidé litovali," vysvětlila a dodala, že by se nechtěla stát kvůli smrti svého bratra ani celebritou. "Byla jsem nikdo, Hector byl nikdo. To potvrzuje, že nemusíte být slavný, abyste změnil život dalších lidí."

Vzpoura v Soweto a potažmo i slavný snímek ovlivnil do značné míry dějiny Jihoafrické republiky. "Pokud je možné, aby pouhý den změnil dějiny celého národa, tak tohle je ten den," napsal před čtyřmi lety britský list The Independent o 16. červnu 1976.

Demonstrace se postupně rozšířily i do dalších míst země a zvedlo se politické povědomí černošské většiny. Mnozí historikové proto na povstání v Soweto nahlíží jako na mezník v boji černošského obyvatelstva proti apartheidu.

Fotoaparát nevzal po léta do ruky

Sam Nzima se narodil 8. srpna 1934 v jihoafrické vesnici Lillydale. Fotil prakticky už od dětství a zatímco byl ještě mlád, utekl z rodinné farmy do Johannesburgu. Tam se nejprve živil jako zahradník a studoval přitom střední školu. Poté pracoval jako číšník a následně jako telefonní spojovatel.

Fotograf Sam NzimaPořád ho ale lákala fotografie a práce v novinách. Splnilo se mu to v roce 1968, kdy dostal práci jako reportér a fotoreportér v deníku The World. Stále ale více inklinoval k fotografii. Jedna z nich ho pak proslavila na celém světě - snímek zastřeleného Hectora Pietersona. Vyfotil ho celkem šestkrát, nejlepší se ukázal být třetí záběr.

Policie po vzpouře v Soweto pronásledovala účastníky protestů i novináře, kteří tam byli, a Nzima raději opustil Johannesburg. Vrátil se do rodné vsi a po léta nevzal fotoaparát do ruky. "Nebyly tady noviny. Tak na co dělat fotky?" říkal (list The World úřady v roce 1978 zrušily).

Díky slavnému snímku se po pádu apartheidu setkal mimo jiné i s někdejšími prezidenty Nelsonem Mandelou a Billem Clintonem. Nyní vede školu fotografie ve městě nedaleko od svého rodiště.

zdroj: sahistory.org.za + Mail and Guardian

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

Bunny Yeager: Bettie Page mezi gepardy (1954)

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

Jelena Gerinasová na snímku svého otce z roku 1961. Tvář osmiměsíční holčičky...

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Francouzská levice má premiérskou kandidátku. Až po olympiádě, řekl Macron

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici Lucii Castetsovou, která se zabývala potíráním fiskálních a finančních podvodů. Koalice tento měsíc...

23. července 2024  22:46

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...