„Se slovenským premiérem Robertem Ficem jsme dosáhli dohody v řadě důležitých otázek. Slovenská vláda nebude blokovat nákup zbraní a vybavení Ukrajinou od slovenských firem. Slovensko podpoří program Ukraine Facility, který předpokládá poskytnutí 50 miliard eur ze strany EU Ukrajině. Navzdory všem politickým výzvám rozvíjíme v našich vztazích politiku ‚nového pragmatismu‘,“ napsal po setkání ukrajinský premiér.
Ten už před schůzkou s Ficem vzkázal, že počítá „s konstruktivním a praktickým dialogem“. Fico pak na zveřejněném videu říká, že by premiéra Ukrajiny rád pozval na Slovensko, ideálně někam blízko k hranicím, aby to Šmyhal ze své vlasti neměl daleko. Právě praktičností Fico mimo jiné argumentoval i na otázky, proč jede do Užhorodu a ne do Kyjeva.
Podotkl, že existuje „tolik témat“, která spolu mohou řešit. „Samozřejmě jsou tu jisté záležitosti, na které můžeme mít jiné názory, ale to je politický život,“ řekl Fico a Šmyhal přikývl. Slovenský premiér ještě dodal, že na složení delegace a otevřených tématech Ukrajina určitě uvidí, že Slovensko chce Ukrajině pomoci.
Schůzka se podle slovenského listu Korzár konala bez přítomnosti zástupců médií, v plánu nebyla ani tisková konference. List uvedl, že spolu s Ficem přijeli na Ukrajinu slovenští ministři zahraničí Juraj Blanár a obrany Robert Kaliňák a vicepremiér Peter Kmec. Jednání nakonec trvalo zhruba dvě hodiny.
„Denysi,“ zamával při odchodu ukrajinskému premiérovi. Jak upozornil Denník N, Fico se ve společném prohlášení zavázal, že Slovensko bude i nadále podporovat ukrajinskou integraci v unijních strukturách a taktéž se bude podílet na obnově Ukrajiny. „Podle prohlášení, které podepsal i ukrajinský premiér, jsou obě země připravené na další spolupráci směřující k obnovení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny,“ píše list.
„Slovanovi“ Ficovi vadí zabíjení Slovanů
Podle Šmyhala prohlášení potvrzuje důležitost slovenské pomoci při odminování ukrajinského území. Fico po setkání potvrdil, že podpořil evropskou perspektivu Ukrajiny, a ohlásil humanitární pomoc Ukrajině v podobě 20 tun materiálu a sanitek, jakož i společné projekty obou zemí. Se Šmyhalem prý hovořil také o železničním propojení Kyjeva a východoslovenských Košic, o elektrickém propojení obou zemí a o modernizaci společného silničního hraničního přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod.
Podle Fica pravděpodobně bude pokračovat tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, byť podle dřívějších informací příslušná smlouva mezi ukrajinskou firmou Naftogaz a ruským Gazpromem vyprší na konci letošního roku. V minulosti bylo Slovensko závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, podobně jako jiné evropské země všakpo ruské invazi na Ukrajinu podepsalo kontrakty s dalšími dodavateli plynu.
„Zopakoval jsem panu předsedovi vlády, že nevěřím ve vojenské řešení tohoto konfliktu a jako Slovanovi mi vadí, že dochází k vzájemnému zabíjení Slovanů možná ve jménu nějakých geopolitických zájmů,“ řekl Fico o válce na Ukrajině.
Nehodné spojence NATO, plísní Fica Američané. A přidali varování![]() |
V tomto duchu pár dní před touto cestou například prohlásil, že Ukrajina není suverénní země, že je zcela pod kontrolou Američanů a že by Ukrajinci neměli očekávat, že ruské vojáky ze svého území vytlačí. Slova o vlivu Spojených států už „kategoricky“ odmítla americká ambasáda na Slovensku.
Podle dřívějšího vyjádření Fica by Ukrajinci také měli přistoupit na bolestivý kompromis a nepočítat s tím, že získají zpět veškeré své území. Jakým způsobem by tento kompromis byl bolestivý pro Rusko, ovšem nezmínil.
Pouhý den před svou návštěvou Užhorodu pak Fico na otázku redaktora veřejnoprávní televize RTVS, proč nejede do Kyjeva a nepocítí válku na vlastní kůži, odpověděl: „Nechci zase udělat nějaký výrok, který vyvolá bouři nevole. Ale co zase vytváříte za obraz? Je nějaký konflikt, který je lokalizovaný. Řekněte mi, na co bych jezdil do Kyjeva, když se s předsedou ukrajinské vlády můžu sejít v Užhorodu. Nevidím ten rozdíl.“
„A to vy si fakt myslíte, že v Kyjevě je válka? To nějak žertujete prosím. To nemyslíte vážně, doufám. Tam jeďte a zjistíte, že tam je normální život v tom městě,“ dodal a pobouřil nejen Ukrajince, ale i Slováky. Zatímco ze strany Ukrajiny se začaly objevovat debaty, zda by se celá návštěva Fica na Ukrajině neměla zrušit, na Slovensku zaznívala slova o tom, že premiér prorazil další dno.
Jaká válka, v Kyjevě se žije normálně, řekl Fico. Na město opět padaly rakety![]() |
Za slova o Kyjevě Fica kritizoval například předseda nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, Evropské lidové strany (EPP), Manfred Weber. Ficově straně Směr-sociální demokracie a také další nynější slovenské vládní straně, Hlasu-sociální demokracie, strana evropských socialistů (PES) po loňských volbách na Slovensku pozastavila členství.
„Tady jeden šok pro slovenského premiéra: V době války, i během ostřelování nebo raketových útoků, se lidí snaží tak normálně, jak to jen jde. Lidé chtějí a pokoušejí se chodit do práce, platit daně, udržovat obchody v chodu, poskytovat a využívat služby a dopravu, udržovat ulice čisté, chodit ven na jídlo a pití. Říká se tomu ‚udržet národní hospodářství nad vodou‘ a ‚zachovat si svůj způsob života‘ během války,“ vzkázal Ficovi také ukrajinský novinář Ilja Ponomarenko.
„Fakt, že Kyjev vypadá jako Kyjev, ne jako Bachmut, ne jako Mariupol ‚osvobozený Ruskem, je ten největší dárek, který nám dala ukrajinská armáda – a také zahraniční lídři, kteří na rozdíl od slovenského premiéra, mají svědomí a smysl pro to postavit se za správnou věc,“ dodal. Přímo v Kyjevě naposledy jednal polský premiér Donald Tusk, který se tam s prezidentem Volodymyrem Zelenským sešel v pondělí.
Deník Ukrajinska pravda pak poznamenal, že „slova premiéra Slovenska o ‚klidném Kyjevu‘ zazněla ve stejný den, kdy Rusko podniklo další ostřelování Ukrajiny raketami“. „V hlavním městě byly mimo jiné poškozeny byty a auta a 22 lidí utrpělo zranění, jeden z nich je na jednotce intenzivní péče,“ napsal.
Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze slovenských státních zásob. Fico v uplynulých dnech zopakoval, že podle něj konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení, Ukrajinu označil za zkorumpovanou zemi a znovu se vyslovil proti jejímu vstupu do NATO.