Záběr z libyjské státní televize ukazuje atentátníka z Lockerbie Muhammada

Záběr z libyjské státní televize ukazuje atentátníka z Lockerbie Muhammada Midžrahího (vlevo v bílé čepici) na provládním shromáždění v Tripolisu. Britové ho před dvěma roky propustili, protože prý trpěl rakovinou prostaty v posledním stadiu a dávali mu tři měsíce života. (26. července 2011) | foto: AP

Skotům zmizel ve vřavě bitvy o Tripolis atentátník z Lockerbie

  • 18
Skotští úředníci mají problém zkontaktovat Muhammada Midžrahího, kterého před dvěma lety podmínečně propustili z vězení kvůli rakovině prostaty. Libyjec zodpovědný za krvavý útok na letadlo PanAm nad skotským Lockerbie se pak vrátil do rodné země. S pádem Kaddáfího se ozývají hlasy, aby se za mříže vrátil.

Jenže britští úředníci, kteří dohlížejí na to, aby Midžrahí dodržoval pravidla podmínky, se ho už tři dny marně snaží zkontaktovat. Atentátník z Lockerbie tím ovšem zatím zákon neporušil. Pravidelně posílá lékařské zprávy a hlásí se do Skotska skrze videokonference.

Bitva o Tripolis

"Snažíme se s ním spojit dříve, než bylo v plánu. Musíme být realističtí a vzít v úvahu podmínky v zemi. Zatím nás neznepokojuje, že jsme ho nezkontaktovali," prohlásil mluvčí úřadu spravujícího skotský okrsek East Renfrewshire. Midžrahí žije v Tripolisu, který je nyní pod kontrolou rebelů.

Téměř šedesátiletý Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí je jediným člověkem, který byl odsouzen za bombový útok na letadlo PanAm roce 1988, při němž zahynulo 270 lidí. Ve Skotsku si za to odpykával doživotní trest, Britové ho ale před dvěma roky z humanitárních důvodů propustili a poslali do Libye.

Trpěl prý rakovinou prostaty v konečném stadiu a lékaři mu dávali tři měsíce života. Po dvou letech je Midžrahí naživu a minulý měsíc se dokonce objevil v Tripolisu na manifestaci na podporu Muammara Kaddáfího. Jeho dřívější lékaři dle CNN říkají, že mu diagnózu změnila a život prodloužila hormonální terapie.

Na každý pád Britové jeho propuštěním vyvolali nevoli, hlavně u Američanů, jichž cestovala na palubě zříceného letounu většina. Řada lidí také spekulovala o tom, co bylo skutečnou příčinou propuštění. Často padala obvinění, že za tím byla touha po libyjské ropě a nátlak dlouholetého vládce severoafrické země.

Londýn se bránil, že nemůže měnit rozhodnutí skotské vlády. A ta ho hájila jako oprávněné a učiněné v dobré víře. David Cameron, který mezitím vystřídal na premiérském postu Gordona Browna, označil propuštění Midžrahího jako chybu.

Na obou stranách Atlantiku chtějí, aby se vrátil za mříže

Po dobytí Tripolisu libyjskými povstalci, kdy se zdá, že vláda Muammara Kaddáfího je zpečetěna, se začaly ozývat ze Spojených států i Velké Británie hlasy, které požadují návrat Muhammada Midžrahího do vězení.

Muhammad Midžrahí v roce 2002

Nejprve se ozvali někteří američtí senátoři a republikánský kandidát na příštího prezident USA Mitt Romney, kteří by atentátníka z Lockerbie chtěli odvézt do Spojených států a znovu ho soudit. Někteří britští poslanci mezitím začali volat po tom, aby se Midžrahí vrátil do skotské věznice Greenock.

"Můj osobní názor je, že bych rád viděl Midžrahího za mřížemi, protože ať si myslíte, co chcete, byl u soudu usvědčen za jeden z nejhorších teroristických činů, jaký tato země viděla," řekl televizi Sky News například britský vicepremiér a lídr liberálních demokratů Nick Clegg.

Libyjská opoziční Přechodná národní rada se zatím oficiálně k volání po vydání Midžrahího nevyjádřila, nicméně jeden z jejích zástupců už dříve naznačil, že jakékoliv rozhodnutí o atentátníkovi z Lockerbie učiní až příští zvolená libyjská vláda, připomněla televize CNN.

Muhammad Midžrahí byl za atentát odsouzen v roce 2001, vinu ale vždy popíral a verdikt soudu zpochybňovali i někteří příbuzní britských obětí, kteří poukazovali na to, že důkazy vedou k palestinským ozbrojencům podporovaným Íránem (čtěte Viník, nebo obětní beránek vysoké hry? Pochyby o Lockerbie zůstávají).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video