Mužem výměnou za celibát. Tradice „panen pod přísahou“ v Albánii vymírá

  14:32
Jako teenagerka z tradicemi svázané horské vesnice na severu Albánie učinila Gjistina Grishajová rozhodnutí žít po zbytek svého života jako muž. Nechtěla se vdávat mladá a nebavilo ji „dělat ženské práce“, a tak se stala „pannou pod přísahou“. Tato staletá tradice ale v zemi postupně vymírá, protože mladé ženy mají více možností, jak si žít po svém.

„Panna pod přísahou“ Ilmie Likaová z albánského města Burrel (10. června 2018) | foto: Profimedia.cz

„Učinila jsem rozhodnutí a řekla jsem rodině, že jsem muž a nechci se vdávat,“ líčí Grishajová, která přijala mužskou přezdívku Duni.

Podle antropologů se chce v dnešní době stát takzvanou přísahanou pannou jen málo žen. Tato tradice zakořenila na západním Balkáně už ve středověku. Termín se používá k označení žen, které se rozhodly po zbytek života vystupovat jako muži. Nejde však o transsexualitu.

Jde o pozůstatek tradice, podle níž, pokud v rodině chyběl následník mužského pohlaví, se stávalo, že mužskou roli převzala některá z dcer. Ženy se v rámci tradice zavazují k doživotnímu celibátu a mohou užívat výsad mužů - rozhodovat o rodině, kouřit, pít a chodit bez doprovodu.

Duni pro list The New York Times líčí, že její okolí volbu přijalo bez potíží, až na její matku. Stejně jako ostatní „burrneshat“, jak se pannám pod přísahou v Albánii říká, zůstává Duni v oficiálních dokumentech Gjistinou Grishajovou. Stále je oslovována v ženském rodě a lidé ve vztahu k ní užívají ženská zájmena. Za transgender osobu se Dani nepovažuje.

Nyní už není nutné utíkat

Bratrstvo, ke kterému se Duni před téměř čtyřiceti lety připojila, postupně vymírá. V Albánii a jejich patriarchálních rurálních oblastech postupně dochází ke změnám, což mladým ženám dává více možností. Také Dunina vesnice Lepushe už není tak izolovaná. Nová silnice sem přivedla řadu návštěvníků a zároveň poskytla cestu ven ženám, jež chtějí žít po svém.

Mnohé „burrneshat“ složily, podobně jako Duni, přísahu s cílem uniknout nuceným sňatkům. Další chtěly převzít tradiční mužské role a postavit se do čela farem, často poté, co všichni muži v rodině zemřeli. Jiné zatoužily po svobodě nebo se prostě cítily být mužem.

„Panna pod přísahou“ Danjola Ded Ndrepepajová z albánské obce Tropoj (8. června 2018)

„Společnost se mění a burrneshat vymírají,“ říká expert na albánské tradice Gjok Luli. Podle něj v zemi žije pár desítek pannen pod přísahou. Většina je stará, šestapadesátiletá Duni bude patřit k nejmladším. Byl to útěk z role, kterou ženy dostaly, ale už není nutné utíkat,“ líčí Luli.

K těm, kdo si nyní mohou vybrat vlastní cestu životem, patří i Dunina neteř Valerjana Grishajová. Nyní dvacetiletá žena se jako teenagerka přestěhovala do hlavního města Tirana. „Vesnice nebyla pro mě. Všechny moje kamarádky se provdaly do šestnácti let,“ líčí Valerjana.

Svou tetu chápe. „Nahoře v horách nebyly žádné nezávislé ženy. Abyste jí byla, musela jste se stát mužem,“ říká s tím, že ačkoli Albánie v posledních letech zažívá vývoj sociálních norem, Tirana může být pro mladou ženu, která se snaží jít vlastní cestou, stále obtížným místem.

„Patriarchát stále existuje, dokonce i v Tiraně,“ říká Valerjana s tím, že mladé ženy, které žijí samy, musí často čelit pomluvám a nařčením, že „jsou děvky“. „Rozdílem je, že ženy dnes mají mnohem větší svobodu než dříve. Nemusíte se stát mužem, abyste žili svůj vlastní život,“ líčí.

Tím, že se Duni prohlásila za muže, podle expertů neútočila na konvenční genderové normy, ale naopak se jim podřizovala. Sdílí také transfobní a homofobní názory, které v Albánii převládají. „Jako muž získáte ve společnosti postavení. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala,“ líčí.

Luli přirovnává rozhodnutí stát se přísahanou pannou k rozhodnutí stát se jeptiškou. „Je to stejná oddanost. Jen rodině místo Bohu,“ líčí.

Mužská role ano, genitálie ne

U Albánců, kteří prosazují rovnost žen a mužů, vyvolává taková oddanost smíšené pocity. „Říci, že nebudu přijímat rozkazy od muže nebo že nebudu vlastněna mužem, je feministické,“ říká aktivistka Rea Nepravishtaová. „Být nucena být mužem místo ženy je ale hrozné,“ líčí.

Některé z burrneshat říkají, že se za muže prohlásily, protože se necítily být ženou. „Už od dětství jsem se cítila jako muž,“ líčí šestašedesátiletá Diana Rakipiová z města Durres, která se narodila poté, co jediný syn jejich rodičů zemřel. „Bůh mě poslal, abych ho nahradila,“ líčí.

Na otázku, co si myslí o lidech, kteří si nechali operativně změnit pohlaví,  podle NYT reagovala zlostně. „To není normální. Pokud vás Bůh udělal ženou, jste ženou,“ myslí si Rakipiová. Podobně to vnímá i Duni. „Změna těla jde proti Bohu. Lidé by za to měli jít do vězení,“ líčí.

„Nežila jsem jako burrneshat, protože chci být mužem po fyzické stránce. Udělala jsem to, protože jsem chtěla získat respekt muže. V duchu jsem muž, ale mít mužské genitálie z vás muže neudělá ,“ trvá na svém. 

Vesnice Lepushe v Albánii:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Severní Amerika sledovala zatmění Slunce. Další příležitost bude za 20 let

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Írán zaútočil na Izrael. Armáda hlásí jen drobné zásahy, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 3:26

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Pevně stojíme za Izraelem, vzkázal Fiala po útoku Íránu. Podporu vyjádřili i další

14. dubna 2024,  aktualizováno  1:10

Sledujeme online Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na...

Láska až za hrob či zastřelení ve výtahu. Stopoval jsem duchy v Bangkoku

14. dubna 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kam jít v hlavním městě Thajska, když chcete zplodit dítě, vyhrát ve sportce, získat modrou knížku...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...