Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Mužem výměnou za celibát. Tradice „panen pod přísahou“ v Albánii vymírá

  14:32
Jako teenagerka z tradicemi svázané horské vesnice na severu Albánie učinila Gjistina Grishajová rozhodnutí žít po zbytek svého života jako muž. Nechtěla se vdávat mladá a nebavilo ji „dělat ženské práce“, a tak se stala „pannou pod přísahou“. Tato staletá tradice ale v zemi postupně vymírá, protože mladé ženy mají více možností, jak si žít po svém.

„Panna pod přísahou“ Ilmie Likaová z albánského města Burrel (10. června 2018) | foto: Profimedia.cz

„Učinila jsem rozhodnutí a řekla jsem rodině, že jsem muž a nechci se vdávat,“ líčí Grishajová, která přijala mužskou přezdívku Duni.

Podle antropologů se chce v dnešní době stát takzvanou přísahanou pannou jen málo žen. Tato tradice zakořenila na západním Balkáně už ve středověku. Termín se používá k označení žen, které se rozhodly po zbytek života vystupovat jako muži. Nejde však o transsexualitu.

Jde o pozůstatek tradice, podle níž, pokud v rodině chyběl následník mužského pohlaví, se stávalo, že mužskou roli převzala některá z dcer. Ženy se v rámci tradice zavazují k doživotnímu celibátu a mohou užívat výsad mužů - rozhodovat o rodině, kouřit, pít a chodit bez doprovodu.

Duni pro list The New York Times líčí, že její okolí volbu přijalo bez potíží, až na její matku. Stejně jako ostatní „burrneshat“, jak se pannám pod přísahou v Albánii říká, zůstává Duni v oficiálních dokumentech Gjistinou Grishajovou. Stále je oslovována v ženském rodě a lidé ve vztahu k ní užívají ženská zájmena. Za transgender osobu se Dani nepovažuje.

Nyní už není nutné utíkat

Bratrstvo, ke kterému se Duni před téměř čtyřiceti lety připojila, postupně vymírá. V Albánii a jejich patriarchálních rurálních oblastech postupně dochází ke změnám, což mladým ženám dává více možností. Také Dunina vesnice Lepushe už není tak izolovaná. Nová silnice sem přivedla řadu návštěvníků a zároveň poskytla cestu ven ženám, jež chtějí žít po svém.

Mnohé „burrneshat“ složily, podobně jako Duni, přísahu s cílem uniknout nuceným sňatkům. Další chtěly převzít tradiční mužské role a postavit se do čela farem, často poté, co všichni muži v rodině zemřeli. Jiné zatoužily po svobodě nebo se prostě cítily být mužem.

„Panna pod přísahou“ Danjola Ded Ndrepepajová z albánské obce Tropoj (8. června 2018)

„Společnost se mění a burrneshat vymírají,“ říká expert na albánské tradice Gjok Luli. Podle něj v zemi žije pár desítek pannen pod přísahou. Většina je stará, šestapadesátiletá Duni bude patřit k nejmladším. Byl to útěk z role, kterou ženy dostaly, ale už není nutné utíkat,“ líčí Luli.

K těm, kdo si nyní mohou vybrat vlastní cestu životem, patří i Dunina neteř Valerjana Grishajová. Nyní dvacetiletá žena se jako teenagerka přestěhovala do hlavního města Tirana. „Vesnice nebyla pro mě. Všechny moje kamarádky se provdaly do šestnácti let,“ líčí Valerjana.

Svou tetu chápe. „Nahoře v horách nebyly žádné nezávislé ženy. Abyste jí byla, musela jste se stát mužem,“ říká s tím, že ačkoli Albánie v posledních letech zažívá vývoj sociálních norem, Tirana může být pro mladou ženu, která se snaží jít vlastní cestou, stále obtížným místem.

„Patriarchát stále existuje, dokonce i v Tiraně,“ říká Valerjana s tím, že mladé ženy, které žijí samy, musí často čelit pomluvám a nařčením, že „jsou děvky“. „Rozdílem je, že ženy dnes mají mnohem větší svobodu než dříve. Nemusíte se stát mužem, abyste žili svůj vlastní život,“ líčí.

Tím, že se Duni prohlásila za muže, podle expertů neútočila na konvenční genderové normy, ale naopak se jim podřizovala. Sdílí také transfobní a homofobní názory, které v Albánii převládají. „Jako muž získáte ve společnosti postavení. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala,“ líčí.

Luli přirovnává rozhodnutí stát se přísahanou pannou k rozhodnutí stát se jeptiškou. „Je to stejná oddanost. Jen rodině místo Bohu,“ líčí.

Mužská role ano, genitálie ne

U Albánců, kteří prosazují rovnost žen a mužů, vyvolává taková oddanost smíšené pocity. „Říci, že nebudu přijímat rozkazy od muže nebo že nebudu vlastněna mužem, je feministické,“ říká aktivistka Rea Nepravishtaová. „Být nucena být mužem místo ženy je ale hrozné,“ líčí.

Některé z burrneshat říkají, že se za muže prohlásily, protože se necítily být ženou. „Už od dětství jsem se cítila jako muž,“ líčí šestašedesátiletá Diana Rakipiová z města Durres, která se narodila poté, co jediný syn jejich rodičů zemřel. „Bůh mě poslal, abych ho nahradila,“ líčí.

Na otázku, co si myslí o lidech, kteří si nechali operativně změnit pohlaví,  podle NYT reagovala zlostně. „To není normální. Pokud vás Bůh udělal ženou, jste ženou,“ myslí si Rakipiová. Podobně to vnímá i Duni. „Změna těla jde proti Bohu. Lidé by za to měli jít do vězení,“ líčí.

„Nežila jsem jako burrneshat, protože chci být mužem po fyzické stránce. Udělala jsem to, protože jsem chtěla získat respekt muže. V duchu jsem muž, ale mít mužské genitálie z vás muže neudělá ,“ trvá na svém. 

Vesnice Lepushe v Albánii:

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

V Německu soudí hlídače dětí. Viní ho z 99 případů zneužití, policii šokoval

U soudu v Kolíně nad Rýnem v úterý začal proces s mužem, který si přivydělával jako hlídač dětí a nyní čelí obžalobě z...

Další mobilizace je jen fáma, tvrdí Peskov. Přípravy však naznačují opak

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov vyzval v úterý k ignorování zpráv na sociálních sítích o možné nové...

Moldavsku zoufale schází elektřina. Hrozí, že ho to vžene pod vliv Moskvy

Premium Před nejzávažnější energetickou, potažmo politickou krizí ve svých postsovětských dějinách se ocitlo Moldavsko. Lidé...

Pokud prohrajeme, Západ ztrestá i posledního metaře, straší Rusy propagandistky

Kremelská propaganda se po řadě neúspěchů na bojišti nebo nepopulární mobilizaci snaží různými prostředky zvýšit...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...