Autonomní zónu v Seattlu spravují demonstranti, policie sem nemá přístup. Podle...

Autonomní zónu v Seattlu spravují demonstranti, policie sem nemá přístup. Podle starosty města Jennyho Durkana by se ale prostor měl vrátit k běžnému provozu. (24. června 2020) | foto: AP

Bezpolicejní experiment končí. Z autonomní zóny v Seattlu odcházejí lidé

  • 647
Bezpolicejní autonomní zóna (CHOP) v Seattlu končí. Oznámil to její samozvaný oficiální účet na Twitteru. Prominentní postavy hnutí přiznávají, že z oblasti odcházejí lidé, zřejmě v reakci na střelbu, při které zemřel devatenáctiletý muž. CHOP se stal inspirací pro podobnou zónu ve Washingtonu. Její existenci však ukončil zásah policie.

„Drazí soudruzi v boji, během posledních dvou týdnů jsme dosáhli něčeho, co si nikdo nemyslel, že je možné. Úspěšně jsme vybudovali samosprávnou komunitu,“ začíná příspěvek twitterového účtu Capitol Hill Organized Protest (CHOP). Protestující změnili původní název Capitol Hill Autonomous Zone (CHAZ) na CHOP, aby odvrátili spekulace, že chystají oddělení od Spojených států. 

„Nicméně, v našem milovaném CHOP zůstává jen velmi málo lidí,“ přiznává účet neúprosnou realitu. „Projekt CHOP skončil,“ dochází k závěru pod příspěvkem podepsaný Výbor CHOP pro solidaritu (Capitol Hill Occupied Protest Solidarity Committee).

Není jisté, kdo přesně za účtem, jenž podle některých prominentních postav hnutí dále přispívá k fragmentaci protestů, stojí. O odcházení lidí z oblasti mluví i hiphopový zpěvák Raz Simone, považovaný za vůdčí osobnost decentralizovaného hnutí. 

„Spousta lidí se chystá odejít. Spousta lidí už odešla,“ řekl Simone stanici CNN. Podle něj je to proto, že demonstranti „mají terče na svých zádech“.

Starostka Seattlu Jenny Durkanová v pondělí požádala demonstranty, aby opustily Capitol Hill. Stalo se tak poté, co se v zóně dvakrát střílelo. Durkanová i seattleská policejní náčelnice Carmen Bestová oznámily, že se police do oblasti vrátí, ačkoliv neuvedly přesné datum.

Vedení města jedná s předpokládanými vůdci. Podle aktivisty Andre Taylora, který se jednání též účastní, je v CHOP ale tolik různých frakcí, že vůbec není jasné, kdo je lídr a kdo ne.

Sám Taylor si myslí, že CHOP už po střelbě, jenž stála život devatenáctiletého Afroameričana, už neexistuje jako místo. „Řekl jsem lidem zde, ať nejsou zaměřeni na místo. CHOP není místo, je to idea,“ dodává.

Podle stanice Kiro7 lidé v CHOP balí stany a chystají se odejít. Neví ale přesně, zda se pokusit zónu přesunout do jiných částí Seattlu či zda ji upustit kompletně. „Je tu spousta nejistoty. Bují tu dezinformace,“ poukazuje jeden z protestujících Omari Salisbury

Někteří obchodníci ze zóny odchod protestujících vítají. Jeden z nich popisuje CHOP jako oblast bez práva a zákona, kam policie nejezdí, i když ji místní volají.

Uvnitř „teroristického“ experimentu. Jak se žije v Seattlu bez policie

„Dobře pro ně, pokud budou na jiném místě. Lidi by se (konečně) mohli procházet a využívat park,“ řekl serveru Komo News zaměstnanec jedné restaurace.

Ne všichni demonstranti se chystají oblast opustit. Část z nich hodlá v zóně zůstat do té doby, dokud nebudu splněny jejich požadavky, tedy snížení rozpočtu policie o padesát procent, přesun finančních zdrojů komunitě a zajištění toho, že zadržení protestující nebudou trestně stíháni.

Autonomní zóna vznikla poté, co se policie po opakovaných násilných střetech s demonstranty stáhla z části Capitol Hillu. Stala se inspirací pro další demonstranty, kteří se pokusili o ustanovení podobných oblastí v dalších amerických městech.

12. června 2020

Autonomní zóna u Bílého domu

Jedna vznikala ve Washingtonu v blízkosti Bílého domu. Takzvaná Black House Autonomous Zone (BHAZ) se krátce rozkládala kolem kostela sv. Jana na náměstí Lafayette Square. Policie však proti demonstrantům zasáhla. Rozehnala je slzným plynem a jimi vztyčené stany a barikády strhla.

Stalo se tak krátce poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil, že proti demonstrantům tvrdě zasáhne. „Dokud jsem vaším prezidentem, tak ve Washingtonu ‚autonomní zóna‘ nikdy nebude. Pokud to zkusí, tak se střetnou s tvrdou silou!“ napsal Trump na Twitteru.

Správci sítě nedlouho poté jeho příspěvek skryli uživatelům. Pro jeho zobrazení je potřeba rozkliknout varování, že zpráva „porušuje pravidla Twitteru ohledně násilnického jednání“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video