Rusové řeší film o pletkách cara a baleríny, režisér čelí vlně zloby

  12:25aktualizováno  12:25
Ještě ho nikdo neviděl, přesto v Rusku budí velké vášně. Film pojednávající o vztahu cara Mikuláše II. a baletky Matildy Kšesinské vzbudil protesty pravoslavných konzervativců i některých politiků. Kauza se rozhořela v roce, kdy si Rusko připomíná sté výročí carovy abdikace a bolševické revoluce.

Pod petici žádající zákaz filmu Matilda se již podepsalo 20 tisíc lidí. V současnosti ji řeší komise ministerstva kultury, která hodlá závadnost filmu posoudit na uzavřené projekci. Na velkofilm, který stál v přepočtu asi 630 milionů korun, si stěžují především pravoslavní strážci morálky a ctitelé památky posledního ruského cara. Pohoršuje je i přesto, že film ještě není úplně hotový a nikdo ho neviděl.

Fotogalerie

„Viděli jsme plakát, viděli jsme trailer, v kterém se objevují různé intimní scény. Nejsme proti filmu, ale nechceme, aby naši svatí, které ctíme, byli ukazováni v tomto světle,“ postěžoval si Aleksandr Porožňakov z hnutí Carský kříž a připomenul tak, že ruská pravoslavná církev cara zavražděného bolševiky v roce 2000 svatořečila.

Do boje proti „svaktokrádežnému“ dílu vytáhla i poslankyně Natalja Poklonská, píše web newsru.com. Obrátila se na generální prokuraturu s žádostí prověřit financování filmu a navrhla, aby scénář posoudila expertní komise složená z historiků a představitelů pravoslavné církve. Poklonské mimo jiné vadí i fakt, že budoucího cara ztvárnil německý herec Lars Eidinger.

„Rusko je ve filmu ukázáno jako země šibenic, opilců a smilstva. Nemůžeme dopustit, aby se do kin dostal film, který záměrně falzifikuje historii a diskredituje, pomlouvá a vysmívá se jednomu z nejvýznamnějších svatých naší církve - caru Mikulášovi II. a členům jeho rodiny,“ argumentuje mladá poslankyně, která dříve působila ve funkci státní zástupkyně na Krymu.

Carova balerína

Režisér Alexej Učitěl si z tažení proti svému poslednímu filmu velkou hlavu nedělá. Autory petice označil za šílence a oznámil, že premiéru uspořádá v den stého výročí bolševického převratu v Mariinském divadle, tedy na stejné scéně, kde Matilda Kšesinská kdysi okouzlila mladého careviče.

Kšesinská se proslavila nejen svými výkony na slavné petrohradské baletní scéně, ale především pletkami s Romanovci. V roce 1890, kdy jí bylo pouhých sedmnáct let, se seznámila s carevičem Mikulášem. Stýkali se tři roky, než se oženil s hesenskou princeznou a usedl na trůn jako car Mikuláš II..

Kšesinská díky svým stykům s aristokracií nahromadila značné jmění, vlastnila například zámek v kavkazském Kislovodsku nebo elegantní dům v Petrohradě. Po revoluci prchla do Paříže, kde se vdala za carova bratrance. Ve francouzské metropoli vedla baletní školu, zemřela v roce 1971 ve věku 99 let.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Na Saúdy dopadly desítky raket z Íránu, uvedly USA. Ukázaly fotky z družic

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Saúdskoarabská ropná zařízení zasáhly desítky raket s plochou dráhou letu, které podle všeho odpálily nasazené...

Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, píše Cameron ve svých pamětech

Boris Johnson (vlevo) a David Cameron na snímku z roku 2010.

Boris Johnson prosazoval v roce 2016 vystoupení Británie z Evropské unie, aby si pomohl ve své politické kariéře. O...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz